Temel Rom'u Tablete Göre Uyarlamak

Temel Rom'u Tablete Göre Uyarlamak

bruceleeibo bruceleeibo - #1
Merhaba elimde özel üretim bir tablet var ve rom unu uzun uğraşlar sonucu çinde bulabildim yalnız üretici firmadan aldığım için o cihazın temel CODECK rom unu yolladılar. şimdi bu tablete kurunca açılıyor. ancak ekran çözünürlüğü ve dokunmatik kalibrasyonu farklı oluyor. bu uyarlamaları nerden nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim rom un içinde 3 adet preloader dosyası yollamışlar.

printThread_attachments

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    75.5 KB · Görüntüleme: 26
Paradox Paradox - #2
Elinizdeki cihazın markası ve modeli nedir, bir de yazılım indirme bağlantısı var mı?
Yazılımla ilgili düzenlemeler çoğu zaman system.img üzerinden yapılıyor.
Kimi zaman da boot.img üzerinde bazı özel yapılandırma ayarları bulunabiliyor.
Yazılımı parçalayıp incelemek lazım.
Bu da oldukça uğraştıran zahmetli bir iştir.
bruceleeibo bruceleeibo - #3
elimdeki cihaz atılım üniversitesi mpad05 modeli
mevcut ham rom açıyor her şey normal sadece dokunmatik kalibresi yok birde kamera tanımıyor dokunmatiği halletsem gerisi önemli değil
Paradox Paradox - #4
elimdeki cihaz atılım üniversitesi mpad05 modeli
mevcut ham rom açıyor her şey normal sadece dokunmatik kalibresi yok birde kamera tanımıyor dokunmatiği halletsem gerisi önemli değil

İndirdiğiniz yazılımın indirme bağlantısını ve cihazınızın ana kartının fotoğrafını paylaşabilir misiniz?
bruceleeibo bruceleeibo - #5
password: 1234

resimleri yükleyemiyorum boyutu büyük diyor ama XDA da açtığım konuda resimler var

Paradox Paradox - #6
password: 1234

resimleri yükleyemiyorum boyutu büyük diyor ama XDA da açtığım konuda resimler var

Anladığım kadarıyla sizinle paylaşılan yazılım başka bir cihaza ait.
İndirdiğiniz yazılımın içerisinde bir adet items.ini isimli dosya mevcut.
O dosyayı uygulaması ile açınız.
LCM configs bölümündekiler ekranla ilgili ayarları, TP configs bölümündekiler dokunma paneli ile ilgili bölümleri düzenlemenize yarar.
Yorumuma ek bir kaç item.ini dosyası ekliyorum, biraz karşılaştırma yaparak, ne yapmanız gerektiğinizi anlayacağınızı düşünüyorum.

printThread_attachments

• items.rar
    4.9 KB · Görüntüleme: 6
bruceleeibo bruceleeibo - #7
elinize sağlık en azından bir yöntem gösteren oldu. şimdi bende bir benzer tabletin rom u ve o serinin codeck rom u var benzer tablet romunda items var, codeck romda items birkaç tane var klasör içinde yollamışlar hepsini denedim olmadı, bendeki touch verileri 2 satır size yolluyorum items dosyalarını

printThread_attachments

• items.rar
    4.1 KB · Görüntüleme: 5
Paradox Paradox - #8
elinize sağlık en azından bir yöntem gösteren oldu. şimdi bende bir benzer tabletin rom u ve o serinin codeck rom u var benzer tablet romunda items var, codeck romda items birkaç tane var klasör içinde yollamışlar hepsini denedim olmadı, bendeki touch verileri 2 satır size yolluyorum items dosyalarını

Sizdekiler eksik, cihazın içini açıp Touch Panel ile ilgili bilgileri bulmalı ve eklemelisiniz.
bruceleeibo bruceleeibo - #9
Dokunmatiğin flexindeki çip ve çevresinin resmi ekte gönderdim .dokunmatik ekranın altında olması gereken yere tıklıyor yukarı doğru çıktıkça orantılı olarak dokunduğum yerin üst kısmı işliyor yani ekranın en altında istediğim yer ama en yukarda nerdeyse dokunduğum yerin 3 cm yukarısı işliyor

printThread_attachments

• DOKUNMATİK 2.jpg
    DOKUNMATİK 2.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 8
  • DOKUNMATİK.jpg
    DOKUNMATİK.jpg
    50.6 KB · Görüntüleme: 8
bruceleeibo bruceleeibo - #10
resim yükleyince siteniz resme etiket koymuş çipte yazan Silead gsl3692 flex te yazan HL101G050B resimleri sıkıştırıp ekliyorum

printThread_attachments

• touch.rar
    109.7 KB · Görüntüleme: 6
Paradox Paradox - #11
resim yükleyince siteniz resme etiket koymuş çipte yazan Silead gsl3692 flex te yazan HL101G050B resimleri sıkıştırıp ekliyorum

Nasipse uygun bir zamanda konu ile alakadar olmaya çalışacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #12
teşekkür ederim ilgilendiniz çok sağolun
Paradox Paradox - #13
teşekkür ederim ilgilendiniz çok sağolun

Rica ederim.
Nasipse hafta sonu bu konu ile alakadar olmaya çalışacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #14
Merhaba kendimi hatırlatayım dedim
Paradox Paradox - #15
Merhaba kendimi hatırlatayım dedim

İyi yaptınız ama ben ne yazık ki henüz müsait olamadım.
Şimdi yazılımı indirmeye başladım.
O kadar yavaş iniyor ki anlatamam.
Nasipse en kısa zamanda konu ile alakadar olacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #16
Allah razı olsun hocam. aynen çin bazı devletlere 100kbs gibi kota koymuş galiba çok geç iniyor
ne zaman müsait olursanız o zaman bakarsınız varolun
Paradox Paradox - #17
Allah razı olsun hocam. aynen çin bazı devletlere 100kbs gibi kota koymuş galiba çok geç iniyor
ne zaman müsait olursanız o zaman bakarsınız varolun

Cümlemizden efendim.
24 saat oldu ama indirmenin yarısı bile tamamlanmadı.
Biraz uzun sürecek sanırım.
bruceleeibo bruceleeibo - #18
siz onu iptal edin ben size drive den yada yandex ten link vereyim
bruceleeibo bruceleeibo - #19
Paradox Paradox - #20

Bu iyi oldu, dosyaların inmesine hala 24 saat var.
Yazılımı 10Kb/s ile indiriyordum.
Paradox Paradox - #21
Şifre nedir?
bruceleeibo bruceleeibo - #22
şifre 8632562
Paradox Paradox - #23
bruceleeibo bruceleeibo - #24
merhaba hocam bakabildiniz mi?
Paradox Paradox - #25
merhaba hocam bakabildiniz mi?

Ne yazık ki henüz müsait olamadım.
bruceleeibo bruceleeibo - #26
hiç önemli değil hocam Allah razı olsun ben sadece beni unutmayın diye yazarım arada :)
Paradox Paradox - #27
hiç önemli değil hocam Allah razı olsun ben sadece beni unutmayın diye yazarım arada :)

Nasipse uygun bir zamanda konu ile alakadar olmaya çalışacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #28
Merhaba hocam nasılsınız :)
Paradox Paradox - #29
Merhaba hocam nasılsınız :)

Konu aklımda ama ne yazık ki henüz hiç zaman bulamadım.
Nasipse en kısa zamanda konu ile alakadar olacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #30
Merhaba hocam şöyle bir fikir geldi aklıma... Şimdi bazı forumlarda şöyle bir root yöntemi gördüm. Rom dan bazı doayaları alıp bir işlemden geçirip cihaza root atıyorlar. Biz bu yöntemle orjinal bir tablete elimizdeki Rom dosyaları root atıp onun romunu alsak olmazmı
Paradox Paradox - #31
Merhaba hocam şöyle bir fikir geldi aklıma... Şimdi bazı forumlarda şöyle bir root yöntemi gördüm. Rom dan bazı doayaları alıp bir işlemden geçirip cihaza root atıyorlar. Biz bu yöntemle orjinal bir tablete elimizdeki Rom dosyaları root atıp onun romunu alsak olmazmı

Elinizdeki cihaz MTK işlemcili.
Cihazınıza Root yetkisi vermeden de cihazınızın yazılımının yedeğini alabilirsiniz.
bulunan konuya bakmanız faydalı olacaktır.
bruceleeibo bruceleeibo - #32
dediğiniz yöntemi denedim bu cihazda farklı bir kısıtlama var olmadı bu yöntem. misal antutu testinde grafik sıfır puan veriyor ve grafik kullanan çoğu uygulamayı açmıyor.
Paradox Paradox - #33
dediğiniz yöntemi denedim bu cihazda farklı bir kısıtlama var olmadı bu yöntem. misal antutu testinde grafik sıfır puan veriyor ve grafik kullanan çoğu uygulamayı açmıyor.

Yazılımı parçaladım.
Nasipse vakit buldukça zaman zaman bakmaya çalışacağım.
Yedekleme ile ilgili arama motorlarından faydalanarak bir çok konuya ulaşabilirsiniz.
Aslında elimizde cihazın bir de yedeğinin bulunması, karşılaştırma için faydalı olabilir.
bruceleeibo bruceleeibo - #34
Yazılımı parçaladım.
Nasipse vakit buldukça zaman zaman bakmaya çalışacağım.
Yedekleme ile ilgili arama motorlarından faydalanarak bir çok konuya ulaşabilirsiniz.
Aslında elimizde cihazın bir de yedeğinin bulunması, karşılaştırma için faydalı olabilir.

yedek cihazı ben de düşündüm baktım da baya yüksek fiyat uygun bulursam alacağım bir tane daha
bruceleeibo bruceleeibo - #35
bir tane daha aldım :) bu hafta elimde olur. ondan rom almayı deneriz hocam
Paradox Paradox - #36
bir tane daha aldım :) bu hafta elimde olur. ondan rom almayı deneriz hocam

Tamamdır.
bruceleeibo bruceleeibo - #37
merhaba tablet elime geçti eğer rom unu alabilirsek hiç bir sorunum kalmayacak
başka bir kanaldan görüşebilir miyiz e-posta yada whatsap
Paradox Paradox - #38
merhaba tablet elime geçti eğer rom unu alabilirsek hiç bir sorunum kalmayacak
başka bir kanaldan görüşebilir miyiz e-posta yada whatsap

Nasipse hafta sonu bu konuyla alakadar olalım.
bruceleeibo bruceleeibo - #39
tmmdır hocam ben uğraşıyorum elimizde her türlü imkan oldu orjinal bir ürün deneyecek yedek ürünümüz ve temel rom ve başka uyumlu bir rom gerisi sadece sizin tecrübeniz :)
Paradox Paradox - #40
tmmdır hocam ben uğraşıyorum elimizde her türlü imkan oldu orjinal bir ürün deneyecek yedek ürünümüz ve temel rom ve başka uyumlu bir rom gerisi sadece sizin tecrübeniz :)

Nasipse elimden geleni yapmaya çalışacağım.
bruceleeibo bruceleeibo - #41
merhaba yeni adlığım tabletten wwr yöntemi ile rom aldım ve eskisine yükledim orjinal oldu ancak şöyle bir sıkıntım oldu rom un kapasitesi 58 gb oldu yani tabletin kapasitesi neyse o kadar oldu şimdi bu rom u paylaşmak sorun olacak yani rom alırken biriş hex adresini ayarlamak lazım..

birde elimizde rom olduğuna göre şu tablete root atma işinda yardımınıza ihtiyacım olacak
bruceleeibo bruceleeibo - #42
root işide tmmdır. :) geriye kaldı rom un kapladığı alanı küçültmek onuda iş ve çocuklardan zaman kalırsa hallederim gibi geliyor.
Paradox Paradox - #43
root işide tmmdır. :) geriye kaldı rom un kapladığı alanı küçültmek onuda iş ve çocuklardan zaman kalırsa hallederim gibi geliyor.

Dilerseniz bu gece uzaktan bir bağlanayım.
bruceleeibo bruceleeibo - #44
rom ve root halloldu bir tek rom un kapasitesinin küçükltme işine bakacağım onuda işlem baya uzan sürüyor uzak bağlantı ile zor olacak gibi o sebepten deneme yanılma yapacağım
Paradox Paradox - #45
rom ve root halloldu bir tek rom un kapasitesinin küçükltme işine bakacağım onuda işlem baya uzan sürüyor uzak bağlantı ile zor olacak gibi o sebepten deneme yanılma yapacağım

Küçültme işleminden kastınız nedir?
bruceleeibo bruceleeibo - #46
spflashtool ile tabletten rom u aldım ama tablet 64 bg kapasiteli bir tablet rom da 64 gb yer kaplıyor
Paradox Paradox - #47
spflashtool ile tabletten rom u aldım ama tablet 64 bg kapasiteli bir tablet rom da 64 gb yer kaplıyor

Yedeği mevcut hali ile diğer cihaza yüklemeyi denediniz mi?
bruceleeibo bruceleeibo - #48
Aldığım yedeği yükledim sıkıntı yok. Sadece 60 GB yer kaplıyor PC de o sorun değil şimdi benim başka sorunlarım çıktı utv007 cihazım çalışmıyor. Ve ping fon açmıyor kısıtlama var galiba
bruceleeibo bruceleeibo - #49
Otg takildiginda tablet reset atıyor otg de bir tek flash bellek kabul ediyor
Paradox Paradox - #50
Aldığım yedeği yükledim sıkıntı yok. Sadece 60 GB yer kaplıyor PC de o sorun değil şimdi benim başka sorunlarım çıktı utv007 cihazım çalışmıyor. Ve ping fon açmıyor kısıtlama var galiba

Yedek neden o kadar büyük anlamadım.
Farklı yedekleme araçları denediniz mi?
USB konusunda gelince, belki de cihazın USB çıkışları, taktığınız donanım için yeterli enerjiyi sağlayamıyordur.
Harici beslemeli bir USB çoğaltıcı kullanmayı denediniz mi?
bruceleeibo bruceleeibo - #51
Yedek için farklı bir yöntem denemedim otg konusunda beslemeli USB cogalticiyi denedim yine aynı tlefonumda Enerjisiz çalışıyor tablete resetliyor
Paradox Paradox - #52
Yedek için farklı bir yöntem denemedim otg konusunda beslemeli USB cogalticiyi denedim yine aynı tlefonumda Enerjisiz çalışıyor tablete resetliyor

Ben sorunun herhangi bir kısıtlamadan kaynaklandığını sanmıyorum.
Şayet bir kısıtlama olsaydı, muhtemelen hiç bir donanım çalışmayacaktı.
Ayrıca, kısıtlama olan cihazlarda, siz cihaza ne bağlarsanız bağlayın, cihaz tepki vermez.
En azından ben böyle düşünüyorum.
Çinli Yüksek Mühendis abilerimiz, konuya farklı bir bakış açısı getirdilerse, onu bilemem.
Cihazın kendisini resetlemesi biraz tuhaf geldi bana.
Farklı bir sorun olabilir.
bruceleeibo bruceleeibo - #53
Bildiğiniz üzere elimde 2 tablet var ikiside aynı ben bu tableti araca bağlamak için aldım en önemlisi kamera çalışmadı ne yapayım bilmiyorum utv easycap olmadı normal PC USB webcam taktım yine aynı reset atıyor.
Paradox Paradox - #54
Bildiğiniz üzere elimde 2 tablet var ikiside aynı ben bu tableti araca bağlamak için aldım en önemlisi kamera çalışmadı ne yapayım bilmiyorum utv easycap olmadı normal PC USB webcam taktım yine aynı reset atıyor.

O zaman sorunu etraflıca bir araştırmak lazım.
URL: https://www.mobilkulup.com//konu/temel-romu-tablete-gore-uyarlamak.11328/