LG L Fino LGD290TR Hard Brick Oldu

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Arkadaşlar elimde lg g290tr nolu bir cihaz var.Bir arabam bozuk diye bana verdi.Cihaz hiçbir şekilde açılmıyor.Yani download moda ,recovery moda ,fastboot moda falan girmiyor şarja taktığımda ise şarj aldığına dair herhangi bir emare göstermiyor.Ancak cihazı bilgisayara usb kablo ile bağladığımda cihazın güç tuşuna basınca bilgisayar cihazı Qualcom USB Qloader 9008 modunda görüyor.Daha öne kullandığım vodafone smart ultra 6 cihazım da aynı sorunu vermişti ve uygun rom oluşturup qfil programı ile flashlayınca cihaz açılmıştı.LG D290tr cihazımın ise qfil romu piyasada yok.İnternetten araştırdığım kadarı ile stock romları olan D290tr10b_00.kdz ve D290tr10c_00.kdz romlarını extract edip editleyerek qfil rom oluşturmaya çalıştım ve qfil programı ile cihaza yükledim ve yükleme sırasında herhangi bir hata da vermeden yüklendi.Ancak cihazı çalıştırmayı başaramadım.Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
bulunan konuya bakmanız faydalı olacaktır.
Teşekkür ederim hocam ancak xda daki o konya daha önce detaylı bir şekilde baktım.Şöyle ki telefonun bataryasının altındaki etikette cihazın modeli olarak LG D290TR yazıyor bu nedenle öncelikle xda daki o konudaki 290n romunu flashladım ancak cihaz açılmadı.Sonra cihazı söküp anakartına bakmayı akıl ettim ve anakart üzerinde de D295f v 2.0 yazdığını gördüm ve xda daki D295f romunu da flashladım ve ne hikmetse her iki rom da sorunsuz ve hatasız yüklenmesine rağmen cihaz açılmadı.

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Hocam jtag ile yapıldığını biliyorum ama kendi imkanlarımızla yapabilmenin bir yolu olabilir mi diye araştırma içerisindeyim aslında.Daha önce de bazı cihazlarda başıma gelmişti ve jtag olmadan uygun yazılımı qfil ya da borddiag programları ile atınca cihazlar çalışmıştı.Bu cihaz için de o ihtimali zorluyorum ama şimdiye kadar uygun romu yapabilmiş değilim.Stock romdan hareketle bazı denemelerim oldu ama herhangi bir ümit verici sonuç yok.

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hocam jtag ile yapıldığını biliyorum ama kendi imkanlarımızla yapabilmenin bir yolu olabilir mi diye araştırma içerisindeyim aslında.Daha önce de bazı cihazlarda başıma gelmişti ve jtag olmadan uygun yazılımı qfil ya da borddiag programları ile atınca cihazlar çalışmıştı.Bu cihaz için de o ihtimali zorluyorum ama şimdiye kadar uygun romu yapabilmiş değilim.Stock romdan hareketle bazı denemelerim oldu ama herhangi bir ümit verici sonuç yok.

Cihazın kim bilir belki de ne sorunu var.
Cihazınızı bilgisayar gibi düşününüz, monitörünüz bozuksa görüntü alamazsınız.
Cihaza müdahale ederken, uygun ekipmanla cihaz donanımını da test etmek gerekir.

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Hocam cihazda normalde sadece boot security sorunu var iken akrabanın çocuğu xda dan uygun olmayan bir qfil rom atmış(290N).Romu atmadan önce ise lg logosu geliyormuş ama cihaz açılmıyormuş Boot verification failed, Secure boot error ekranında kalıyormuş.Yani xda dan indirip flashladığı 290N romundan önce cihaz sadece açılış hatası veriyormuş.Yani cihazın donanımsal bir sorunu yok hocam.Tabi yanlış rom yüklemek donanımsal bir arızaya neden olabilir mi o noktayı net olarak bilemiyorum.

jashuva

Üye
Kayıtlı üye
13 Mar 2017
95
41
18
benimde elimede geldi d290 d320 d370 aynı romu bende flashladım düzelmedi qfill ile bir türlü olmuyor ufi boxı olan biri bu modeller için aynı şekilde düzenleme yapsa olabilir. çünkü o düzenleyen kişi d295 modelini kullanarak yapık düzenlemeyi kendi ülkesinde d290tr değil d295 var
internette ufs turbo box ın flash yazabileceğinden bahsediliyor

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Vallahi hocam ben normal bir kullanıcıyım telefon teknik servis işleri ile uğraşan biri olsam dükkan sizin.Bu işlerle uğraşan bir arkadaş var ona da sorunu bildirdim ama sanırım çok yoğun çalıştıklarından henüz dönüş yapmadılar.Şahsi kanaatim bu sorunun programsal bir sorun olduğu yönünde ancak daha evvelki yanıtımda da ifade ettiğim gibi yanlış rom yüklemek donanımsal bir arızaya neden olabilir mi tam olarak bilemiyorum.
jashuva
hocam ben sizin bahsettiğiniz farkı da dikkate alarak bu cihazın Türkiye için yapılmış D290tr10b_00.kdz ve D290tr10c_00.kdz stock romlarını indirip bu romları WindowsLGFirmwareExtract programı ile extract ettim ve içinden çıkan dz uzantılı dosyayı da aynı programla extract ederek 290N deki benzer dosyaları böylece elde etmiş oldum.Daha sonra programı kapatmadan system merge seçeneğini de seçerek parça parça olan system dosyalarını tek parça haline de getirdim.Bu aşamadan sonra ise rawprogram0.xml ve patch0.xml dosyalarını elde etmek amacıyla internetten araştırma yaptım.Pyton' u yükleyip stock romdaki PrimaryGPT_0.bin dosyasından GPTAnalyzer.py programını cmd ile kullanarak partition0.xml dosyasını elde ettim.Partition0.xml dosyasını da gene cmd üzerinden GPTParserTool.py programını kullanarak rawprogram0.xml ve patch0.xml dosyalarını vs elde ettim.Bu dosyaların anlatım linkini de vereyim.

Daha sonra videoda anlatıldığı gibi qfil romu da oluşturdum ve flashladım ancak sonuç olumsuz oldu.Bilmiyorum bir yerde eksik bir şey mi yapıyoruz ne var anlayamadım.Cihazın anakartında D295f v2.0_MAIN(2) yazıyor bu anakartı ve msm 8212 işlemcili telefonların qfil romlarını aradım internette belki en azından cihazı logo ekranına falan sorar diye ama sonuç elde edemedim.Bir de internette D295f anakart için loader.img dosyasını buldum ve hafıza kartına yazıp oradan download ya da recovery moda girmeye çalıştım ama nafile...

Moderatör tarafında düzenlendi:

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Borddiag v2,99 programı ile bütün partitionları yazıyorum yazıyor ve herhangi bir hata da vermiyor ancak cihaz açılmıyor.
Sadece test etme aşamasında MMC Test aşamasında
modem partition read done
modem partition 0x2000 verify fail!
hatasını veriyor .Sd ram testinde hata vermiyor.MMC ERASE yaparken herhangi bir hata vermiyor.Dump yaparken herhangi bir hata vermiyor.Aslında elinde bu cihazdan çalışır vaziyette olan bir arkadaşımız borddiag ile cihazın partitionlarını dump eder ve bunu bizimle paylaşabilirse belki de o dump dosyaları ile cihazı borddiag ile restore edebiliriz diye bir fikir var aklımda.Tabi denemeden de bilemeyiz.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Borddiag v2,99 programı ile bütün partitionları yazıyorum yazıyor ve herhangi bir hata da vermiyor ancak cihaz açılmıyor.
Sadece test etme aşamasında MMC Test aşamasında
modem partition read done
modem partition 0x2000 verify fail!
hatasını veriyor .Sd ram testinde hata vermiyor.MMC ERASE yaparken herhangi bir hata vermiyor.Dump yaparken herhangi bir hata vermiyor.Aslında elinde bu cihazdan çalışır vaziyette olan bir arkadaşımız borddiag ile cihazın partitionlarını dump eder ve bunu bizimle paylaşabilirse belki de o dump dosyaları ile cihazı borddiag ile restore edebiliriz diye bir fikir var aklımda.Tabi denemeden de bilemeyiz.

Bir çözüme ulaşabildiniz mi?

jashuva

Üye
Kayıtlı üye
13 Mar 2017
95
41
18
0x2000 verify fail bu bölüm bütün partitionların adreslerinin yazılı olduğu bölüm hatayı veriyor gbt main bin dosyasının olduğu yer bunun bide gbt backup bini var onu nereye yazıyor bilmiyorum aslında bayağı iyi iş başarmışsın sadece sonuçta sorun var
boardiag ın lg d290 ı desteklediği bilmiyordum
anakartta kısa devre yapıyormusun onu merak ettim tp point test point falan diyorlar
dump yaparken tp point kullanacakmıyız

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Paradox

hocam üzerinde araştırma yapıp çalışıyorum ancak şu ana kadar herhangi bir çözüme ulaşabilmiş değilim.Ancak rawprogram0.xml dosyalarını inceliyorum daha doğrusu D290N ve D295F versiyonlarının rawprogram0.xml dosyalarını karşılaştırmalı olarak inceliyorum.Dosyalarda genelde partitionların başlangıç adres satırları büyüklükleri vs hepsi aynı.Yalnız birkaç tanesinde farklılık var.Bu da aklıma şu soruyu getirdi.Acaba D290TR modelinin orijinal rawprogram0.xml dosyasındaki adres satırları vs farklı olduğundan yazma işlemi başarısız oluyor olabilir mi?Dolayısı ile bu konuda araştırma yapmaya çalışıyorum.Vermiş olduğum video ile oluşturduğumuz partition.txt ,rawprogram0.xml ve diğer dosyalar pek işe yaramıyorlar nedense.
jashuva
Aslında borddiag programı bildiğim kadarı ile D290TR yi desteklemiyor.Daha doğrusu chip listesinde msm8212 yok.Ama ben borddiag progamının main klasöründeki W3 W5 (MSM8210) ya da W3 W5 (MSM8610) klasörlerindeki dosyaları D290TR nin dosyaları ile değiştirerek çalıştırmaya çalışıyorum ancak gene de sizin de ifade etmiş olduğunuz hataları veriyor.Aslında D290TR modeline ait orijinal partition.txt (ya da partition0.xml) ,rawprogram0.xml ,patch0.xml dosyalarını bir şekilde elde edebilsek bence sorun hallolacak ama.Bu dosyaları nereden bulacağımız da ayrı bir muamma.Ayrıca hocam eğer pc cihazınızı aygıt yöneticisinde Qulcomm HS-USB Qloader 9008 aygıtı olarak görüyorsa (ya da HS-BULK olarak da görüyorsa ki hs-bulk olarak görüyorsa qualcomm driverını yükledikten sonra Qulcomm HS-USB Qloader 9008 aygıtı olarak görecektir.)Test point işlemine gerek yok.Testpoint işlemi PC'nin cihazımızı hiçbir şekilde görmediği durumlarda pc'nin cihazımızı Qulcomm HS-USB Qloader 9008 aygıtı olarak görmesi için anakarta müdahale ettiğimiz bir işlemdir.PC cihazımızı Qulcomm HS-USB Qloader 9008 aygıtı olarakgörüyorsa Dump için test point işlemini kullanmaya gerek yok.

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
İnternette octobus box ile D290tr10c_00.kdz yazılımının yüklendiği bir video izledim.Vİdeoda modem_8192.bin dosyasının modem partitionuna yazıma miktarı yni kısacası modem_8192.bin dosyasının boyutu olarak 64 mb yazıdığını farkettim.Ancak benim internetten indirmiz olduğum aynı yazılımda modem_8192.bin dosyası yaklaşık olarak 34 mb görünüyor.Borddiag yazılımının modem partition ile ilgili verdiği hata belki de bundan kaynaklanıyordur.Ben aynı yazılımı defalarca indirdim hem de farklı farklı kaynaklardan ama modem dosyasının boyutu hep 34mb.

• Beğen
Tepkiler: Masterbilisim523

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Daha önce vermiş olduğum video ve

bu videoda anlatıldığı gibi patch.xml,rawprogram0.xml ve partition0.xml dosyalarını elde ettim ve kdz orijinal rom dosyasından elde ettiğimiz dosyaları da videoda anlatıldığı gibi editledim.Ancak rawprogram0.xml ve partition0.xml dosyalarını incelerken hazırladığım romdaki dosyaların boyutları ile size_in_KB değerlerinin farklı olduğunu gördüm.Dolayısı ile romdaki gerçek değerleri size_in_KB değerlerine yazdım.rawprogram0.xml dosyasındaki num_partition_sectors değeri de zaten size_in_KB değerinin iki katı olduğundan num_partition_sectors değerleini de editledim.Yani rawprogram0.xml dosyasındaki boyut ve sector değerleri romdaki gerçek değerlere eşdeğer oldu.Hazırladığım romu qfil ile flashladım ancak netice değişmedi.Öyle sanıyorum ki Qfil ile flashlamamız gereken rom kdz'den elde ettiğimiz romdan farklı KB değerlerine sahip bir rom olmalı.Zira ben bu değerleri editlemeden önce örneğin modem dosyasının boyutu yaklaşık olarak 65 mb olarak görülüyor ancak kdz romundan çıkan modem dosyası yaklaşık 34 mb cvarında.Ayrıca Octobus box ile ilgili olarak yukarıda bahsettiğim bilgi de bu durumu doğrular nitelikte görünüyor.İnternetten edindiğim bilgilere göre LG marka akıllı telefonların mmc hafıza kapasitelerinin %100 e yakınının dolması bootloop,deadboot,soft birick ya da hard brick gibi sorunlara neden oluyormuş.Hatta bu gerekçe ile bir videoda adam lg den söktüğü mmc yerine samsung marka bir cihazdan söktüğü mmc yi taktığını da gördüm.İleride gene aynı sorun ile karşılaşmamak için bunu yaptığını söyledi adam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Bu arada arkadaşlar farklı fikirlere de açığım.Kim bilir belki de birimizin aklına gelmeyen bir bakış açısı bir başka arkadaşımızın aklına gelebilir.

mert1677

Üye
Kayıtlı üye
3 Ocak 2018
39
8
8
42
Hazırladığım romları toolStudio ile de denedim ancak %8 'de Can't find valid disk hatası veriyor.