31 Milyon Android Kullanıcısı Tehlikede

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
AI.type adlı klavye uygulaması kullanıcılarının kişisel verileri hackerlar tarafından ele geçirildi.
ZDNet ve Kromtech Güvenlik Merkezi'ndeki araştırmacılara göre, AI.type adlı bir klavye uygulamasının 31 milyondan fazla kullanıcısının kişisel verileri sızdırıldı.

Uygulamanın veritabanı sunucusu, bugün piyasaya çıkan habere göre, şifre korumalı değil; bu sebepten dolayı herkesin 577 gigabayttan fazla kişisel veriye erişebileceği anlamına geliyor. ZDNet, uygulamanın yaratıcısı Eitan Fitusi ile iletişime geçmeye çalıştıktan sonra, verilerin güvence altına alındığını söylüyor.

Fitusi, bir e-postada, söz konusu veritabanının kullanıcıların klavyenin kullanıcı kullanım alışkanlıkları hakkındaki temel verilerin yüzde 50'sini içerdiğini söyledi. Uygulamanın herhangi bir şifre veya kredi kartı bilgisi toplamaması, depolaması veya göndermediğini söyledi.

ZDNet'e göre, her kullanıcı kaydı, kullanıcının bulunduğu yeri ve kullanıcının tam adı, e-posta adresleri ve uygulamayı kaç gündür kullandığı gibi temel bilgileri içeriyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Ben daha önce bir sohbette bunu söylemiştim ve arkadaşların hepside tekniki ve yazılımsal konuda hatrı sayılır derecede tecrübelidirler bana gülmüşlerdi. Zaten klavyeler sizin sık yazdığınız kelimeleri hafızaya alabiliyor örneğin mail adresi şifreler isimler vs. bu topladıkları bilgileri başka bir veritabanına göndermeleri saliselik bir olay.

• Beğen
Tepkiler: braveturks

braveturks

Çalışkan üye
Yasaklı üye
3 Ocak 2017
1,011
839
113
38
Açıkçası Hocam akıllı telefon kullandığım için kişisel verilerin güvenliğini umursamıyorum. Bu konuda şimdiye kadar üretilen en güvenilir telefon akıllı telefonların ses ve kamera gibi özellikleri için fiziksel bir tuş barındırıyor.
Ben de öyle bir telefon almayacağıma göre sıkıntı yok. Ayrıca Türkiye'de kişisel verilerin korunmasından ziyade kişisel verilerin umuma açık olması gayreti olduğu için klavye açıkları filan çok dikkate alamıyorum. Belki ileride dünya lideri olursam o zaman bu verileri aleyhimde kullanabilirler :))

• Beğen
Tepkiler: coban32

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Tabiki de ancak stratejik konumda olanlar için bu işler daha ciddi.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Telefonuma yüklediğim her uygulamanın izinlerini takip ederim.
Olmaması gereken izinlere asla izin vermem.
Çöpümü dahi bulut sunuculara yüklemem.
Bazı uygulamalarda asla hesabımla oturum açmam.
Eşitleme işlemine karşıyım anlayacağız.
Düzenli olarak da her gün kişisel verileri tutan uygulamaları sıfırlarım.
Ne kadar az veri o kadar dert.
Yeni bir bilgisayar alırsam, açmadan önce içini açarım ve mikrofonunu sökerim.
Garanti falan dinlemem.
Kameranın üstüne mutlaka elektrik bandı yapıştırırım.
Kimin ne yapacağı belli olmaz.

• Beğen
Tepkiler: braveturks