Çözüldü Samsung Cihazlarda Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Yazdır

silivriserdar

Çalışkan üye
Yasaklı üye
23 Ara 2016
4,452
3,505
163
40
Merhaba arkadaşlar bu paylaşacağım konuda samsung cihazlarından ağda kayıtlı değil hatasının sebebini anlatmaya çalışacağım.

Genelde bu hata İmei değiştirilmiş cihaza özellikle yeni çıkan samsung cihazlarında hangi versiyon olduğu fark etmeden yazılım yüklemesi yapınca ortaya çıkmaktadır. Ağda kayıtlı değil hatasının başka sebepleri de var ama ben bu konuda imei değiştirilmiş olan samsung cihazlarının ağda kayıtlı değil hatasını anlatmaya çalışacağım.

İmei değiştirilmiş samsung cihazınıza yazılım yüklemesi yaptığınız zaman patch cert dediğimiz olay bozulur ve tekrar yapılması gerekir. Onun için samsung cihazınız varsa ve imei değiştirilmiş ise ve sizde yazılım yüklemesi yaptıysanız agda kayıtlı değil hatası alırsınız.

Bu hatayı da düzeltmek için ücretli box olan z3x ve benzeri boxlar ile yapılmaktadır. Bu tip boxlar genelde cep telefonu tamir yapan yerlerde mevcuttur.

Mesela bir örnek vermek gerekirse samsung galaxy sm-j200h imei değiştikten sonra istediğiniz gibi yazılım yüklemesi, custom rom yüklemesi üst sürüm alt sürüm fark etmeden yükleyebilirsiniz. Şebeke sorunu olmaz. Ağda kayıtlı değil hatası almazsınız.

Ama bu dediğim gibi her samsung cihazı için geçerli değildir.

Diger bir örnek mesela samsung galaxy j7 prime sm-g610f cihazına android 6 sürümünde imei yazmışsanız android 7 yüklemesi yaparsanız veya Android 6 yüklemesi yaparsanız. Şebeke gelmez, Agda kayıtlı değil hatası alırsınız. Açıkçası sürüm fark etmez hangi sürümde imei değiştirirseniz değiştirin yazılımı yükledikten sonra tekrar root yapıp z3x box veya benzeri diğer boxlar ile network patch işlemi yapmanız gerek. Yoksa şebeke gelmez. Agda kayıtlı değil hatası alırsınız.

Onun için imei değiştirilmiş samsung cihazı alacaksanız özellikle yeni modellerde en üst versiyon üzerinden imei işlemi yapılmasını isteyin. Ama ileride tekrar aynı yazılımı yüklemek isteseniz bile yukarıda dediğim gibi tekrar root yapıp z3x veya benzer box ile network patch işlemi yapılması gerekir.

Ve özellikle s7, s7 edge cihazlarında bu işlemler yapılınca da ses gitmeme, wifi çekmeme v.b sorunlar ortaya çıkıyor.

Çözüm olarak eğer elinizde box yoksa cihazınızın sağlam çalışan bir twrp backup yedeğini alıp saklamanız sizin yararınıza olacaktır. İleride cihazın logoda kalma gibi bir durumu söz konusu olursa twrp üzerinden restore ederek eski haline çevirirsiniz ve şebeke sorunu ağda kayıtlı değil hatası almazsınız.

Benim tavsiyem mümkün mertebe pasaport kayıtlı cihaz alınması yönündedir. Yada network patch işlemine gerek olmayan cihaz alınmalıdır. Umarım anlattıklarım faydalı olmuştur.

Ekleme = Android 5.1.1 sürümden 6.0.1 sürüme geçerken eğer cp dosyasını yüklemeden yazılımı yükleme yaparsanız şebeke sorunu almazsınız.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omen632 ve symbazz

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
En güzeli aslında kayıtlı faturalı cihaz almak. Geçen bir S7 aldım. Kayıtsızdı. İmei attım. Ama tat vermedi. 3 gün içinde benim gibi bir insanı bile canından bezdirdi. Halbuki pamuk gibi şeker gibi insanımdır. :cool:. Neyse efendim, cihaza üç günde 30 kere yazılım, bir o kadar root ve imei atmışımdır. Ellerim bile otomatiğe bağlamıştı, seri imei at ve patchleme fabrikası gibi. Şaka bir yana Serdar'ın dediği gibi üst segment imei atılabilen bir cihaz almayınız. Resmen sizi hayatınızdan bezdirir. Ohh 300-500 altına aldım diye sevinirken, aldığınız fiyatın 200-300 altına zararına satarak, canınızı kurtarma yoluna gidersiniz. Bu tarz cihazları ilk defa alan arkadaşlar, %90 daha önceden S2, S3 yada samsungun imei atılabilen diğer modellerini kullanan kişilerdir ve zannederler ki bu cihazlarda onlar kadar masum. Değil ama. İmei attırırım, işime bakarım değil. 300 fazla verin faturalı cihaz alın. Pasaport kayıtlıda iş değil, ben size söyleyim. Onlarda da şebeke gitme sorunları oluyor. Bazı boxlar bile çözüm olmuyor. Yeni versiyon Octoplus, tuttu S7 nin imeisini ve serisini null'e çevirdi. Elinde Z3x olmasa bittin artık. Octoplusı iki geri versiyona çekince, imei ve seri geri yüklenebildi. İşte böyle gençler. Yaşanmayınca tecrübe olmuyor, yaşanmayan sadece dinletiden öte geçemiyor. Kalın sağlıcakla.

silivriserdar

Çalışkan üye
Yasaklı üye
23 Ara 2016
4,452
3,505
163
40
En güzeli aslında kayıtlı faturalı cihaz almak. Geçen bir S7 aldım. Kayıtsızdı. İmei attım. Ama tat vermedi. 3 gün içinde benim gibi bir insanı bile canından bezdirdi. Halbuki pamuk gibi şeker gibi insanımdır. :cool:. Neyse efendim, cihaza üç günde 30 kere yazılım, bir o kadar root ve imei atmışımdır. Ellerim bile otomatiğe bağlamıştı, seri imei at ve patchleme fabrikası gibi. Şaka bir yana Serdar'ın dediği gibi üst segment imei atılabilen bir cihaz almayınız. Resmen sizi hayatınızdan bezdirir. Ohh 300-500 altına aldım diye sevinirken, aldığınız fiyatın 200-300 altına zararına satarak, canınızı kurtarma yoluna gidersiniz. Bu tarz cihazları ilk defa alan arkadaşlar, %90 daha önceden S2, S3 yada samsungun imei atılabilen diğer modellerini kullanan kişilerdir ve zannederler ki bu cihazlarda onlar kadar masum. Değil ama. İmei attırırım, işime bakarım değil. 300 fazla verin faturalı cihaz alın. Pasaport kayıtlıda iş değil, ben size söyleyim. Onlarda da şebeke gitme sorunları oluyor. Bazı boxlar bile çözüm olmuyor. Yeni versiyon Octoplus, tuttu S7 nin imeisini ve serisini null'e çevirdi. Elinde Z3x olmasa bittin artık. Octoplusı iki geri versiyona çekince, imei ve seri geri yüklenebildi. İşte böyle gençler. Yaşanmayınca tecrübe olmuyor, yaşanmayan sadece dinletiden öte geçemiyor. Kalın sağlıcakla.
Aynen dediğin gibi abi, bende j7 prime aldım imei felan kendim repair yaptım. Zaten biliyorsun bu j7 prime yani sm-g610f pek iyi bir telefon değil. Aldığım gibi sorunlar ile uğraşmaya başladım. Canımdan bezdirdi beni, yazılım at root yap patch yap uğraştım durdum. İnternet paketi alacağım 4.5G alamıyorum. Aradım müşteri hizmetlerini dedim ben internet paketi alamıyorum. İşte cihazımın Nokia bir model olduğunu söyledi onun için 4.5G desteklemediği için bu paketleri alamayacağımı söylediler. Sonra düzelttim sorunu ama beni bıktırdı. Ve verdim kayıtlı bir note 4 aldım kullanıyorum. Bu durum bildiğim kadarı ile htc, Lg ve mtk İşlemcili cihazlarda olmuyor. Yani patch olayı yok. İstediğiniz gibi yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Evet haklısın Serdar. Bu sadece samsung üst segment cihazlarda var. Valla benide bezdirdi, Note5 aldım faturalı. Keyfim rahat şimdi. Boşver, illegal işlerden gına geldi bana. Üç fazla ver başın ağrımasın.

musty7235

Yeni üye
Kayıtlı üye
3 Ara 2018
1
0
1
31
selamlar.konuyu hortlattım.Ama
bende yurtdısı imei atılmıs j7 prime 2 var .Güncelleme geldi yaptım ağda kayıtlı değil hatası aldım.Telefoncuya goturdum 20 tl karsılıgında yaptı.Şimdi android 8.0 oreo güncellemesi geldi.Onu yaparsam yine sebeke gidermi.Bu sefer imei tam silinip pasaport kaydı isteyebilirmi.İstemezse güncelleyip yaptıracagım.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
selamlar.konuyu hortlattım.Ama
bende yurtdısı imei atılmıs j7 prime 2 var .Güncelleme geldi yaptım ağda kayıtlı değil hatası aldım.Telefoncuya goturdum 20 tl karsılıgında yaptı.Şimdi android 8.0 oreo güncellemesi geldi.Onu yaparsam yine sebeke gidermi.Bu sefer imei tam silinip pasaport kaydı isteyebilirmi.İstemezse güncelleyip yaptıracagım.

Cihazınızı yapan kişi cihazınıza nasıl bir işlem uyguladı bilmiyoruz.
Bazıları kalıcı çözümler sunduğu gibi, bazılarıda geçici çözümlerle günü kurtarmaktadır.
Şayet öyle ise:
Muhtemelen güncelleme işleminden sonra IMEI bilgileriniz yine silinecektir.
Bu konuda en net bilgileri cihazınızı götürdüğünüz yerden alabilirsiniz.

seyyid47

Yeni üye
Kayıtlı üye
3 Haz 2019
3
0
1
33
Beyler konuyu hortlatıyor olabilirim. Ancak bende aynı sorun oluştu. Marka model Samsung SM-J730GM/DS (arka kapakta yazanbu) Yardımcı olmanızı bekliyorum. Telefon yurtdışı. Çift sim kartlı ve ikisi için de imei atılmıştı. Her şeyiyle sorunsuz çalışıyordu. Bir gün düştü ve ekranı kırıldı. Çin'den ekran satın aldım geldi ve taktım.
Daha sonra hangi akla hizmet ederek düşündüysem odin ile rom attım (çalışırken yüklü romuna bakmadan, yani öncesinde ne yüklüydü bilmiyorum) J730GMDXU4ARF5 (AP, BL, CP, CSC tüm dosyalarıyla) yüklemiş oldum.
En önemli şey ise sonrasında sim kartı taktığımda şebeke problemiyle karşılaştım. imei leri sorguladım kayıtlı görünüyorlar klonlanmamışlar (veya öyle zannediyorum ama herhangi bir telefoncuya imei atılması dışında götürmedim). *#0011# yaptığımda sim kart takılı olan için "IMEI Status: NG" yazıyor. İnternetteki bilgilere göre bu kısmın OK olması gerekiyormuş. Ok yazdığında şebeke bağlantısı düzelmiş demekmiş. Bu sorun güvenlik yazılımını güncelleyince veya yeni rom atınca "patch cert" denilen olay oluyormuş ve yeniden patchlemek gerekiyormuş. Bu da box kutusuyla yapılabiliyormuş.
android sürümü : 7.0
Yapım numarası : NRD90M.J730GMDXU4ARF5

Geleyim asıl sorularıma:
1- Bu sıkıntı yanlış ülkenin romunu yüklemekten kaynaklanabilir mi? Romların türkçe dil desteği olması Türkiyede şebeke sıkıntısı yaşamaz anlamına gelir mi?
2- Samsung sm-j730gm/ds modeli için sorunsuz olan hangi romu yüklemeliyim?
3- patchleme işlemini kendim yapmak istersem hangi dosyalar ve hangi yöntemle patch işlemini yapabilirim?

Gerçekten yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
Öncelikle geçmiş olsun.
Sorularınıza bildiğim kadarıyla sırası ile cevap vereyim.
Bu arada, cep telefonları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımı da biliniz.
Umarım benden daha bilgili birisi konunuza cevap verir.

1: Bazı cihazlar bölgelere özel olarak üretilirler.
Bölgeye özel olarak üretilen cihazların, farklı bölgelerde kullanılacağı düşünülmediğinden,
O bölgede bulunmayan ülkelerin dil dosyaları, GSM yapılandırılmaları veya diğer bazı özellikleri bu cihazlarda bulunmaz.
Bu oldukça normal bir durumdur.
Sizin sorununuz, cihazda IMEI değişim işlemi yapıldıktan sonra,
Cihaza uygulanan özel yöntemlerin, yazılım güncellemesi veya yazılım yüklemesi sonrası kaybolmasından kaynaklanıyor.
Yoksa, elinizde IMEI değişimi ve bununla beraber özel işlemler yapılmamış,
Fakak IMEI kaydı yapılmış bir cihaz olsaydı, yazılım güncellemesi veya yazılım yüklemesi işleminden sonra şebeke sorunu yaşamazdınız.
2: Cihazınıza SamMobile üzerinde paylaşılan cihazınız ile uyumlu istediğiniz yazılımı yükleyebilirsiniz.
Lakin hangisini yüklerseniz yükleyiniz, sizin cihazınızdaki şebeke sorunu ortadan kalkmayacaktır.
3: IMEI tamir ve beraberindeki işlemleri sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için,
Elinizde bu işlerde kullanılan Box veya Dongle denilen araçlardan olması gerekmektedir.
Bu araçlara ait programların kırılmış versiyonları internette mevcut ama ne yazık ki kırılmış oldukları için sağlıklı sonuçlar vermiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: omen632 ve phone

seyyid47

Yeni üye
Kayıtlı üye
3 Haz 2019
3
0
1
33
Öncelikle geçmiş olsun.
Sorularınıza bildiğim kadarıyla sırası ile cevap vereyim.
Bu arada, cep telefonları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımı da biliniz.
Umarım benden daha bilgili birisi konunuza cevap verir.

1: Bazı cihazlar bölgelere özel olarak üretilirler.
Bölgeye özel olarak üretilen cihazların, farklı bölgelerde kullanılacağı düşünülmediğinden,
O bölgede bulunmayan ülkelerin dil dosyaları, GSM yapılandırılmaları veya diğer bazı özellikleri bu cihazlarda bulunmaz.
Bu oldukça normal bir durumdur.
Sizin sorununuz, cihazda IMEI değişim işlemi yapıldıktan sonra,
Cihaza uygulanan özel yöntemlerin, yazılım güncellemesi veya yazılım yüklemesi sonrası kaybolmasından kaynaklanıyor.
Yoksa, elinizde IMEI değişimi ve bununla beraber özel işlemler yapılmamış,
Fakak IMEI kaydı yapılmış bir cihaz olsaydı, yazılım güncellemesi veya yazılım yüklemesi işleminden sonra şebeke sorunu yaşamazdınız.
2: Cihazınıza SamMobile üzerinde paylaşılan cihazınız ile uyumlu istediğiniz yazılımı yükleyebilirsiniz.
Lakin hangisini yüklerseniz yükleyiniz, sizin cihazınızdaki şebeke sorunu ortadan kalkmayacaktır.
3: IMEI tamir ve beraberindeki işlemleri sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için,
Elinizde bu işlerde kullanılan Box veya Dongle denilen araçlardan olması gerekmektedir.
Bu araçlara ait programların kırılmış versiyonları internette mevcut ama ne yazık ki kırılmış oldukları için sağlıklı sonuçlar vermiyorlar.

cevabınız için teşekkür ediyorum. Z3x programını temin ettim ancak nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Tek sorunum var o da herhangi bir arama yapmak istediğimde "ağda kayıtlı değil" uyarısı veriyor. telefondaki imeiler 8, 9 aydır sorunsuz çalışıyordu ta ki yeni rom atıncaya kadar. aynı imei ler duruyor ancak iş görmüyor internette yazılı çoğu önerileri denedim: manuel ağ seçme gibi basit işlemleri yani,format yeniden rom yükleme gibi. Ace serisinden g3 modeline (dahil) kadar telefon yazılımlarıyla belli seviyede ilgileniyordum eski yıllarda ancak bu telefonun sorununu gidermek için interneti taradığımda samsungun olayını çok farklı boyutlara taşıdığını anlamış oldum. Box olmadan bu programlarla işlem yapan kullanıcı videolarını izledim ancak dosyalarına ulaşamadım: denerdim hiç olmazsa. network dosyasını patchleme gibi tabirler kullanılıyor ancak net yapılış yönergelerine ulaşamadım. kısadan telefoncuya götür diye yorumlar yapılıyor ancak bu yorumları okurken, bu tür forumların, meraklı ve aynı zamanda kendi problemini kendisi çözmeye çalışan son kullanıcılar tarafından yardımlaşma amaçlı işleyen platformlar değil de sanki ben sorunumu yazayım sen de telefoncuya götür şeklinde cevap yazmak içinmiş gibi algılamaya başladım. Bu problemle ilgili cümlelerin geçtiği tüm konuları okudum. 2018de sabredin güncelleme gelcek uğraşılıyor vs. şeklinde beyanlar vardı ve çok sayıda aynı problemle karşılaşmış aylardır telefonunu bekleten kullanıcılar olduğunu görmüş oldum. ancak şu an kimse bahsetmiyor sorun ortadan mı kalktı da kimse bu konuda bişiy yazmıyor yoksa bu kimseler telefonlarını hurdaya mı ayırdılar anlamadım.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
cevabınız için teşekkür ediyorum. Z3x programını temin ettim ancak nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Tek sorunum var o da herhangi bir arama yapmak istediğimde "ağda kayıtlı değil" uyarısı veriyor. telefondaki imeiler 8, 9 aydır sorunsuz çalışıyordu ta ki yeni rom atıncaya kadar. aynı imei ler duruyor ancak iş görmüyor internette yazılı çoğu önerileri denedim: manuel ağ seçme gibi basit işlemleri yani,format yeniden rom yükleme gibi. Ace serisinden g3 modeline (dahil) kadar telefon yazılımlarıyla belli seviyede ilgileniyordum eski yıllarda ancak bu telefonun sorununu gidermek için interneti taradığımda samsungun olayını çok farklı boyutlara taşıdığını anlamış oldum. Box olmadan bu programlarla işlem yapan kullanıcı videolarını izledim ancak dosyalarına ulaşamadım: denerdim hiç olmazsa. network dosyasını patchleme gibi tabirler kullanılıyor ancak net yapılış yönergelerine ulaşamadım. kısadan telefoncuya götür diye yorumlar yapılıyor ancak bu yorumları okurken, bu tür forumların, meraklı ve aynı zamanda kendi problemini kendisi çözmeye çalışan son kullanıcılar tarafından yardımlaşma amaçlı işleyen platformlar değil de sanki ben sorunumu yazayım sen de telefoncuya götür şeklinde cevap yazmak içinmiş gibi algılamaya başladım. Bu problemle ilgili cümlelerin geçtiği tüm konuları okudum. 2018de sabredin güncelleme gelcek uğraşılıyor vs. şeklinde beyanlar vardı ve çok sayıda aynı problemle karşılaşmış aylardır telefonunu bekleten kullanıcılar olduğunu görmüş oldum. ancak şu an kimse bahsetmiyor sorun ortadan mı kalktı da kimse bu konuda bişiy yazmıyor yoksa bu kimseler telefonlarını hurdaya mı ayırdılar anlamadım.

Daha önce de belirttiğim gibi, cep telefonlarından pek anlamıyorum.
Hiç Box veya Dongle benzeri bir şey kullanmadım.
Bu nedenle de size daha fazla yardımcı olamıyorum.
Bu işlerde daha tecrübeli olan üyelerimiz var, bir de onların yorumlarını bekleyelim.
Bakalım neler söyleyecekler.

arseyus

Yeni üye
Kayıtlı üye
14 Eyl 2019
8
2
3
35
Daha önce de belirttiğim gibi, cep telefonlarından pek anlamıyorum.
Hiç Box veya Dongle benzeri bir şey kullanmadım.
Bu nedenle de size daha fazla yardımcı olamıyorum.
Bu işlerde daha tecrübeli olan üyelerimiz var, bir de onların yorumlarını bekleyelim.
Bakalım neler söyleyecekler.
Meraba Hocam.
Şimdi farklı ülkenin telefonuna attığımız rom'dan sonra oluşan şebeke sorunu için illaki bu box'lar şartmıdır? Bu işin alternatif bir çözümü yokmudur?

Aydar

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
28 Tem 2019
4,619
11,814
163
Meksika
t.me
Allah Razı Olsun.
Anladığım kadarıyla u3 olan bir cihaza u1 veya u2 rom atılmıyor atılabilmesi için ya aynı değere sahip olacak yada daha üst değer. Alt değere sahipse romu kabul etmiyor. Ne saçma şeyler bunlar yaa :)
U5 Se cihaz U4 veya U3 U2 U1 Yüklenmaz.
Basit şeyler bunlar. :)
İyi çalışmalar.

arseyus

Yeni üye
Kayıtlı üye
14 Eyl 2019
8
2
3
35
U5 Se cihaz U4 veya U3 U2 U1 Yüklenmaz.
Basit şeyler bunlar. :)
İyi çalışmalar.
Evet yeni öğrendim bende bunu. Saçma bulduğum nokta ise u5 olan bir cihaza hiç bir şekilde eski bir android sürümüne geçememesi. Neden? Çünkü eski verisyonların u1 u2 veya u3 olmasından dolayı. Neyse en azından şu "U" muhabbeti nedir onu öğrenmiş olduk :)

Aydar

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
28 Tem 2019
4,619
11,814
163
Meksika
t.me
Evet yeni öğrendim bende bunu. Saçma bulduğum nokta ise u5 olan bir cihaza hiç bir şekilde eski bir android sürümüne geçememesi. Neden? Çünkü eski verisyonların u1 u2 veya u3 olmasından dolayı. Neyse en azından şu "U" muhabbeti nedir onu öğrenmiş olduk :)
U Sürüme göre güvanlik açıkları kapatıyorlar.
Öğrenmeniz iyi oldu. ;)

• Beğen
Tepkiler: arseyus

Aykut93

Yeni üye
Kayıtlı üye
21 Ocak 2021
1
0
1
39
Samsung note 10 5g n971n aldım yurtdışı cihaz android 9 dan 10 a pc den yükselttim şebeke sorunu ortaya çıktı nette araştırıyorum burayada yazayım didim yorumları okudum çok güzel