General Mobile GM 8 EMMC Değişimi

Yazdır

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Arkadaşlar merhaba. Cep telefonu tamirine başlayalı kısa bir süre oldu bu nedenle bazı eksik bilgilerim var. Emmc arızalı bir GM 8 var elimde. Cihazın EMMC değişimini gercekleştirdim. Cihaz Qualcomm 9008 modunda görünüyor fakat QFIL ile yazılım atmayı denediğimde başarısız oluyorum. Farklı bir yöntem mi denemem lazım? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Şimdi şöyle,
Yapılan EMMC değişim işlemi başarılı olmamış olabilir.
Takılan yeni parça sorunlu olabilir ki bu zaman zaman karşılaşılan bir durumdur.
EMMC değişim işlemi sırasında fazla ısıtma, fazla baskı veya diğer etmenler EMMC'ye zarar vermiş olabilir.
Bunların yanı sıra, cihazın tek sorunu EMMC olmayabilir.
Bunlar cihazla ilgili olabilecekler.

Birde diğer durumlar var.
Mesela bilgisayarınızda yaşayabileceğiniz sürücü, USB port ve USB kablo sorunları gibi.
Kolaydan zora, bütün aşamaları tek tek gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Cep telefonlarından anladığım pek söylenemez ama bu gibi durumları konularda ve konulara yazılan yorumlarda sık sık okuyorum.

• Beğen
Tepkiler: mithatagin

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Şimdi şöyle,
Yapılan EMMC değişim işlemi başarılı olmamış olabilir.
Takılan yeni parça sorunlu olabilir ki bu zaman zaman karşılaşılan bir durumdur.
EMMC değişim işlemi sırasında fazla ısıtma, fazla baskı veya diğer etmenler EMMC'ye zarar vermiş olabilir.
Bunların yanı sıra, cihazın tek sorunu EMMC olmayabilir.
Bunlar cihazla ilgili olabilecekler.

Birde diğer durumlar var.
Mesela bilgisayarınızda yaşayabileceğiniz sürücü, USB port ve USB kablo sorunları gibi.
Kolaydan zora, bütün aşamaları tek tek gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Cep telefonlarından anladığım pek söylenemez ama bu gibi durumları konularda ve konulara yazılan yorumlarda sık sık okuyorum.
Dediğiniz bütün etmenleri tek tek kolaydan zora doğru deneyerek sonucu yazacağım. Umarım sayenizde sorunu çözüme kavuştururum.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Arkadaşlar merhaba. Cep telefonu tamirine başlayalı kısa bir süre oldu bu nedenle bazı eksik bilgilerim var. Emmc arızalı bir GM 8 var elimde. Cihazın EMMC değişimini gercekleştirdim. Cihaz Qualcomm 9008 modunda görünüyor fakat QFIL ile yazılım atmayı denediğimde başarısız oluyorum. Farklı bir yöntem mi denemem lazım? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Eğer yenibir emmc taktıysanız emmcyi programlamanız gerekiyor o cihaza ait dump dosyası yazmanız gerekiyor

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Eğer yenibir emmc taktıysanız emmcyi programlamanız gerekiyor o cihaza ait dump dosyası yazmanız gerekiyor
Peki bu cihaza ait dump dosyasını nereden bulacağım? Bir de yazmak için box vs mi gerekli yoksa QFIL ile de yazabilir miyim ?

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Peki bu cihaza ait dump dosyasını nereden bulacağım? Bir de yazmak için box vs mi gerekli yoksa QFIL ile de yazabilir miyim ?

Dump Dosyası Elimde Yok Sizin için Araştırırım QFIL İle olmuyor cihaza uygun jtag boxlar var onunla yazılıyor bazı yerler bu emmc leri programlanmış şekilde satıyor onlardan temin edebilirsiniz yalnız telefonun tam modelini ve degiştirdiginiz emmc üzerindeki kodları buraya yazarsanız daha çabuk yol katederiz inşaALLAH

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Dump Dosyası Elimde Yok Sizin için Araştırırım QFIL İle olmuyor cihaza uygun jtag boxlar var onunla yazılıyor bazı yerler bu emmc leri programlanmış şekilde satıyor onlardan temin edebilirsiniz yalnız telefonun tam modelini ve degiştirdiginiz emmc üzerindeki kodları buraya yazarsanız daha çabuk yol katederiz inşaALLAH
Elimde Octoplus Jtag ve Easy Jtag boxlar mevcut. Support'larında gerekli dump dosyasını bulamadım. Cihaz General Mobile GM 8 i, Üzerinden söktüğüm EMMC'nin kodu ise KMGX6001BM 64GB.

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Ustam Araştırma Yapıyorum Bulursam ekliyeceğim inşaALLAH

jashuva

Üye
Kayıtlı üye
13 Mar 2017
95
41
18
sağlam bir gm 8 cihazdan yedek alman gerekiyor. cihaz ı rootlaman gerek. tek sim veya çift sim hangisi ise aynısı olursa iyi olur. rom1 rom2 ve extcsd dosyalarını yedekleyerek emmc ye yazdırıyorsun bazen rom3 te olabiliyor easy jtag rom1 ve rom2 yi yedekleyebilir ilk söktüğün emmc ye bu dosyaları yazdırabilirsen o da sağlamdır sadece yanlışlıkla silinmiştir.Yani baya bi vakit alan uğraştıran bir işlem çok zor değil ama çok da kolay değil çoğu tamirci vakit aldığı için işleri yoğunsa yeterli elemanı yoksa uğraşamıyor bu işe girmiyor.
supportta genelde general mobile vestel casper tarzı modelleri kolay kolay bulamazsınız. aşağıda örnek free dump program videolarını izleyebilirsin

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
sağlam bir gm 8 cihazdan yedek alman gerekiyor. cihaz ı rootlaman gerek. tek sim veya çift sim hangisi ise aynısı olursa iyi olur. rom1 rom2 ve extcsd dosyalarını yedekleyerek emmc ye yazdırıyorsun bazen rom3 te olabiliyor easy jtag rom1 ve rom2 yi yedekleyebilir ilk söktüğün emmc ye bu dosyaları yazdırabilirsen o da sağlamdır sadece yanlışlıkla silinmiştir.Yani baya bi vakit alan uğraştıran bir işlem çok zor değil ama çok da kolay değil çoğu tamirci vakit aldığı için işleri yoğunsa yeterli elemanı yoksa uğraşamıyor bu işe girmiyor.
supportta genelde general mobile vestel casper tarzı modelleri kolay kolay bulamazsınız. aşağıda örnek free dump program videolarını izleyebilirsin

Peki Ustam Bu Konu Hakkında Birkaç Soru Sorabilirmiyim mümkünmüdür

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Uzun araştırmalar ve uğraşlar sonucunda EMMC'nin içine gerekli dump dosyalarını yazdırmayı başardım, ardından full flash yaptım ve cihaza görüntü geldi. (Dump dosyalarını yedek tutmayı seven bir tamirci arkadaşımdan aldım. O da sağlam cihazdan daha önce yedekleme yapmış). Fakat cihaz general mobile ekranından sonra mavi ekrana düşüp kendini kapatıyor,bir süre sonra tekrardan açılıp aynı işlemi tekrarlıyor. Bu sorunun işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum. Sizce düşüncem doğru mu yoksa sebebi farklı olabilr mi?

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Uzun araştırmalar ve uğraşlar sonucunda EMMC'nin içine gerekli dump dosyalarını yazdırmayı başardım, ardından full flash yaptım ve cihaza görüntü geldi. (Dump dosyalarını yedek tutmayı seven bir tamirci arkadaşımdan aldım. O da sağlam cihazdan daha önce yedekleme yapmış). Fakat cihaz general mobile ekranından sonra mavi ekrana düşüp kendini kapatıyor,bir süre sonra tekrardan açılıp aynı işlemi tekrarlıyor. Bu sorunun işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum. Sizce düşüncem doğru mu yoksa sebebi farklı olabilr mi?

Merhaba Ustam Dump Dosyalarını Paylaşmanız Ve Yapılan İşlemleri Aktarmanız mümkünmü bizim içinde bir başlangıç olur sizin vesilenizle inşaALLAH

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Birde Ölçüm yaptınızmı Cihazda Isınma Varmı

mithatagin

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Eyl 2018
14
0
1
32
Cihaz sürekli kendini resetlediği için aşırı ısınma var cihazda. Ölçüm yapmadım henüz. Yarın dump dosyalarını ve sizinle ölçüm sonuçlarını paylaşırım. Gerçi tam olarak neyi ölçeceğimi de bilmiyorum cihazın açık şeması olmadığından dolayı.

ayatech

Aktif üye
Kayıtlı üye
30 Nis 2017
125
30
28
44
Cihaz sürekli kendini resetlediği için aşırı ısınma var cihazda. Ölçüm yapmadım henüz. Yarın dump dosyalarını ve sizinle ölçüm sonuçlarını paylaşırım. Gerçi tam olarak neyi ölçeceğimi de bilmiyorum cihazın açık şeması olmadığından dolayı.
Malesef ustam bu cihazın açık şemasını bende çok aradım bulamadım bir ustada gördüm facebook üzerinden oda istedim malesef kabul etmedi

oktay454

Yeni üye
Kayıtlı üye
2 Ağu 2018
1
1
3
29
Selamün Aleyküm Hocam
Dosyaları ve yaptığınız işlemleri paylaşmanız mümkün mü acaba?
Bir de, yedek tutmayı seven tamirci arkadaşınızda General Mobile 4G Dual için gerekli dosyalar var mı acaba? Sorabilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Friend00