Çözüldü Xiaomi Redmi Note 9 (merlin) Unbrick (BL Locked)

Meta başlık: Xiaomi Redmi Note 9 (merlin) Unbrick (BL Locked)

Meta açıklama: Xiaomi Redmi Note 9 (merlin) Unbrick (BL Locked)

Yazdır

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
Not 1: PMT Changed (Bölümleme tablosu değişti uyarısı anlamı) ufs bellek üzerindeki partition ofsetleri değiştiği için bu uyarıyı alırsınız.
Yüklemeye devam ederseniniz yazılımda mevcut olmayan kaybolacak ve güncellenecek alanlar var.
  • Ilk defa SP_Flash_Tool ile rom yüklenecekse (merlin cihazı için tüm cihazlarda aynı durum söz konusu değil) mutlaka PMT uyarısı değişti alırsınız. Sebebi fabrika çıkışı bellek ofsetlerinin yeni romlarda değiştirilmiş olması. ofsetler sadece bu şekilde rom yüklendiğinde değişir. (yanlış rom seçtiğinizde de PMT Changed uyarısı alırsınız.)
  • PMT değişirse belleğe format atılır sadece nvram(imei sn bilgileri) bilgisayara SP Flash Tool bilgisayarınıza geçici yedek alır ve rom yükleme sırasında yeni ofsetlerine kopyalar ve yedeği siler. Bu sebepten dolayı işlemi yarıda kesmeyin.
  • PMT güncellenirse cihaz formatlanacağı için Booltloader Unlocked bilgisi cihazdan silinir.
  • Format All seçeneğini seçerseniz aynı işlemi yedek almadan yapar elinizdeki rom ne içeriyorsa onu yükler.
V12.0.7.0.QJOMIXM sürümüne kadar denenmiştir
  • Hydra mtk tool ile önce araç çubuğundan "comport" seçeneğini seçin (UART modu)
  • UART moda girmek için cihazı ses açma kısma beraber basarak usb takın.
  • UART portuna (BROM) libusb filter ile driver install ederek filtre ekleyin bypass yapılırken kullanılacak.
  • HYDRA MTK dan exploiti auto işaretini kaldırın ve exploiti manuel çalıştırın
  • Sonrasında normal flash yazar gibi yazın.
  • Tavsiyem sonrasında METOD1 ile tekrar flaşlayın
NOT: Hydra tool da aşağıdaki exploiti kullanmaktadır. TOOL Olmayanlar METOD 1 deki diğer dosyalar ve kombinasyonuyla 12.0.4 rom yükleyebilirsiniz. Exploit Python3.5 ile yazılmıştır. Kurulum ve paketleri github sayfasında vardır. Python hakkında bilgisi olmayan denemesin.
Öneri1 : linkteki gibi konu başlatabiliriz. Linkte Patched Download Agent dosyaları var.
Öneri2 : Paylaşılan exploitte diğer mtk bl kilitli cihazlar için yetkilendirme olmadan flaşlanabilir.
NOT: Merlin stockların SP Flash Tool ile yüklenen sürümlerin PMT ofsetleri hep farklı geliyor. Fastboot romları repartition yapmaz. spflash ile yapacağınız işlemler için doğru scatter bulmanız önemlidir. scatterlerin sadece imaja uymama ihtimali var bölüm ve imaj boyutu ile alakalı ama bende sorun hiç çıkmadı. Özetle bl kilitlenmesin imei uçmasın diyenler için yazdım. en güzel yedek spflashtooldan alınıyor.

Son düzenleme:

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
SP_Flash_Tool_v5.2104_Win Sürümünde denenmiştir.
  • Bu modda yüklenebilmesi için cihaz sürümü 12.0.4 ve altı olmalıdır.
  • Bu sürümden sonrasında BROM Preloader yüklemesine Auth eklenmiştir.
  • SP_Flash_Tool ayarlarında Check LIB DA match işaretini kaldırın.
  • Download Agent olarak (DA) ekteki dosyayı kullanın.
  • Yükleme modu için ise sadece usb takılacak.

Ekli dosyalar

• merlin.PNG
    merlin.PNG
    51.3 KB · Görüntüleme: 1,036
  • MTK_AllInOne_DA_v3.3001.20200707.1010_513994.rar
    771.5 KB · Görüntüleme: 2,170
Son düzenleme:

superocu

Yeni üye
Kayıtlı üye
30 Mar 2017
8
0
1
47
üstat aynı olay bendede var kilit açık note9 fastbota nasıl aldın sp toll ilemi oldu

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
üstat aynı olay bendede var kilit açık note9 fastbota nasıl aldın sp toll ilemi oldu
evet kardeşim dosyayı kullan çökmüş durumda ise flaş programı versiyonu yazmadım bilerek çökertmesinler diye ama önemli olan dosya bu seçtiğinde hata vermiyorsa o sürümü kullan

mtuncer95

Üye
Yasaklı üye
2 Haz 2020
30
3
8
28
evet kardeşim dosyayı kullan çökmüş durumda ise flaş programı versiyonu yazmadım bilerek çökertmesinler diye ama önemli olan dosya bu seçtiğinde hata vermiyorsa o sürümü kullan
Ustam bu işte yeniyim bilgi edinmek ve üzerine çalışmak için soruyorum.
1.Bootloader kapalı Note9'a çökmüş veya çalışıyor bu işlemi yapabilmek için sp flash tool ile verdiğiniz dosyayı yükleyebilirmiyim.
2. Ustam cevap evetse Emmc usülü sanırım cihazı açıp anakartdan yol çekeren ufi box vb. araçlamı bu işlemi yapmamız gerekiyor?

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
Ustam bu işte yeniyim bilgi edinmek ve üzerine çalışmak için soruyorum.
1.Bootloader kapalı Note9'a çökmüş veya çalışıyor bu işlemi yapabilmek için sp flash tool ile verdiğiniz dosyayı yükleyebilirmiyim.
2. Ustam cevap evetse Emmc usülü sanırım cihazı açıp anakartdan yol çekeren ufi box vb. araçlamı bu işlemi yapmamız gerekiyor?
uzun anlatıma takılma cihazın çökmüşse bu dosyayı download agent dosyası yerine seç konudaki yazılımın scatter dosyasını seç kapalı şekilde usb ye tak. pmt uyarısı gelirse format all seçeneğini seç sorun yok

mtuncer95

Üye
Yasaklı üye
2 Haz 2020
30
3
8
28
uzun anlatıma takılma cihazın çökmüşse bu dosyayı download agent dosyası yerine seç konudaki yazılımın scatter dosyasını seç kapalı şekilde usb ye tak. pmt uyarısı gelirse format all seçeneğini seç sorun yok
Teşekkürler ustam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Laqqer

Üye
Kayıtlı üye
11 Ocak 2017
31
5
8
34
Üstad bu yöntem ile unlock cihaza "merlin_global_images_V12.0.3.0.QJOMIXM_20200804.0000.00_10.0_global" sürüm yüklendi fakat cihazın bootloader kilidi neden kapandı? Cihaz "This MIUI version can't be installed on this device" hatası almaya başladı ..

sırık

Üye
Kayıtlı üye
7 Mar 2018
71
7
8
40
Üstad bu yöntem ile unlock cihaza "merlin_global_images_V12.0.3.0.QJOMIXM_20200804.0000.00_10.0_global" sürüm yüklendi fakat cihazın bootloader kilidi neden kapandı? Cihaz "This MIUI version can't be installed on this device" hatası almaya başladı ..

Mi flash ile mi yazılım attınız? Clean all seçili mi idi

Son düzenleme:

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1

1.bootloader kapanacağını yazmıştım
2.sürüm denenmiştir sizde olmadıysa cihazda öncesinde yüklü olan sürümü yüklemenizde fayda var.
3.nv bozuk telefona yapmışsanız düzelmeyebilir eftden sağlam nv yazın
4. cihazın merlin global olduğuna emin olun.
5. neden kilitlendiğini açıklamıştım bir kez daha yazayım. pmt son romlarda farklı oyuzden pmt güncellenmesi gerekli pmt güncelleyincede low level format gerekiyor bu işlem sırasında spflashtool otomatik nv yedeği alır ve flaşı formatlar pmtyi günceller yeni tabloya romu yazar. bootloader seccfg partition da boş olduğu için cihaz tekrar kilitlenir. işlemi düzgün yapamadıysan çünkü tek yüklemede yapman lazım nvnin yedeklendiğinde geri yüklenebilmesi için yoksa nv uçar.
artık pmt güncelledin diyelim bootloader açtın sonrasında spflaştooldan format all seçmene gerek yok düz yükleme yapabiliyorsun ve bootloaderin kilitlenmiyor. PMT uyarısını alırsanız size fotmatlamanız gerekiyor diyecek bunun sonucunda;

1- kesinlikle bootloader kilitlenir,
2- nv cihazdan yedeklenip formatlanıp geri yükleneceğinden risk taşır.

Son düzenleme:

Laqqer

Üye
Kayıtlı üye
11 Ocak 2017
31
5
8
34
Cihazın twrp ile alınmış nv yedekleri var fakat onları geri restore yapar iken cihaz bootlop'a düşüyordu. Sp Flash ile yükleme yaptım bu hale geldi..
Elimde redmi note 8 pro bl açık eng rom yüklü cihaz var, Bunun nv yedeklerini eft pro alıp redmi note 9'a eft pro ile restore yapar isem cihaz düzelir mi?

sırık

Üye
Kayıtlı üye
7 Mar 2018
71
7
8
40
Cihazın twrp ile alınmış nv yedekleri var fakat onları geri restore yapar iken cihaz bootlop'a düşüyordu. Sp Flash ile yükleme yaptım bu hale geldi..
Elimde redmi note 8 pro bl açık eng rom yüklü cihaz var, Bunun nv yedeklerini eft pro alıp redmi note 9'a eft pro ile restore yapar isem cihaz düzelir mi?
Sp ile yükledikten sonra mi lock a düştü?

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
"merlin_images_V12.0.5.0.QJOCNXM_20200811.0000.00_10.0_cn_1b5979a400" sürümünü indirdim. Yazdırıp sonucu yazacağım..
cevabı güncelledim ayrıca bu unbrick konusu flaş konusu değil. pmt güncel olduğuna göre sana nv silme dosyası vereyim. nv sildiğinde açıyor olması gerekir.

gen_com

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
20 Ocak 2018
644
255
63
37
127.0.0.1
bnunu yüklemeden önce yinede eftden nv yedeği al. eft yoksa konunun başındaki resimdeki gibi adreslere göre yedek alıp buraya at

Ekli dosyalar

• merlin_efs_reset.zip
    131.1 KB · Görüntüleme: 360
  • Beğen
Tepkiler: Lord Raiden