Batarya mı Öldü Yoksa Şarj Entegresi Arızası mı?

• Konbuyu başlatan anemon
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 16
  • Görüntüleme 5K
 Yazdır

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
E tab 4 cihaz kapalı iken şarj etmiyor gösteriyor fakat şarj oluyor. Ama buna şarj demek doğru mu bilmem. 24 saate gösterge doluyor yarım saate bitiyor.
Cihaz açıkken görüldüğü gibi şarj olmuyor gösteriyor ama ağır aksak doluyor.
Batarya bitik olabilir bu normal. Fakat birde entegrede mi arızalı diye şüpheliyim.

Farklı kablo ve şarj aletleri denenmiştir.

Aşağıda paylaştığım görsellere göre yorum yapılırsa makbule geçer.

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Batarya geç doluyor veya erken boşalıyorsa, bu çoğu zaman bataryanın ömrünün tamamladığı anlamına gelir.
Yine de net bir şeyler söyleyebilmek için bataryanın ölçülmesi daha doğru olacaktır.

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Batarya geç doluyor veya erken boşalıyorsa, bu çoğu zaman bataryanın ömrünün tamamladığı anlamına gelir.
Yine de net bir şeyler söyleyebilmek için bataryanın ölçülmesi daha doğru olacaktır.
Durum bu. Pil voltajı tamam gibi.

Pillerde şişme vb gözle görülür bir durumda yok

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Aslında 2 durum mevcut.
1.bataryanın çok geç dolup hemen bitmesi(ki bu makul)
2.en üstteki fotolarda da gözüktüğü gibi şarj olmuyor gösteriyor ama kör topal şarj oluyor.
2.durum benim kafayı karıştırıyor ve bilgi ve tecrübe eksikliğinden dolayı yorumlayamıyorum.
Pil yıpransada doluyor işaretini sistem niye kessin.

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Pil siparişi vereceğim. Fakat bu ikili pil. Cihaz 7000 lik. Her iki pildede 7000 yazıyor.
Aynı ebat bulmak zor. Tek bir Oem 7000mAh pil alsak içeriye gömsek olurmu?
Ebatı uygun 2 tane 4000 - 5000 lik pili mevcut olanları çıkarıp montajlasak mı diyede soracağım

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Pilden değil bu hata. General Mobile E tab serilerinde şarz soketi orta ayaklar iletmediğinde yada usb ile alakalı sorun olduğunda şarz oluyor ibaresi gelmez aksine şarz göstergesi uyarı halinde gelir ve bataryaya 3 küsürlü voltaj gider sığa dolmamasına rağmen %100 gösterebilir ancak kesinlikle dolu değildir. Soketi elden geçirin ve usb yollarını elden geçirin arızalı eleman olabilir.

• Beğen
Tepkiler: fsfsdf

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Birde tablet bilgisayar şarja takılı iken, bataryayı bağlamadan, ana kart üzerindeki batarya bağlantı noktalarını ölçebilir misiniz?
Bakalım bataryanın şarj olması için olması gerektiği kadar akım geliyor mu.
Son olarak, bataryayı haricen şarj ederek cihazda denediniz mi?

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Pilden değil bu hata. General Mobile E tab serilerinde şarz soketi orta ayaklar iletmediğinde yada usb ile alakalı sorun olduğunda şarz oluyor ibaresi gelmez aksine şarz göstergesi uyarı halinde gelir ve bataryaya 3 küsürlü voltaj gider sığa dolmamasına rağmen %100 gösterebilir ancak kesinlikle dolu değildir. Soketi elden geçirin ve usb yollarını elden geçirin arızalı eleman olabilir.
Cihaz sarj sokentinden servise gitmiş değişim yapılmıştı. Servis dönüşü sorun yoktu. Sonradan ayaklarda kıpırdanma olmuş olabilir. Servis gördüğü içinde soket ihtimalini hiç olasılık vermemiştim. Entegre kaynaklı değilse sıkıntı yok. Sonuçlarımı paylaşacağım
Teşekkürler

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Birde tablet bilgisayar şarja takılı iken, bataryayı bağlamadan, ana kart üzerindeki batarya bağlantı noktalarını ölçebilir misiniz?
Bakalım bataryanın şarj olması için olması gerektiği kadar akım geliyor mu.
Son olarak, bataryayı haricen şarj ederek cihazda denediniz mi?
Bataryayı haricen nasıl şarj ederim bilmiyorum. Nasıl yapılacağını bulurum netten.
Anakartıda hafta sonu tekrar baktığımda ölçüm yapıp sonucu paylaşırım.
Teşekkür ederim

anemon

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 Kas 2018
7
0
1
54
Board u söktüm. Ayaklardan sadece birinde 4 V civarı bir değer aldım.
Bu aşamada ayaklara yol çekmek veya tazelemek için sökmeye gerek varmı. Bunu anlatan bir video linki olsa ne işime yarardı.
Yada ufak bir tarifle yardımcı olursanız sevinirim. @Paradox @coban32

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Board u söktüm. Ayaklardan sadece birinde 4 V civarı bir değer aldım.
Bu aşamada ayaklara yol çekmek veya tazelemek için sökmeye gerek varmı. Bunu anlatan bir video linki olsa ne işime yarardı.
Yada ufak bir tarifle yardımcı olursanız sevinirim. @Paradox @coban32

Elime bu cihazdan hiç geçmedi.
Umarım bu cihazın çıkış değerleri hakkında bilgisi olan biri cevap verir.

marlos2727

Üye
Kayıtlı üye
3 Şub 2018
37
8
8
41
bu sorun sarj soketınden soketle ugrasmayım dersen soketınaltında sıtah bır kare cıp var onu sok duzelır ama usb gormez pc de sadece sarj olur ona gore ama sarj soketını degıstırır yolalrınıda kontrol edersen duzelır.

zehir

Yeni üye
Kayıtlı üye
21 Ocak 2017
2
0
1
34
bu sorun sarj soketınden soketle ugrasmayım dersen soketınaltında sıtah bır kare cıp var onu sok duzelır ama usb gormez pc de sadece sarj olur ona gore ama sarj soketını degıstırır yolalrınıda kontrol edersen duzelır.

Aynı problem bende de var. Açıkken şarj olmuyor. Hangi devreyi sokeyim hocam? Resimde işaretleme yaparmsnz?

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.