Eski Telefonlar Neden Android Güncellemesi Almaz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Eski Telefonlar Neden Android Güncellemesi Almaz?

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Android sürümlerini bilgisayarlardaki Microsoft Windows sürümleri gibi düşünebiliriz.
Bazı Microsoft Windows sürümleri çok daha ağır çalışırken bazıları çok daha seridir.
Yine farklı sürümlerin kaynak tüketimi ve buna bağlı olarak pil tüketim süresi değişkenlik gösterecektir.
Birkaç gündür Android Pie veya diğer adıyla Android P veya Android 9'u test ediyorum.
Elimdeki OnePlus 5 Android sürümü olarak beşinci (Nougat 7., Nougat 7.1, Oreo 8.0, Oreo 8.1, Pie 9.0) güncellemesini aldı.
Aslında bu pek alışılmış bir durum değildir.
Genellikle Sony ve Samsung gibi modellerde tek Android sürümü verilir ve şanslıysanız maksimum bir güncelleme alırsınız.
Burada amaç size telefon aldırmaktır.
Şöyle hayal ediniz:
Bir dizüstü bilgisayar aldınız üzerinde Microsoft Windows 8.1 var ve Microsoft Windows 10 yükleyemiyorsunuz.
Yüklemek istediğinizde size gidin ve yeni bir bilgisayar alın diyorlar, nasıl hissedersiniz?
Enayi gibi değil mi ?
Bu akla mantığa ters durum aynen cep telefonu piyasasında yıllardır uygulanıyor.
Bir kıytırık yazılım yüzünden sizi yeni donanım almaya mahkum ediyorlar.
Ben akıllı telefonları uzun süredir kullanıyorum.
Bugüne kadar çıkmış olan tüm Android sürümleri listesi aşağıdaki gibidir:

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Yaptığım gözlemlere göre kullanıcıya daha fazla cep telefonu satmak için yapılan hileleri aşağıda sıraladım

1. Yazılım desteği sunmamak:
Android, iOS veya her neyse bunlar birer yazılımdır.
Üretici diyelim ki X marka bir telefonu Android Nougat 7.0 ile size sattı.
Android Nougat sürümü 7.1 çıktığında bu güncellemeyi sunuyor ama Oreo 8.0'ı sunmuyor.
Maksadı sizi yeni telefon almaya zorlamak.
Bu hileyi en çok kullanan iki marka Sony ve Samsung'tur.
Marka takıntısı olanlara duyurulur.

2. Akıllı telefonun pilini tümleşik olarak sunmak:
Şu anda bütün markaların uyguladığı hiledir.
Yok böyle bir şey.
Pili değişmeyen telefon olmaz, değişmiyor dedikleri pilleri bantla yapıştırmışlar.
Arkadaşın telefonundaki pili internetten sipariş verip bal gibi de değiştirdik.
Ha, telefon üreticileri ileri ki modellerde ne kadar alçalıp ne tür tedbirler alırlar bilemem lakin bu konu tam davalıktır.

3. Yazılımların kaynak gereksinimlerini şişirmek:
Bu da hem bilgisayar hem de akıllı telefon piyasasında en çok yutturulan hiledir.
Chrome'un kaynak ihtiyacı veya Firefox'un ki şu kadar derler.
Yetmez, bir de bunları artık Microsoft Windows XP'de kullanamazsınız derler, hepsi hikayedir.
İsteseler bal gibi de bunun 1/100'ünde kaynak tüketen yazılımlar kodlayabilirler.
Bu kaynak tüketim masallarını yıllardır bir güzel süsleyip donanım satmak için kullanırlar.

4. Donanım desteklemez yalanı:
2 yıl önce aldığınız cep telefonunuz muhtemelen Android Pie (9)'u desteklemiyor diye duymuşsunuzdur.
Peki ya sebep?
Amaç tamamen size yeni bir telefon aldırmak gerisi martaval
Varsayalım benim telefonumda en son çıkan Android Pie sürümünün desteklediği bir özellik donanım olarak yer almasın.
Tamam o özelliği kullanmam, yazılıma bir kontrol kodu eklemek 2 saniyelerini almaz.
Fakat işlerine gelmez çünkü bulmuşlar müşteriyi ve inek gibi sağacaklar.

Uzun lafın kısası:
Cep telefonu alırken markaya takılmayınız.
Desteklemiyor yalanına inanmayın ve hepsinden önemlisi cep telefonunuz 10 yıllıkta olsa reklamlara aldanıp değiştirmeye çalışmayınız.
Bırakınız efendim, gittiği yere kadar gitsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...