Akıllı Telefon Dokunmatiği Neden Kendiliğinden İşlem Yapar?

astek055

Yasaklı üye
Yasaklı üye
Bu konunun sahibi
Mesajlar
626
Tepki puanı
368
Puanları
83
Yaş
26
Offline
Günümüzde cep telefonlarının büyük bölümü akıllı telefona evrilmiş durumda ki bunların da bir çoğunluğunu dokunmatik ekranlılar oluşturur. Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar hayatımıza gireli aslında uzunca bir zaman oldu. Fakat hala bu telefonların sorunlarıyla uğraşıyoruz. Bu sorunların bir kısmı üretim sebepliyken bir kısmı da kullanıcı kaynaklıdır.

Günümüz akıllı telefon kullanıcılarını en çok panikleten sorunlardan biri dokunmatiğin kendiliğinden işlem yapması! Çünkü dokunmatik, cihazın en önemli parçası ve bu parçada sorun oluştuğundan kullanıcı yarı yolda kalmış demek oluyor. Sıkça rastlanılan bir sorun olmasına rağmen kolayca da halledilebiliyor. Hatta kullanıcı hiç bir şey yapmasa bile başladığı gibi bitebiliyor.

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.


Akıllı telefon dokunmatiklerinin kendi kendine işlem yapmasının belli başlı bazı sebepleri vardır. Bunların başında sıvı temas ve nemlenme gelir. Dokunmatiğe herhangi bir sıvı temas ettiğinde ya da parça nemlendiğinde dokunmatiğin ritmi bozulur. Aynı durumu çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda da gözlemleyebilirsiniz. Çünkü dokunarak işlem yapmamızı sağlayan parça ısı duyarlıdır. Bu tarz bir değişim parçanın komutu yanlış algılamasına sebep olacağından kendiliğinden basmasını sağlayabilir.

Kendiliğinden basma sorununu bazen akıllı telefonu şarja koyduktan sonra gözlemleriz. Bunun da sebebi şarj aletinin cihazla uyumsuzluğudur! Şarj aletinin gücü yetmiyor ya da gereğinden fazla olabilir. Ayrıca kalitesiz şarj cihazı da bu duruma sebebiyet verebilir. Yani eğer telefonunuzun dokunmatiği sadece şarjdayken anormal çalışıyorsa şarj aletinizi değiştirmelisiniz. Bunu USB başlık ya da kablo olarak ayrı ayrı da düşünebilirsiniz.

Bunların dışında bir önemli ihtimal daha var ki o da ilgili parçanın bozulmuş olması. Bu durumda zaten kullanıcının yapacağı tek şey bir teknik servise başvurmak olur.

Düşük ihtimallerden birisi de yazılım sorunları. Cihazda oluşan bazı yazılım sorunları dokunmatiği etkileyebiliyor. Tüm denemelere rağmen dokunmatikte hala anormallik varsa, fabrika ayarlarına dönme işlemi yapılarak yazılım şüphesi de ortadan kaldırılabilir.
 

Benzer konular


Üst