General Mobile GM9 Pro Şarj Sorunu

Yazdır

darkmetter

Yeni üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
4
0
1
28
Öncelikle merhabalar, General mobile gm9 pro telefonumun şarj problemi var. Telefon çok yavaş şarj oluyor ya da olmuyor diyebilirim. Telefonu servise gönderdim, anakart değişimi dediler ve garanti kapsamına da almadılar. Ayrıca başka telefonculara da götürdüm, onlar da yapamadılar. Kendim, hobi olarak, bu işlerle uğraşıyorum.
Anakartı batarya konnektörünü kontrol ettim. Konnektörde 1.8 volt var. Bataryayı harici cihazla doldurdum. batarya sorunsuz doluyor. Dolu batarya ile telefon sorunsuz açılıyor.
Şarj soketinin anakart bağlantı pinlerini kontrol ettim, pinler sağlam ve kısa devre yok. Şimdi, bu anakartın şarj entegresinin adını bilen var mı? Ya da elinde devre şeması bulunan varsa çok makbule geçer.

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Hocam Iyi günler, cihazım gm9 pro. Bir süredir yarı bozuk orijinal şarj kablosu ile telefonu şarj ediyordum. Ara ara şarj kopuyor ara ara geliyordu ve bu süreçte ben telefonla oynuyordum. En sonunda telefon kapandı, o sürede Instagram'da video izliyordum sesi bozuldu değişik ses çıktı herneyse belki önemlidir diye söyledim. Daha sonra açtım telefonu şarjım 2 idi bitti telefon kapandı, kabloyu değiştim fakat telefon açılmıyor idi. 1-2 saat şarjda durduktan sonra 0 şarj ile açılıyor. Onda da gelen güç giden güçten az olduğu için 4-5 dakikaya kapanıyordu. 1 gecede yaklaşık %10 şarj oluyor. Şuan 1 gün beklettim 27 şarj olmuş idi açtım telefonu kullandım kapattim 19 sarjdaydi, şarja takınca azaldığını gördüm. Sanırım şarj bitmeden doluma geçmiyor. Adaptör ve kablo sağlam. Garantim mevcut. Aklımda 3 şey var şarj entegresi, şarj girişi veya batarya bozuk. Bana öneriniz nedir?

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Sanırım sizinkiyle aynı probleme sahibim. Nasıl çözdünuz acaba çünkü muhtemelen bende de entegreyi değişmek yerine direkt olarak anakartı değiştirmek isteyecekler

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hocam Iyi günler, cihazım gm9 pro. Bir süredir yarı bozuk orijinal şarj kablosu ile telefonu şarj ediyordum. Ara ara şarj kopuyor ara ara geliyordu ve bu süreçte ben telefonla oynuyordum. En sonunda telefon kapandı, o sürede Instagram'da video izliyordum sesi bozuldu değişik ses çıktı herneyse belki önemlidir diye söyledim. Daha sonra açtım telefonu şarjım 2 idi bitti telefon kapandı, kabloyu değiştim fakat telefon açılmıyor idi. 1-2 saat şarjda durduktan sonra 0 şarj ile açılıyor. Onda da gelen güç giden güçten az olduğu için 4-5 dakikaya kapanıyordu. 1 gecede yaklaşık %10 şarj oluyor. Şuan 1 gün beklettim 27 şarj olmuş idi açtım telefonu kullandım kapattim 19 sarjdaydi, şarja takınca azaldığını gördüm. Sanırım şarj bitmeden doluma geçmiyor. Adaptör ve kablo sağlam. Garantim mevcut. Aklımda 3 şey var şarj entegresi, şarj girişi veya batarya bozuk. Bana öneriniz nedir?

Sorununuz bahsettiğiniz üç konudan her biri olabilir.
Cihazınızın garantisi mevcutsa, hiç uğraşmayınız, cihazınızı servise gönderiniz.

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Sorununuz bahsettiğiniz üç konudan her biri olabilir.
Cihazınızın garantisi mevcutsa, hiç uğraşmayınız, cihazınızı servise gönderiniz.
Yasak bitsin ilk işim o olacak fakat korkum, arkadaşın başına gelen gibi problemin şarj entegresinde olması ve komple anakartı değiştirmek istemeleri. Umarım şarj entegresinde çıkmaz

darkmetter

Yeni üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
4
0
1
28
Bu cihazın şarj entegresi hızlı şarj özelliğine sahip bir entegre. Ama ısınma ve darbe gibi şeylerde çabuk bozuluyor. Sizin sorununuz da muhtemelen şarj entegresi gibi duruyor.
Telefonun şarj entegresi; sıvı teması, düşme ve başka şarj aleti ile şarj edilme gibi faktörlerden dolayı bozuluyor. Bunlardan biri telefonun başına geldiyse garanti kapsamına alınmıyor.
Telefonum düşme sonusu şarj entegre arızası verdi. Servis bu arızayı garanti kapsamına almadı. Benden anakart değişimi için 580 tl istedi. Ben parayı vermedim. Entegre aradım ama bulamadım. Malesef piyasada bu entegre yok çıkma takacaktım ama arızalı kart da bulamadım. Ben nihayetinde cihazı elden çıkardım.

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Bu cihazın şarj entegresi hızlı şarj özelliğine sahip bir entegre. Ama ısınma ve darbe gibi şeylerde çabuk bozuluyor. Sizin sorununuz da muhtemelen şarj entegresi gibi duruyor.
Telefonun şarj entegresi; sıvı teması, düşme ve başka şarj aleti ile şarj edilme gibi faktörlerden dolayı bozuluyor. Bunlardan biri telefonun başına geldiyse garanti kapsamına alınmıyor.
Telefonum düşme sonusu şarj entegre arızası verdi. Servis bu arızayı garanti kapsamına almadı. Benden anakart değişimi için 580 tl istedi. Ben parayı vermedim. Entegre aradım ama bulamadım. Malesef piyasada bu entegre yok çıkma takacaktım ama arızalı kart da bulamadım. Ben nihayetinde cihazı elden çıkardım.
Benimki düşme sonucu olmadı hocam, kendi kablosu bozulmuş bir ediyor bir etmiyor idi bende o şekilde kullanıyordum o sebepten oldu. Umarım garanti kapsamında yaparlar, fakat telefonun yanları biraz darbe almış durumda muhtemelen (bence)bahane edip garanti kapsamında yapmazlar. Benim anlamadığım neden direk entegreyi değişip onun parasını almıyorlar, veya bunun için birşey yapamaz mıyız servise entegreyi değişmelerini vs dayatamaz, isteyemez miyiz?

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Veya siz istemediniz mi, malum dolar ortada bir daha yeni telefona o kadar para vermek veya direkt anakartı değişmek istemiyorum. Ha bu arada internetten aratınca pm660l buldum, aradığımız parça bu değil mi?

darkmetter

Yeni üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
4
0
1
28
Servisler entegre değişimiyle uğraşmıyorlar malesef. Ayrıca bu işlemde başarı oranı düşük. Ayrıca "pm660l" şarj entegresi değil. Bu cihazda kullanılan şarj entegresi SMB1395/SMB1396 olması lazımdı. Tam hatırlamıyorum cihaz artık elimde olmadığı için.

JanesCristo

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 May 2020
6
0
1
22
Servisler entegre değişimiyle uğraşmıyorlar malesef. Ayrıca bu işlemde başarı oranı düşük. Ayrıca "pm660l" şarj entegresi değil. Bu cihazda kullanılan şarj entegresi SMB1395/SMB1396 olması lazımdı. Tam hatırlamıyorum cihaz artık elimde olmadığı için.
Anladım, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim iyi akşamlar.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Ne yazık ki çoğu teknik servis yetersiz.
Hemen hemen tamamına yakınında basit parçaları bile değiştirecek ekipman yok.
İşten anlayan eleman yok.
Hal böyle olunca da, olan son kullanıcılara oluyor.