Android 6.0 ile Yenilenen İzin İsteme Mekanizması

astek055

Yasaklı üye
Yasaklı üye
Bu konunun sahibi
Mesajlar
626
Tepki puanı
368
Puanları
83
Yaş
26
Offline
-Android 6.0 ile birlikte yenilenen Request Permission yani telefonun bazı özelliklerini kullanabilmek için izin isteme yapısı.
Bildiğiniz gibi uygulama içinde kullanmak istediğimiz özellikler için AndroidManifest.xml dosyasına gerekli izinleri tanımlamamız yetiyordu. Kullanıcı Google Play'den uygulamayı indirirken, istediğimiz izinler karşısında listeleniyor ve uygulamayı indirmek için bu izinleri kabul etmek zorunda kalıyor. Sonrasında ise uygulama bu özellikleri tekrar izine ihtiyaç duymadan defalarca kez kullanabiliyordu. Fakat Android 6.0 ile bu izin yapısı biraz değişikliğe uğradı. Şöyle ki, Google kullanılan izinleri NORMAL İZİNLER ve TEHLİKELİ İZİNLER olarak ikiye ayırdı. (Aslında iki değil dört kategori var fakat ilk ikisi yeterli bizim için.) Tehlikeli olarak tanımlanan türden izinler için AndroidManifest.xml'e tanımlamak yeterli olmuyor artık, uygulama çalışırken izin gereken bir iş yapmak istediğinde anında kullanıcıya sorup, her defasında izin almamız gerekiyor.Özetle, tüm izinleri yine AndroidManifest.xml'e tanımlıyoruz. Beraberinde tehlikeli izin gerektiren işler içinse uygulama çalışırken tekrar izin istemek zorundayız.

İnternete bağlanmak normal bir izin gerektirirken, rehbere ulaşmak, SD karta dosya yazmak ya da bir numarayı aramak tehlikeli izin kategorisine giriyor.
Not : Bazı uygulamalar izin verdikten sonra uygulamayı durdurup yeniden başlatmadan doğru çalışamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Üst