Yardım Bios Şifresi

Yazdır

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

usb yi direk tablete takınca okudu , hub üzerinden okumadı.
tablette 2 usb girişi var , ekranda win10 lu usb , klavye usb girişine usb q klavye takılı
ekran çıkmalı klavyeye dock oturma yapıyor.

aşağıdaki kodları girince usb yi gördü 32 bit değil 64 bit olmalı yazıyor heralde
64 bitli deneyemedim ekran hiç açılmıyor .

çıkış yapmak için exit yazdım , ekran gitti , win10 kurulum logosu geldi biraz bekledi sonra mavi ekran geldi üzgünüm kurulum yapılamıyor gibi bir şey yazdı tablet kapandı .
bir dahada açılmıyor.

tablete nasıl reset atılır ,
bios çipi buldum ama üzerindeki voltajı kesemedim ( batarya soketi çıkardığım halde , heralde bios pili sokmem lazım , bios pili sökülemeyecek şekilde alttan ve üstten lehimli yapmışlar.
pili zorlayıp çıkarayımmı.

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Bu konuyu izlemeye ve yetersiz kalınan yerlerde destek vermeye karar vermiştim.
Sanırım yine destek zamanı geldi.

Öncelikle, Bios çipini sökmek ve kısa devre gibi işlemleri unutun.
Bu cihazda hiç bir işe yaramaz.
Bu cihazda Bios'u sıfırlayabilmeniz için cihaza yeniden Bios flaşlamanız lazım.

Bazen ezbercilik bazen de çok bilmişlik insanı hataya sürükleyebilir.
Bu nedenle de yaptığınız işlemleri gözden geçirmeniz için sizinle bir video paylaştım.
Bildiklerinizi bir kenara bırakıp videoyu dikkatle izlemeniz faydalı olacaktır.

Bu cihaza sadece UEFI kurulum yapabilirsiniz.
Bu cihaza kurulabilecek en düşük işletim sistemi ise Microsoft Windows 8'dir.

İlk önce UEFI bir disk hazırlamanız gerekiyor.
Bunun için Rufus bile yeterli olmayabilir.
Siz önce Rufus'la bir deneme yapınız.
Olmazsa, nasipse ben size yardımcı olmaya çalışacağım.

• Beğen
Tepkiler: metnes71

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
peki tableti nasıl hayata döndüre bilirim , şu an hiç açılmıyor .
shell ekranı gelse dediklerinizi yaparım .

emeği geçenlere çok teşekkürler.

bende bu linki buldum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
  • Beğen

datdit

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Ara 2016
21
5
3
sistem 32 bit , x64 tabanlı işlemci yazıyor / shell ekranını geri getire bilirsem 32 bit uefi usb disk hazırlayıp denerim.

diger seyleri sonra okurum, USB fat32 (fat32 olmali) bicimlendir, indirdigin ISO dosyasini acarak icindekileri USB ye kopyala (WinRAR, UltaISO, vs),
sistem 32 bit , x64 tabanlı işlemci yazıyor / shell ekranını geri getire bilirsem 32 bit uefi usb disk hazırlayıp denerim.

SHELL 64bit, 32bit kuramazsin, onu soylemis orada
USB bellek icin FAT32 formatli olmasi haricinde ozel bir seye gerek yok, bellegi Fat32 bicimlendir, 64bit windows 10 ISO dosyasini Winrar ya da ultraISO benzeri programla direk USB bellegin ana dizinine ac/opyala, direk USB portlardan tekrar dene

sarj durumundan eminsen on/off tusuna en az 20sn basili tut, sonra sarja birak, genelde hemen ya da 5-10 dk icinde acilir

• Beğen

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
sayın datdit ;

tablet açılamıyor bric oldu heralde .power tuşa 1 dakikaya yakın basılı tutuyorum yeşil ışık ( şarj ışıgı ) yanıp sonuyor , ekranda hayat belirtisi yok.
gece sarja bıraktım , sabah tekrar denedim hayat belirtisi yok , yeşil anlık yanıp sönüyor.
shell ekranı gelse dediklerinizi tek tek deniyecem de , inşallah shell ekranı geri getiririz.
Ama ek bilgi olsun bu tablete 32 bit uefi win 10 kurulması gerektiğinde mutabıkız.
ekran görüntüsünü verdiğim foto benim çöken sistemin birebir aynısı .
şimdi ilk öncelik bric durumdan kurtulmak.

yardımın için sağol.

datdit

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Ara 2016
21
5
3
sayın datdit ;

tablet açılamıyor bric oldu heralde .power tuşa 1 dakikaya yakın basılı tutuyorum yeşil ışık ( şarj ışıgı ) yanıp sonuyor , ekranda hayat belirtisi yok.
gece sarja bıraktım , sabah tekrar denedim hayat belirtisi yok , yeşil anlık yanıp sönüyor.
shell ekranı gelse dediklerinizi tek tek deniyecem de , inşallah shell ekranı geri getiririz.
Ama ek bilgi olsun bu tablete 32 bit uefi win 10 kurulması gerektiğinde mutabıkız.
ekran görüntüsünü verdiğim foto benim çöken sistemin birebir aynısı .
şimdi ilk öncelik bric durumdan kurtulmak.

yardımın için sağol.

acilir ama ugrastirir, on/off disinda ses varsa 3 lu de deneyebilirsin (power & vol- & vol+) , icerideki pil (BIOS degil, batarya) baglantisini cikarip biraz bekleyip takman yardimci olabilir, tam olarak "telefon" benzeri degil sistemleri, direk brick vb olmasi mumkun degil, arada kisadevre falan yaptirmayi denemediysen bence acilir, cani isteyince acilirsa seni ugrastirir

-bilgisayarin varsa tableti docktan-klavyeden cikarip USB kabloyla bilgisayara baglamayi dene, sarja ve USB-data ya tepki-iletisim degisik, acilmasini saglayabilir (aygit yoneticisine de bir goz at bu arada, tepkileri gorebilirsin)

-senin birincil problemin zaten cihazi USB den baslatamaman, sadece yerlesik SHELL kullanabiliyorsun, degil mi?

- su an kullanabildigin sey yerlesik SHELL 64 bit (gonderdigin resimde yaziyor), yani eger shell uzerinden bir seyler yapabileceksen mecbur 64bit kullanacaksin, o resmi biraz daha net cekseydin keske diger yazilari okuyamadim

- UEFI windowsun kendisi degil, bir arabirim, BIOS un yeni versiyonu gibi dusunebiliriz sanirim
BIOS = Basic Input Output System UEFI = Unified Extensible Firmware Interface

- senin durumunda UEFI USB = UEFI sisteminin taniyabilecegi ve icinde bu sistemle calismaya baslayabilecek yazilim bulunan bir depolama alani
cok ozel bir sey yapmana gerek yok, Fat32 + 64bit windows dosyalari en basiti, belki baska araci (yazilim olarak windows 10 kurulumu yerine baska birsey) kullanabilirsin ama durum daha fazla karisacak, mumkunse windows 10 la butun yollari tuket sonra alternatif bak bence

Son düzenleme:

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Tableti açamıyorum.hayat belirtisi yok.power tuşa basılı tutunca sadece yeşil yanıp sönüyor.
Önerisi olan varmı

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Ölçü aleti ile bios çipi ölçüyorum voltaj yok.Akşam ölç tüğümde 3.5 volta yakın değer vardı.demek bios çip yandı.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Yanma sebebi kısa devre yapmalarım değil.Dğn usbden kurulum yap dedim setyp hatası vetdi windows çöktü.ondan oldu.
Neyse sağlık olsun

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Aynen haklısın.Ama iyi uğraş verdim iki gündür.
En azından Shell ekranın ne işe yaradığını öğrendim.
Haftaya senelik izindeyim servise gider sorarım uygunsa yaptırırım.
Pahalı ise yaptirmam.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Aynen haklısın.Ama iyi uğraş verdim iki gündür.
En azından Shell ekranın ne işe yaradığını öğrendim.
Haftaya senelik izindeyim servise gider sorarım uygunsa yaptırırım.
Pahalı ise yaptirmam.

Hadi bakalım hayırlısı.
Son olarak bir bilgi paylaşmak istiyorum.
Flash Disk'i anlatıldığı gibi hazırlamazsanız, Tablet PC'lerde UEFI kurulumu yapamazsınız.
Belki gün gelir lazım olur.

• Beğen

datdit

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Ara 2016
21
5
3
Yanma sebebi kısa devre yapmalarım değil.Dğn usbden kurulum yap dedim setyp hatası vetdi windows çöktü.ondan oldu.
Neyse sağlık olsun

"kısa devre yapmalarım" = kisa devre denedin mi yani hem de birden fazla?
setup hatasiyla bios chipinin yanmasi imkansiz, voltaj olmamasi beslemenin acilmamasi yuzunden de olabilir eger yukaridaki soruya cevap evet degilse

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
setup hatasiyla bios chipinin yanmasi imkansiz, voltaj olmamasi beslemenin acilmamasi yuzunden de olabilir eger yukaridaki soruya cevap evet degilse

Yanmamış da olabilir.
Bios çökmüşse, cihazın açılmaması ve bazı yerlerin elektriklenmesi normaldir.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53

shell ekranda setup yapmaya kalkınca çöktü bir dahada tüm elektrik gitti diye biliriz.sadece power tuşa uzun basınca yeşil led yanıp sönüyor tek hayatsal belirti bu.
çipe baktım voltaj yok , bios pilin artı sından bios çip ayaklarına voltaj ölçtüğümde 3 volta yakın değerler veriyor.
bios çip ayağınadan şase ölçmede voltaj vermiyor , daha öncelerde 3 volt değer veriyordu.
belikide paradox un dediği gibi bios çöktü ( YANMADI ) bu sebeplen voltaj vermiyor.
artık bu iş beni aşar.

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
shell ekranda setup yapmaya kalkınca çöktü bir dahada tüm elektrik gitti diye biliriz.sadece power tuşa uzun basınca yeşil led yanıp sönüyor tek hayatsal belirti bu.
çipe baktım voltaj yok , bios pilin artı sından bios çip ayaklarına voltaj ölçtüğümde 3 volta yakın değerler veriyor.
bios çip ayağınadan şase ölçmede voltaj vermiyor , daha öncelerde 3 volt değer veriyordu.
belikide paradox un dediği gibi bios çöktü ( YANMADI ) bu sebeplen voltaj vermiyor.
artık bu iş beni aşar.

Bakalım teknik servis ne diyecek.

datdit

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Ara 2016
21
5
3

2. resim 1. in devami ve 2.den sonra baska birsey yapmadan sadece "exit" dediysen, cokme ya da yanma gibi birsey olmasi mumkun degil, 64bit shell 32bit dosya calistirmam demis, 64bit dosya denemissin o da mevcut degil haliyle orada kalmis, ya farketmeden-farkederek yaptigin bir sey var ya da baska bir sey, donanimsal olma ihtimali yok (kendiliginden) ama casper-microsoft-intel ve benzerlerinin bu tip cihazlarda mucize yaratabildikleri oluyor (hp-lenovo-dell vs olmaz ama ucuzcularla-intel cok guzel olur, bazen kendiliginden 1-2 gun sonra acildiklari bile olur), ama olcum, bios, voltaj dedikten sonra senden suphelenmeye basladim acikcasi, kusura bakma

Son düzenleme:

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
2. resim 1. in devami ve 2.den sonra baska birsey yapmadan sadece "exit" dediysen, cokme ya da yanma gibi birsey olmasi mumkun degil, 64bit shell 32bit dosya calistirmam demis, 64bit dosya denemissin o da mevcut degil haliyle orada kalmis, ya farketmeden-farkederek yaptigin bir sey var ya da baska bir sey, donanimsal olma ihtimali yok (kendiliginden) ama casper-microsoft-intel ve benzerlerinin bu tip cihazlarda mucize yaratabildikleri oluyor (hp-lenovo-dell vs olmaz ama ucuzcularla-intel cok guzel olur, bazen kendiliginden 1-2 gun sonra acildiklari bile olur), ama olcum, bios, voltaj dedikten sonra senden suphelenmeye basladim acikcasi, kusura bakma

Dostum Neyin kusuruna bakmayim.cip yandi ise yandi ben dert etmem sadece neden beceremedim diye hirs yaparim,deli olurum
.ogrenmek icin her seyin bir bedeli vardir.
Bu tablette casper tam bir adilik yapmis.shell ekranda dahi setup atilamiyormus.benim gibi bir arkadas da cok ugrasmis olmamis servise gidip yukleme yaptirmis.sebebi ise biosa sifre koyarken shell ekran unfi kurulum setupi 64 bitte birakmislar.32 bit kurulumu kapatmislar.tablet sistemi 32bit lik bu sebeplen 64 bit usb de shellden kurulmuyormus.bu bilgiyi dun yutubeden ogrendim.yani bu tarz durumda el mahkum servise.
Bunun sonucu ne olur omrum boyunca casper marka urun hayatta almam.Zaten normaldede para verse idim casper gene almam.demirbas markalardan sasmamak lazim.