Samsung Galaxy Note 4 SM-N910A Root Ve Türkçe Dil Sorunu

Samsung Galaxy Note 4 SM-N910A Root Ve Türkçe Dil Sorunu

silivriserdar silivriserdar - #1
Bu cihazdan elimde var. Amerika cihazı ve Türkçe dil yok. Root yapıp more locale 2 ile Türkçe yapmak istiyorum. Yada uygun Custom rom bile olabilir.

Şimdi cihaza root yapıyorum fakat geçici root oluyor. O Yüzden işime yaramıyor. Z3x box ile ve Octoplus box ile gizli dilleri çıkardım. Ama genede Türkçe dil yok hatta hiçbir değişiklik olmadı. Bu konuda şimd aşağıda paylaşacağım resimlerdeki bilgileri ile bana yardım eden olursa sevinirim.

Edit= More locale 2 me Türkçe yaptım ama sadece bir kaç yeri Türkçe oldu. Geri kalanı hep İngilizce yani gene iş görmedi. Custom rom bulmam Şart oldu. Türkçe dil eklemek için. Yada başka önerisi olan varsa sevinirim.

printThread_attachments

• IMG_5759.JPG
    IMG_5759.JPG
    466.7 KB · Görüntüleme: 126
Paradox Paradox - #2
bulunan yazılımı denemiş miydiniz?
silivriserdar silivriserdar - #3

Ben bunu bugün deneyip yazacağım hocam kaç gündür arıyorum. Galiba bu rom olacak gibi, çünkü snapdragon işlemciler için.
AhmetSuat AhmetSuat - #4
ilk sorun rootlama. bu cihazın 5.1.1 sürümü için yanlış araştırmadımsa bulunmuyor. yabancı sitelerde araştırdığıma göre sadece 4.4.4 sürümü için root yapılabiliyor. amerika bölgesine özel üretilmiş AT&T,Verizon ve Spring satmış. sürüm düşürmeye çalışanlar cihazı çökertmiş. volcano box var ise yeni güncellemesinde rootlu cihazlara arapça ve farsça yüklenebiliyor ama türkçe dil paketi çıkar mı içinde bilmiyorum. normalde arapça dil paketi içinde türkçe de oluyor.
silivriserdar silivriserdar - #5

ilk sorun rootlama. bu cihazın 5.1.1 sürümü için yanlış araştırmadımsa bulunmuyor. yabancı sitelerde araştırdığıma göre sadece 4.4.4 sürümü için root yapılabiliyor. amerika bölgesine özel üretilmiş AT&T,Verizon ve Spring satmış. sürüm düşürmeye çalışanlar cihazı çökertmiş. volcano box var ise yeni güncellemesinde rootlu cihazlara arapça ve farsça yüklenebiliyor ama türkçe dil paketi çıkar mı içinde bilmiyorum. normalde arapça dil paketi içinde türkçe de oluyor.

Custom rom yüklemek için twrp denedim. Hiç bir twrp yüklenmedi. O yüzden custom rom yükleyemedim. Zaten sitede paylaşıla note 4 cihazlar benim cihazlarla uyuşmuyor. Benimki at&t için özel üretim diye biliyorum.

Bende o box yok hocam. Root oluyor ama geçici root oluyor. Root zaten bir işe yaramıyor. Root yapsam bile more locale 2 ile Türkçe çok kısıtlı geliyor. Octoplus, z3x ve spt box'ları var ama bir işe yaramıyor. Gizli diller seçeneği var onu açtım ama gene Türkçe çıkmadı içinden.
Paradox Paradox - #6
Custom rom yüklemek için twrp denedim. Hiç bir twrp yüklenmedi. O yüzden custom rom yükleyemedim. Zaten sitede paylaşıla note 4 cihazlar benim cihazlarla uyuşmuyor. Benimki at&t için özel üretim diye biliyorum.

Bende o box yok hocam. Root oluyor ama geçici root oluyor. Root zaten bir işe yaramıyor. Root yapsam bile more locale 2 ile Türkçe çok kısıtlı geliyor. Octoplus, z3x ve spt box'ları var ama bir işe yaramıyor. Gizli diller seçeneği var onu açtım ama gene Türkçe çıkmadı içinden.

Daha önce paylaştığım konudaki bilgilerin işe yaraması gerekiyor.
Yazdıklarıma ek olarak, bulunan konuyu incelemeniz faydalı olacaktır.
Bahsettiğiniz cihaza buradaki yöntemle Türkçe dil seçeneği olan yazılım yüklenmiş.
AhmetSuat AhmetSuat - #7
AT&T özel bir bootloader kullanmış bu cihazda.zaten genel olarak rootlayamadıkları için insanlar şikayetçi olmuş. hatta almayın diye serzenişte bulunmuşlar. satılmazsa açarlar diye mantıklı. mantıklı olmak lazım.
silivriserdar silivriserdar - #8
Daha önce paylaştığım konudaki bilgilerin işe yaraması gerekiyor.
Yazdıklarıma ek olarak, bulunan konuyu incelemeniz faydalı olacaktır.
Bahsettiğiniz cihaza buradaki yöntemle Türkçe dil seçeneği olan yazılım yüklenmiş.

AT&T özel bir bootloader kullanmış bu cihazda.zaten genel olarak rootlayamadıkları için insanlar şikayetçi olmuş. hatta almayın diye serzenişte bulunmuşlar. satılmazsa açarlar diye mantıklı. mantıklı olmak lazım.

Cihaz root olmuyor ve twrp yüklenmiyor. O Yüzden Custom rom kuramıyorum. Twrp tüm versiyonlarını denedim.

Geçici root oldu twrp img yükledim Flashify ile ama gene twrp moduna girmiyor.
8f9510eb99d1c6fa4de7da07664f1dff.jpg
b62e6a9bddb6236fc28b35dd31fceb78.jpg
Paradox Paradox - #9
Cihaz elimde olmadığı için konu hakkında çok fazla bir şey söyleyemiyorum.
Cihazın müşteri cihazı olması ve önereceğim yöntemlerin bazıları cihazı dönüşü olmaz bir şekilde susturabileceğinden,
Bu konuya daha fazla müdahil olmayacağım.
;)
silivriserdar silivriserdar - #10
Cihaz elimde olmadığı için konu hakkında çok fazla bir şey söyleyemiyorum.
Cihazın müşteri cihazı olması ve önereceğim yöntemlerin bazıları cihazı dönüşü olmaz bir şekilde susturabileceğinden,
Bu konuya daha fazla müdahil olmayacağım.
;)

Cihaz bizim, çalışan yedeği var. Önerileri bekliyorum. :)
Paradox Paradox - #11
Cihaz bizim, çalışan yedeği var. Önerileri bekliyorum. :)

Keşke sizin için bulunabileceğim önerileri yapabilmeniz için Microsoft işletim sistemleri dışındaki sistemler hakkında da bilginiz olsaydı.
Keşke (yine) cihaz yedekleri susmuş cihazları her zaman ayağa kaldırabilseydi.

Şöyle yapabiliriz:
Cihaz sizinse ve zaman sorununuz yoksa bana gönderin ben bir bakayım.
Olursa olur, olmazsa çöpe atarsınız.
;)
silivriserdar silivriserdar - #12
Keşke sizin için bulunabileceğim önerileri yapabilmeniz için Microsoft işletim sistemleri dışındaki sistemler hakkında da bilginiz olsaydı.
Keşke (yine) cihaz yedekleri susmuş cihazları her zaman ayağa kaldırabilseydi.

Şöyle yapabiliriz:
Cihaz sizinse ve zaman sorununuz yoksa bana gönderin ben bir bakayım.
Olursa olur, olmazsa çöpe atarsınız.
;)

900 tl fiyatı var. :) ayarlar hariç çoğu yeri Türkçe, sadece ayarlar kaldı. Ama cihaza ne twrp yükleniyor nede Kalıcı bir root yapılabiliyor. Cihazı aslında unlock yaptım box ile ama gene de birşey yüklenmiyor.
Paradox Paradox - #13
900 tl fiyatı var. :) ayarlar hariç çoğu yeri Türkçe, sadece ayarlar kaldı. Ama cihaza ne twrp yükleniyor nede Kalıcı bir root yapılabiliyor. Cihazı aslında unlock yaptım box ile ama gene de birşey yüklenmiyor.

Ben hesap kitap işlerinden pek anlamam.
Matematiğim bildim bileli zayıf olmuştur.
Üniversiteden mezun olduğumda 6'ya kadar sayabiliyorum.
Aradan yıllar geçti, matematik konusunda benim için değişen bir şey olmadı.

Şaka bir yana, ben cihazlara maddi değerlerine bakarak yaklaşmam.
Eğer öyle olsaydı 50-60 TL cihazlarla uğraşmaz,
Forumda hep pahalı cihazlar için paylaşım yapardım.
Benim için önemli olan hedeflerdir.
Bir cihazla ilgili bir şeyler hedeflerim, daha sonra o hedefe ulaşmaya çalışırım.
Olursa olur, olmazsa yedek parça olur.
(Genel olarak yazılım işleri ile uğraşanlarda benim gibidir.)

İnternet üzerinde yapılan çoğu paylaşımlar,
Uzun uğraşların sonucudur.
Bu uğraşlar sonunda da, bir çok cihazın kullanılmaz hale geldiği de doğrudur.

Şayet bizim gibi insanlar olmasaydı, herkes cihazını satın aldığı ilk günkü hali ile kullanmak zorunda kalırdı.

Bundan sonrası için seçim size ait.
Ticari kaygılarınız varsa elbette cihazınızı göndermeye bilirsiniz.
Benimki sadece bir öneriydi.

silivriserdar silivriserdar - #14
Ben hesap kitap işlerinden pek anlamam.
Matematiğim bildim bileli zayıf olmuştur.
Üniversiteden mezun olduğumda 6'ya kadar sayabiliyorum.
Aradan yıllar geçti, matematik konusunda benim için değişen bir şey olmadı.

Şaka bir yana, ben cihazlara maddi değerlerine bakarak yaklaşmam.
Eğer öyle olsaydı 50-60 TL cihazlarla uğraşmaz,
Forumda hep pahalı cihazlar için paylaşım yapardım.
Benim için önemli olan hedeflerdir.
Bir cihazla ilgili bir şeyler hedeflerim, daha sonra o hedefe ulaşmaya çalışırım.
Olursa olur, olmazsa yedek parça olur.
(Genel olarak yazılım işleri ile uğraşanlarda benim gibidir.)

İnternet üzerinde yapılan çoğu paylaşımlar,
Uzun uğraşların sonucudur.
Bu uğraşlar sonunda da, bir çok cihazın kullanılmaz hale geldiği de doğrudur.

Şayet bizim gibi insanlar olmasaydı, herkes cihazını satın aldığı ilk günkü hali ile kullanmak zorunda kalırdı.

Bundan sonrası için seçim size ait.
Ticari kaygılarınız varsa elbette cihazınızı göndermeye bilirsiniz.
Benimki sadece bir öneriydi.

İstanbul'da Suriyeli bir usta 40 tl'ye yapacağını söyledi. Suriyeliler her yerde konuşulur oldu. Yapamadığımız işleri hep onlar hallediyor. Helal olsun valla
Paradox Paradox - #15
İstanbul'da Suriyeli bir usta 40 tl'ye yapacağını söyledi. Suriyeliler her yerde konuşulur oldu. Yapamadığımız işleri hep onlar hallediyor. Helal olsun valla

Ben bedava yapacaktım.
Göndermediniz.
Demek ki işin kerameti paradaymış.
;)

Önemli olan yapılan iş.
İşi yapanın nereli olduğu benim için pek önemli değil.
silivriserdar silivriserdar - #16
Ben bedava yapacaktım.
Göndermediniz.
Demek ki işin kerameti paradaymış.
;)

Önemli olan yapılan iş.
İşi yapanın nereli olduğu benim için pek önemli değil.

Para ile alakası yok hocam onada göndermeyeceğim. [emoji3] Ben çözmek için uğraşacağım. Gerekirse ben satın alacağım. [emoji3] Baktım olmuyor en son size göndereceğim. [emoji38]
symbazz symbazz - #17
Yine diyorum, bu cihazlarda bootloader kilidi var. Benim diyen babayiğit o suriyeli bile bu işi çözemez. Söyleyim size. Cihazı eline verdiğinizde görürsünüz çözüp çözemeyeceğini. Farzedelim çözdü. At&T cihazlarının genelinde sim kilit yazılım sonrası aktif duruma geçer. Gerçek bu. Demedi demeyin.

Birde şu gerçek var ki, o daha vahim. Amerika frekans değerlerine göre yapılan bir cihaz ülkemizde kullanıcısına çok çektirecektir.
silivriserdar silivriserdar - #18
Yine diyorum, bu cihazlarda bootloader kilidi var. Benim diyen babayiğit o suriyeli bile bu işi çözemez. Söyleyim size. Cihazı eline verdiğinizde görürsünüz çözüp çözemeyeceğini. Farzedelim çözdü. At&T cihazlarının genelinde sim kilit yazılım sonrası aktif duruma geçer. Gerçek bu. Demedi demeyin.

Valla bende çok araştırdım, bu cihazlar özel üretilmiş. Box'lar bile belli bir yere kadar destek veriyor. Ama 40 tl gibi bir ücrete de yapması ve bizim bulunduğumuz bölgede bazı Amerika cihazlarına Türkçe yüklemesi kafamda soru işareti üretti.
symbazz symbazz - #19
Valla bende çok araştırdım, bu cihazlar özel üretilmiş. Box'lar bile belli bir yere kadar destek veriyor. Ama 40 tl gibi bir ücrete de yapması ve bizim bulunduğumuz bölgede bazı Amerika cihazlarına Türkçe yüklemesi kafamda soru işareti üretti.
İnanma. Bunların çoğu düzenbaz. Bizim ne ustalarımız var. Piyasada mesleğine 20 senesini vermiş kalifiye insanlar var. Onlar olmaz diyorsa, emin ol olmaz. Bunlarda hile hurda çok olur. Bizim buralarda bile yapıyoruz deyim, milletin cihazlarını hiç ettiler.
silivriserdar silivriserdar - #20
İnanma. Bunların çoğu düzenbaz. Bizim ne ustalarımız var. Piyasada mesleğine 20 senesini vermiş kalifiye insanlar var. Onlar olmaz diyorsa, emin ol olmaz. Bunlarda hile hurda çok olur. Bizim buralarda bile yapıyoruz deyim, milletin cihazlarını hiç ettiler.

Peki hocam biz box ile unlock yapınca bu bootloder kilidi kalkmış olmuyor mu? Gerçi box'ta bulunan unlock sim ile iliğili galiba bir videoda öyle görmüştüm.
symbazz symbazz - #21
Unlock şebeke içindir. Bu gibi cihazlardaki bootloader kilidi, aslında donanımsal kilittir. Ufak bir şifre dizisiyle, içindeki sigortayı açarlar. Basit tarifi bu. Denemedim ama şu yapılabilir belki, T-Mobile aynı cihazdan cpu değiş tokuş yapılırsa bootloader kilidi kalkabilir. Ondan sonra da Kingroot yada One Click Root ile root yaparsın. Belki bu suriyeli öyle birşeyde yapıyor olabilir.
symbazz symbazz - #22
At&T kilidini zaten 18 dolara açan yerler var. 14 e de var. Araştırmak lazım.

mesela 12 dolar diyor.
silivriserdar silivriserdar - #23
At&T kilidini zaten 18 dolara açan yerler var. 14 e de var. Araştırmak lazım.

Bu kilit kalkınca herhalde istediğimizi yapabiliriz. Peki hocam link varmı bununla ilgili kilit açan site ile ilgili
symbazz symbazz - #24
Bu kilit kalkınca herhalde istediğimizi yapabiliriz. Peki hocam link varmı bununla ilgili kilit açan site ile ilgili

rasgele buldum. Ama bunların içinde düzenbazlarda var. İyi araştır derim. Ben bu siteyi bilmiyorum. Tesadüf buldum. Sorumluluk kabul etmem. :)
symbazz symbazz - #25
Burası şu an canlı chat yapabilirsin. Adamlar online mesela. Gir mesajla sor, nasıl ne nedir diye.
braveturks braveturks - #26
Forumda kendi android sürümünü derleyen arkadaş var mı? Ya da elinde android işletim sisteminin çekirdek dosyalarını genel hatlarıyla açıklayabilecek kimse var mı? İşletim sisteminde ki hangi dosya ne işe yarıyor, hangi işlevleri içinden barındırıyor. Bunları bilmek, öğrenmek istiyorum. Elinde yerli veya yabancı kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim. Belki bu sayede root'lanmış bir cihazı manuel olarak Türkçe'ye çevirebilirim. Web scriptlerinde böyle yapılıyordu. Muhtemelen aynı kod mantığı(dil dosyalarının içeren bir dosya) android için de geçerlidir.

Herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim.
K kaforummp - #27
z3x ve octopusun yaptıgını manuel zaten yapıyoduk system /csc altındaki launguage.xlm yi silmek 4.4 ustu surumlerde ıse yaramaz
bootloader unlock unlock aynı seyler degil bosuna 12-15 doları hiç etme :) link e bakmadım bile
Paradox Paradox - #28
Forumda kendi android sürümünü derleyen arkadaş var mı? Ya da elinde android işletim sisteminin çekirdek dosyalarını genel hatlarıyla açıklayabilecek kimse var mı? İşletim sisteminde ki hangi dosya ne işe yarıyor, hangi işlevleri içinden barındırıyor. Bunları bilmek, öğrenmek istiyorum. Elinde yerli veya yabancı kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim. Belki bu sayede root'lanmış bir cihazı manuel olarak Türkçe'ye çevirebilirim. Web scriptlerinde böyle yapılıyordu. Muhtemelen aynı kod mantığı(dil dosyalarının içeren bir dosya) android için de geçerlidir.

Herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim.

İstediğiniz bilgilerin paylaşımını yapmak yıllar sürer.
Bu bilgileri başından sonuna kadar paylaşmak ile bu konu hakkında kitap yazmak arasında hiç bir fark yoktur.
Bir kaç yıl öncesine kadar üniversitelerdeki Android eğitimi bile uygulama yapmaya yetecek kadardı.
Şu anda bir ilerleme var mı bilmiyorum.

Çok minicik bir bilgi kırıntısı paylaşmak gerekirse,
Android uygulamalarının çoğu kendi işlerinde bir çok dil barındırır.
Siz cihazınızın dilini değiştirdiğinizde, mevcut uygulamalarda, kendi içlerindeki dil dosyaları sayesinde, cihaz dilinde kullanılır.
Bazı uygulamalar bütün dilleri barındırmaz.

Şayet cihazınızdaki sistem uygulamalarında kullanmak istediğiniz dil yoksa,
Her uygulama için ayrı ayrı bir dil dosyası oluşturmanız gerekir ki, bu da uygulamaların adedine göre yıllarınızı alır.
Bu gibi durumlarda, mesela ayarlar bölümünü Türkçe kullanmak istiyorsanız, uygulama üzerinde bir kaç oynama ile bunu yapabilirsiniz.
Uygulama içinde Türkçe dil seçeneği yoksa, Türkçe dil seçeneği olan ve cihazınızla uyumlu olan bir Setting.apk dosyası kullanabilirsiniz.
Elbette, çoğu zaman bu bile yeterli değildir.
Yukarıda bahsettiğim yöntem, basit rom düzenleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bu gibi işler genellikle ekip işidir.
Geliştiriciler de, Google'ın yayınladığı kaynak kodları kullanır ve düzenleme yaparlar.
Her şeyi kendileri sıfırdan yapmazlar.
Yapamazlar!
Google yeni bir Android sürümü çıktığında kaynak kodları geliştiricilere gönderir.
Geliştiriciler kendilerine göre düzenleme yaparlar.

ve bazı bilgiler edinebilirsiniz.
Daha fazlası için, arama motorlarından faydalanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Paradox Paradox - #29
Size önerim, klasik, alışkın olduğunuz yöntemlere ve Box'lara bağlı kalmamanızdır.
Yeni bilgiler edinmeniz ve değişik yöntemler denemenizdir.

Çoğu kişi ne yazık ki mevcut bilgisine ve elindeki ekipmana bağlı kalmakta bu nedenle de yapacağı işte başarısız olmaktadır.
(Aşağıdaki videoları sorununuzun çözümü için değil, bazı şeylerin farklı yöntemlerle de yapılabildiğini göstermek için paylaşıyorum.)

braveturks braveturks - #30
İstediğiniz bilgilerin paylaşımını yapmak yıllar sürer.
Bu bilgileri başından sonuna kadar paylaşmak ile bu konu hakkında kitap yazmak arasında hiç bir fark yoktur.
Bir kaç yıl öncesine kadar üniversitelerdeki Android eğitimi bile uygulama yapmaya yetecek kadardı.
Şu anda bir ilerleme var mı bilmiyorum.

Çok minicik bir bilgi kırıntısı paylaşmak gerekirse,
Android uygulamalarının çoğu kendi işlerinde bir çok dil barındırır.
Siz cihazınızın dilini değiştirdiğinizde, mevcut uygulamalarda, kendi içlerindeki dil dosyaları sayesinde, cihaz dilinde kullanılır.
Bazı uygulamalar bütün dilleri barındırmaz.

Şayet cihazınızdaki sistem uygulamalarında kullanmak istediğiniz dil yoksa,
Her uygulama için ayrı ayrı bir dil dosyası oluşturmanız gerekir ki, bu da uygulamaların adedine göre yıllarınızı alır.
Bu gibi durumlarda, mesela ayarlar bölümünü Türkçe kullanmak istiyorsanız, uygulama üzerinde bir kaç oynama ile bunu yapabilirsiniz.
Uygulama içinde Türkçe dil seçeneği yoksa, Türkçe dil seçeneği olan ve cihazınızla uyumlu olan bir Setting.apk dosyası kullanabilirsiniz.
Elbette, çoğu zaman bu bile yeterli değildir.
Yukarıda bahsettiğim yöntem, basit rom düzenleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bu gibi işler genellikle ekip işidir.
Geliştiriciler de, Google'ın yayınladığı kaynak kodları kullanır ve düzenleme yaparlar.
Her şeyi kendileri sıfırdan yapmazlar.
Yapamazlar!
Google yeni bir Android sürümü çıktığında kaynak kodları geliştiricilere gönderir.
Geliştiriciler kendilerine göre düzenleme yaparlar.

ve bazı bilgiler edinebilirsiniz.
Daha fazlası için, arama motorlarından faydalanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Başlangıç düzeyinde de olsa yaptığım işin mantığını kavramak istiyorum. box'ların yaptığı işlemlerin-en azından bir kısmını- linux işletim sistemi üzerinden veya adb ve fastboot komutları ile yapmak istiyorum. Sırf android programlamanın mantığını az da olsa kavrayabilmek için java çalışmaya başladım. Java'dan sonra android programlamaya geçmeyi planlıyorum.

Aslında bakarsanız bu işe gireli daha bir yıl bile olmadı. android'in piyasaya çıkalı nerdeyse10 yıl olacak aradaki farkı kapatmak için çok çaılışmam lazım.

Verdiğiniz bilgiler ve öğütler için teşekkür ederim.
Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.
symbazz symbazz - #31
z3x ve octopusun yaptıgını manuel zaten yapıyoduk system /csc altındaki launguage.xlm yi silmek 4.4 ustu surumlerde ıse yaramaz
bootloader unlock unlock aynı seyler degil bosuna 12-15 doları hiç etme :) link e bakmadım bile

Çok şey bildiğini zanneden az şey biliyordur.Daha linke bakmadan yorum yapıyorsun, o da çok ilginç. Böyle siteler server tabanlı unlock işlemi yaparlar. Serdar kardeşimizin bahsettiği cihazda kilit var. Bu bir. Kim koymuş bunu AT&T firması. Neden ?. Hattımı kullanacaksan sana bu cihazı veriyorum ama başka hatta kullanamazsın diyor adamlar. Bunun içinde boot kilidi kullanırlar. Cihaza sim kilit atarlar. Zaten server tabanlı unlocklarda cihaz direk boot kilidi açılır ve sim kilidi kalkar. Ve ardından bootloader tekrar aktif olur. Yurt dışından cihaz getirtirdik. Ve simlock süresinin bitmesini bekler sonra da mail atar uzaktan cihazı açtırırdık. Yok olmadı 40 eu 30 eu gibi paralara açtırırdık.
Yani güzel kardeşim, duramıyorum kendimi tutamıyorum kusuruma bakma. Cevap vermek durumunda kalıyorum. Boot kilidi olacak cihazdaki, sen tutup başka yazılım atıp sim kilidini açma diye. Elbette boot unlock ile unlock aynı şey değiller. Ama bu gibi cihazlarda ikisi aynı anda kullanılırlar. Mesela HTC M8 de, HTC DEV adresinden bootunlock kodunu alırsın ve cihazın boot kilidini açarsın. Sonra rom ve ardından ADB komutlarıyla sim kilidini açarsın. Burada size unlock konusunu bir anlatırım 10 sayfa tutar. Ama gerek yok. Kıssa dan hisse manuel language.xml konusuna girmişken, senin bu verdiğin bu bilgi sadece samsung için geçerli. Zte yada bir HTC de nasıl yapıldığını senden duymayı isterdim. Mtk işlemcilerde default.xml mi silinirdi. Nasıl olurdu, hatırlatırsan sevinirim.
Yukarıdaki cevabımda, zaten ben linki rasgele bulduğumu söyledim. Ha bu sitelerin hepsimi düzenbaz. Asla değil. Bu işi nokia S30 zamanından beri yapan siteler var. Araştırıp bulacaksın, sanal karttan yatırcaksın paranı 2 gün bekleyeceksin. Eğer bu işi yapıyorsun güzel kardeşim.
Paradox Paradox - #32
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Başlangıç düzeyinde de olsa yaptığım işin mantığını kavramak istiyorum. box'ların yaptığı işlemlerin-en azından bir kısmını- linux işletim sistemi üzerinden veya adb ve fastboot komutları ile yapmak istiyorum. Sırf android programlamanın mantığını az da olsa kavrayabilmek için java çalışmaya başladım. Java'dan sonra android programlamaya geçmeyi planlıyorum.

Aslında bakarsanız bu işe gireli daha bir yıl bile olmadı. android'in piyasaya çıkalı nerdeyse10 yıl olacak aradaki farkı kapatmak için çok çaılışmam lazım.

Verdiğiniz bilgiler ve öğütler için teşekkür ederim.
Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

Rica ederim.
Teşekkürler.
silivriserdar silivriserdar - #33
Bende uğraşmıyorum artık. Cihaz Türkçe olmuyor bir türlü , ama yeni bir bilgiye ulaşırsam mutlaka konuya yazarım.
Paradox Paradox - #34
Bende uğraşmıyorum artık. Cihaz Türkçe olmuyor bir türlü , ama yeni bir bilgiye ulaşırsam mutlaka konuya yazarım.

;)
URL: https://www.mobilkulup.com//konu/samsung-galaxy-note-4-sm-n910a-root-ve-turkce-dil-sorunu.1725/