Çözüldü Intel Tabletlerde Bozulan Bios Sıfırlama (Çok Kolay)

Yazdır

mesutmenek

Yeni üye
Kayıtlı üye
4 Kas 2018
3
3
3
35
Merhaba intel işlemcili tabletlerde bios kurcalandıktan sonra ortaya çıkan boot etmeme usb otg nin iptal olması gibi sorunlardan dolayı servis tarafından anakart değişim yapılması gerek deniliyor bios ayarlarını default normal ayarlara getirmek için bios çipine kısa devre yapmak yeterli (reeder a8i quad tabletimde denedim başarılı oldu) bunu yaparken çok dikkatli olup başka anakart bileşenlerine kısa devre yaptırmamak gerekli anakartı yakabilirsiniz.. Bios çipi yuvarlak içine aldığım
8 baçaklı çip bu çipe sağ 4 ya da sol 4 bacağına ince bir kablo teliyle kısa devre yaptırıp tableti açıyoruz ilk 2. denemelerde olmayabilir olana kadar denenmeli kolay gelsin...

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

dlkrt

Üye
Kayıtlı üye
6 Kas 2018
50
14
8
37
Ankara
bildiğin bilgisayar biosu koymuşlar :) üzernde winbound da yazıyorsa tamam

emeğinize sağlık teşekkürler :)

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Keşke bütün cihazlar için işlem bu kadar kolay olsa, lakin her cihaz için ne yazık ki durum bu kadar basit değil.
Bir de, bu işlemleri yaparken, cihazın bataryasının sökülmesi daha iyi olmaz mı?

dlkrt

Üye
Kayıtlı üye
6 Kas 2018
50
14
8
37
Ankara
Keşke bütün cihazlar için işlem bu kadar kolay olsa, lakin her cihaz için ne yazık ki durum bu kadar basit değil.
Bir de, bu işlemleri yaparken, cihazın bataryasının sökülmesi daha iyi olmaz mı?
hocam bildiğim kadarı ile yani bilgisayar donanımı bilgime göre bios anakart üzerinde ki enerjiyi , giriş çıkışları düzenleyen çiptir. bilgisayarlarda bios sıfırlamak için bios pilini çıkarmanız yeterlidir. bu cihazlarda bios pili olmadığı için sıfırlama yı kısadevre ile yapmışlar ve başarılı olmuş bu durumun her cihazda olacağını sanmıyorum. pili çıkartırsanız muhtemelen şase yaptıramayacağınız için sıfırlama gerçekleşmeyecektir.

• Beğen
Tepkiler: mesutmenek

mustafak

Yeni üye
Kayıtlı üye
14 Ağu 2019
2
0
1
24
Konuda paylaşılan görselde belirtilen parçaya benzer bir parça olmalı cihazınızda.
O cihazın bacaklarını kısa devre yapmanız gerekmektedir.
Hocam Vestel v tab 1041 cihazı bu biostan intel turbo modunu aktifleştirip saveleyip resetleyince bilgisayar açılmadı ve şarj ışığı yanıp ısınıyor. İnce bi telle USBnin metaline ve bu çipin ayaklarına kısa devre yapmaya çalıştım fakat bi tepki yok

Moderatör tarafında düzenlendi:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hocam Vestel v tab 1041 cihazı bu biostan intel turbo modunu aktifleştirip saveleyip resetleyince bilgisayar açılmadı ve şarj ışığı yanıp ısınıyor. İnce bi telle USBnin metaline ve bu çipin ayaklarına kısa devre yapmaya çalıştım fakat bi tepki yok

USB uçlarına kısa devre yapmasaydınız keşke.
Siz resetleme için Bios çipini bir kaç defa daha kısa devre yapınız.
Bende konuyu biraz araştırayım, bir şeyler bulabilirsem, nasipse paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: 1987ep

1987ep

Yeni üye
Kayıtlı üye
29 Ara 2019
7
0
1
33
Aynı anakarta sahip tabletim w10 güncellemesinden sonra TPM ekranında kaldı. Otg ile klavye takıyorum görmüyor bir sürü kombinasyon denedim. Çip sıfırlama işlemi işe yarar mı? Lehim telini 4 bacağa değdirip ucunu usb portuna değdirmeyi denedin ama işe yaramadı.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Aynı anakarta sahip tabletim w10 güncellemesinden sonra TPM ekranında kaldı. Otg ile klavye takıyorum görmüyor bir sürü kombinasyon denedim. Çip sıfırlama işlemi işe yarar mı? Lehim telini 4 bacağa değdirip ucunu usb portuna değdirmeyi denedin ama işe yaramadı.

Bios konusu biraz sıkıntılı, dikkatli olmak lazım.
Sorununuzu çözebildiniz mi?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Maalesef. Bütün bacakları denedim ancak sıfırlanmadı. TPM ekranında sürekli.

Aslında sorun yaşamamanız lazım.
Kullandığınız OTG donanımları sağlam mı?
Mesela klavye bağladığınız zaman ışıkları yanıyor mu?
Dışarıdan beslemeli bir USB çoğaltıcı denediniz mi?

1987ep

Yeni üye
Kayıtlı üye
29 Ara 2019
7
0
1
33
Aslında sorun yaşamamanız lazım.
Kullandığınız OTG donanımları sağlam mı?
Mesela klavye bağladığınız zaman ışıkları yanıyor mu?
Dışarıdan beslemeli bir USB çoğaltıcı denediniz mi?
Dışardan beslemeli denemedim. USB portu ara sıra temassızlık yapıyordu onu değiştirdim düzelmedi. Yeni OTG kablo denedim olmadı. Klavye takınca arka aydınlatma yanıyor ama caps lock, num lock ışıkları yanmıyor. Fare taktım onun da ışığı yanıyor ama tepki yok.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Dışardan beslemeli denemedim. USB portu ara sıra temassızlık yapıyordu onu değiştirdim düzelmedi. Yeni OTG kablo denedim olmadı. Klavye takınca arka aydınlatma yanıyor ama caps lock, num lock ışıkları yanmıyor. Fare taktım onun da ışığı yanıyor ama tepki yok.

Cihazınızın USB portunu kontrol ediniz.
Bu ekranda klavye ile işlem yapıp ilerleyebilirsiniz.

1987ep

Yeni üye
Kayıtlı üye
29 Ara 2019
7
0
1
33
Cihazınızın USB portunu kontrol ediniz.
Bu ekranda klavye ile işlem yapıp ilerleyebilirsiniz.
Yok hocam olmuyor ya. Soketi değiştirdim zaten yine geçmiyor. Klavye takılıyken tuşlarla reset atın 5-10 reset sonra klavyeyğ görüyor demişler yabancı forumlarda 100 kez denedim belki görmüyor hiçbir şekilde. Çöp oldu tablet.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Yok hocam olmuyor ya. Soketi değiştirdim zaten yine geçmiyor. Klavye takılıyken tuşlarla reset atın 5-10 reset sonra klavyeyğ görüyor demişler yabancı forumlarda 100 kez denedim belki görmüyor hiçbir şekilde. Çöp oldu tablet.

Sorunun USB portundan kaynaklandığından eminim.
Cihazın USB portunu değiştirmiş olmanız, işlemlerin başarılı bir şekilde sonuçlandığı anlamına gelmez.

1987ep

Yeni üye
Kayıtlı üye
29 Ara 2019
7
0
1
33
Sorunun USB portundan kaynaklandığından eminim.
Cihazın USB portunu değiştirmiş olmanız, işlemlerin başarılı bir şekilde sonuçlandığı anlamına gelmez.
30 liraya değiştiriyorlar. Bir daha değiştireyim ama umudum yok açıkçası. Bir kaç kişiye daha sordum yeniden BIOS flaşlaman lazım dediler. Bu TPM ekranında kalma genel bir sorum hocam bu tarz tabletlerde. Yabancı forumlarda çokça konuşulmuş.

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
30 liraya değiştiriyorlar. Bir daha değiştireyim ama umudum yok açıkçası. Bir kaç kişiye daha sordum yeniden BIOS flaşlaman lazım dediler. Bu TPM ekranında kalma genel bir sorum hocam bu tarz tabletlerde. Yabancı forumlarda çokça konuşulmuş.

Benim elimde de bir kaç Microsoft Windows işletim sistemli cihaz var.
Hepsi de ayrı marka ve modelli.
Cihazları sıfır aldım, jelatinlerini ben açtım, Bios'larına hiç müdahale etmedim ve şifre koymadım.
Cihazları ne zaman fabrika ayarlarına çeksem aynı ekranla bende karşılaşıyorum ve klavye bağlayarak bu ekranı geçiyorum.

Son düzenleme: