İsmi Bilinmeyen Şarkıyı Bulma

• Konbuyu başlatan symbazz
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 990

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54
İsmi Bilinmeyen Şarkıyı Bulma

Bir yerde duyulup akla takılan, hiçbir arkadaşınızın ismini bilmediği şarkıyı tespit etmek adına nerdeyse tüm çarelerin tükendiği zamanlarda işinize yarayacak yeni çarelerin derlemesi. Tam 9 adet.

1- Sözlerini arayın

Sözlerin bir kısmını biliyorsanız, google’dan arayın. Emin olduğunuz kısımları tırnak içinde yazmak önemli. Örneğin: “annie are you ok” lyrics

2- Bir bilene sorun

sitesine gidin ve “soru sor” butonuna tıklayıp şarkı hakkında hatırladıklarınızı yazın, video linkini veya ses kaydınızını paylaşın. Kategori kısmında müzik/şarkı/ses seçin tabii. Sonrasında bir başkasının size yardımcı olmasını bekleyeceksiniz veya siz başkasına yardım edersiniz. Aynı şarkıyı sizden önce bir başkası da sormuş olabilir. Arama motoru da yardımcı olabilir.

3- Şarkıyı mırıldanın

Melodiyi biraz hatırlıyor ve mırıldanabiliyorsanız, ‘ye girin. Tepedeki click and sing or hum kısmına tıklayıp mikrofonunuza şarkıyı söyleyin. En azından 10sn için bunu sürdürün ki arama işlemi daha kolay olsun.

4- Boşluk çubuğuyla ritmi girin.

gideceğiniz adres. Sayfanın hemen alt kısmında nasıl kullanıldığını gösteren video mevcut. Boşluk çubuğuna piyano kullanır gibi basarak arama yapıyorsunuz. Çıkan sonuçları deneyerek de sonuca ulaşabilirsiniz.

5- Notalarından arayın

Bu iş biraz zor. ‘a gidin ve oradaki piyano tuşlarını tıklayarak şarkıyı çalın. Play tuşuyla dinleyebilirsiniz. Sonrasında arama yapıp sonuçlara bakacaksınız. Notaları yazmanız da mümkün. Sağlam bir kulak lazım.

6- Online yardım alın

siteye ismini bilmediğiniz şarkının bir kısmını kaydedin ve daha sonra site üyelerinin onu dinleyip size hangi şarkı olduğunu söylemelerini bekleyin.

7- Cep telefonunuzu kullanın

Shazam isimli güzel bir program var, cep telefonunuza yükleyerek dinle bul yöntemiyle aradığınızı bulabilirsiniz. ücretsiz versiyonunda aylık 5 şarkıya izin verilebiliyor diye biliyorum, kendim kullanmadım. Rakibi olarak da Soundhound var. Onu kullandım ve işe yaradığını gördüm.

8- Dosyayı upload ederek arayın

adresine mp3 dosyanızı upload edin veya dosyanın olduğu adresi girin. Sonrasında isim bilgileri aranacaktır.

9- Tunatic kullanın

üzerinden programı indirebilirsiniz. Ufacık bir program. Üyelik istemiyor. Programı kurun, şarkıyı açın ve mikrofonunuzu hoparlörlere yaklaştırın. Yeterli bir süre sonra tunatic ya bulduğu sonucu yazar ya da bulamadığını belirtir.

10- Aramaktan vazgeçin. :cenaze:

Moderatör tarafında düzenlendi: