Android Uygulama Nasıl Yapılır?

astek055

Çalışkan üye
Yasaklı üye
15 Mar 2017
626
427
63
31
Android, Linux tabanlı mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Desteklenen uygulama uzantısı “.apk”dir.Android, Dünya çapında birçok firmanın büyük bütçeler ayırarak yatırım yaptığı bir sistemdir.Doğal olarakta yazılım sektörünün yeni bir ivme kazanmış olduğunu söyleyebiliriz.

Öncelikle Android uygulama yapma veya öğrenme adına bir takım sebeplerimiz olması gerekir.Para kazanmak veya hobi olarak android öğreneceğim diyebilirsiniz.Fakat Android beklenenin çok üstünde bir yatırıma ve talebe sahipken bu işi hobi olarak yapacağım demek, fazla iyi niyetli olabilir.Bugün sizlere burada Android uygulamayapımının baştan sona nasıl yapıldığını teknik olarak anlatmamız mümkün değil.Zaten Android öğrenmek içinXML ve JAVA bilinmesi gerekmektedir.Ancak burada okuyacağınız şeyler, Android uygulaması hakkında perspektifinizi genişletecek nitelikte olacağını umuyorum.

O halde başlayalım isterseniz.

Android uygulama geliştirmek için öncelikle XML ve JAVA dillerine hakim olmak gerekmektedir.Xml veya java hakkında teknik bir birikime sahipseniz, Android uygulama yapımını daha kolay kavranmanıza olanak sağlayacaktır.Aksi taktirde öncelikle Xml ve Java eğitimine girmenizi öneririm.Xml ve Java olmadan kesinlikle Android Uygulama geliştirmeniz mümkün değildir.

Android Programlama için bilgisayarımıza bir takım kurulumlar gerçekleştirmemiz gerekmektedir.Peki nedir bu kurulumlar?

ANDROİD PROGRAMLAMA İÇİN KURULUMLAR
  • Android SDK
  • Java Development Kit (JDK)
  • Eclipse IDE ve NetBeans IDE
Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Bu kurulumları gerçekleştirdikten sonra Android Uygulama yapımına başlayabilirsiniz.Ben Android Uygulama geliştiricisi olacağım diyosanız mutlaka Android Sdk olmak zorunda.

Android SDK (Software Development Kit) Yazılım geliştirme aracı anlamına gelir ve adresinden indirebilirsiniz.

Android SDK sayesinde Emulators(sanal cihazlar) kullanabilirsiniz.Gerçek cihazlarımıza bağlantıyı sağlar.Yani projelerinizi gerçek cihazlarınıza da deneyebilirsiniz.Ayrıca var olan uygulamanın hatalarını çözmemize yardımcı olur.En önemlisi de bir çok örnek uygulamayı bize sunar.

Android SDK öncesinde JAVA’yı kurarak başlayabilirsiniz.JAVA’yı yüklemek için adresini kullanabilirsiniz. Java ile program yazmak için bunu kurmamız şart.

Ve son olarak Eclipse IDE veya NetBeans IDE‘yi indirmeniz gerekiyor.Veya diyorum çünkü bu programlardan herhangi birini indirmeniz işinizi görür fakat Mobil Programlama’da NetBeans çok geri olduğu için Eclipse’yi indirmenizi tavsiye ediyorum.Çünkü Android için Eclipse çok daha iyi verim almanızı sağlıyor.Web tabanlı sistemlerde ise NetBeans daha ileri olduğunu söylemek mümkün.Biz Android uygulama yazacağımız için Eclipse’yi kullanacağız.

Eclipse IDE indirmek için NetBeans IDE indirmek için ise adreslerini kullanabilirsiniz.

IDE’ler uygulama geliştirme süresini azaltır ve yazılım dünyasının vazgeçilmez araçlarıdırlar.

Tüm programlarımız kurduktan sonra sıra şimdi Android SDK ile Eclipse IDE‘yi birbirine bağlamak gerekir.Bunu da Eclipse programını çalıştırdıktan sonra Help menüsünden Install New Software kısmına tıklıyoruz.Önümüze çıkan Add kısmında gerekli alanları doldurduktan sonra Ok tuşuna basarak işlemimizi sonlandırıyoruz.

Asıl işlemler bundan sonra başlıyor.Bundan sonrası teknik bilgilere giriyor ve özel zaman ayırmanız gerekmekte.Şimdi daha teknik ve detaylı bir bilgiye geçiş için aşağıdaki adrese tıklayarak Bilgisayar Programcısı Mimar Aslan’ın vermiş olduğu ücretsiz video eğitimleri inceleyebilirsiniz.Bu eşsiz mükemmel kaynağı kesinlikle incelemenizi öneriyorum.Kitaplardan veya bloglardan uzun süre zamanınızı alacağınızı bildiğim için videoları izlemeniz size çok şey katacaktır.

Android uygulama yapmak için xml ve java bilgisi oldukça önemlidir.Xml işin tasarım ve görünüm bölümünü içerirken Java ise teknik ve işlev kısmıyla ilgilenir.Bu iki yazılım dilini öğrendikten sonra Android için Xml ve Java öğrenmek gerekiyor.Süratli bir şekilde android uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmeniz için az önce ki linkteki videoları izlemeniz oldukça önemli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
  • Beğen