Bilgi Microsoft Windows 10 Denetim Masası Öğelerini Kolayca Yasaklayalım!

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Microsoft Windows 10 Denetim Masası Öğelerini Kolayca Yasaklayalım!

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İster bir iş yerinde sistem yöneticisi olunuz, isterseniz de evinizde bilgisayarınızı aile bireyleri ile ortak kullanınız,
Diğer kullanıcıların erişmesini istemediğiniz sistem ögeleri mutlaka olacaktır.
Eğer Microsoft Windows 10 kullanıcısı iseniz genellikle Ayarlar veya Denetim Masası'ndaki bileşenlerin kurcalanması sizi rahatsız edecektir.
Microsoft Windows 10'dan eski işletim sistemlerinde,
Tüm ayarlara ulaşılabilen yer Denetim Masası olduğu için,
Muhtemelen burada yer alan ögelerden bazılarına veya tamamına kısıtlama getirmek aklınızdan geçecektir.
Genellikle ortak kullanıcıların tek bir yönetici altından sisteme eriştikleri göz önüne alınırsa sistem dengesinin bozulmaması için,
Çocukların gerek Ayarlar uygulamasındaki bazı hassas ayarları gerekse,
Denetim Masası'nı kurcalamaması gerekir.
Bunu sağlamanın en kolay yolu ise onların erişmesini istemediğiniz ögeleri yasaklamaktır.
Önceki yazılarımızdan birinde:

Başlığında tanıttığımız yazılımın yeni versiyonunda eklediğimiz her iki özelliği de seveceğinizi düşündük.

Bunlar:
1. Denetim Masası ögelerine erişimi bir tıkla yasaklamak
2. Yapılan ayarların dışarı aktarılıp (export), gerekli olduğunda tekrar içe aktarılabilmesi (import)

Bir Tıkla Denetim Masası Ögelerini Yasaklayalım

Sayfa sonundaki bağlantıdan yazılımı indirdikten sonra klasöre çıkartınız
"WsBlocker" klasörü içerisinde yazılımın hem x86 hem de x64 sürümlerini bulacaksınız.
Sisteminize uyan sürümü çalıştırınız, aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
Anahtar ikonu olan seçeneklere tıklayınız ve aşağı açılır menüden "Denetim Masası Seçenekleri" kısmını seçiniz.

Böylece tüm Microsoft Windows sürümlerinde Denetim Masası'nda yer alan ögelerin tamamını veya istediklerinizi yasaklayabilirsiniz.
Bunu yapmak için listeye ekle ikonu olan Artı simgesine tıklayınız ve aşağı açılır listeden dilediğiniz kadar Denetim Masası ögesi seçiniz.

İlk baştaki ayarları kaydet butonuna tıkladığınızda listeden seçtiğiniz Denetim Masası ögelerine erişim yasaklanacaktır.

Denetim Masası'nda Sadece Belirli Ögeler Gösterilsin

Dilerseniz sadece belirli ögelere erişime izin verip diğer tüm Denetim Masası ögelerine erişimi engelleyebiliriz.
Bunun için ise sol üstteki aşağı açılır menüden "Sadece sayfaları göster" kısmını seçip ilk ikon olan Ayarları kaydet ikonuna tıklayınız.

Denetim Masası'nı açtığınızda sadece listede belirttiğiniz ögelere erişimin olduğunu, diğer ögelerin görünmediğini gözlemlersiniz.

Gerek Denetim Masası gerekse Ayarlar uygulamasındaki tüm kısıtlamaları dışa aktarıp,
Diğer bilgisayarlarda veya yeni işletim sistemi kurulumundan sonra bir tıkla geri getirebiliriz.
Bu da sizi ayarları tekrar tekrar yapma zahmetinden kurtaracaktır.

Ayarları dışa aktarmak için tek yapılması gereken şey:
Seçenekler altında yer alan "Listeyi dışarı aktar" kısmına tıklamak ve açılan pencereden kaydedilecek yeri seçmektir.
Daha sonra aynı yerden "Liste Al" diyerek tüm ayarlarınızı geri getirebilirsiniz.

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
Sistem: Microsoft Windows 10
Dosya: WsBlocker.exe
MD5: 81e4881a87b4ac5e4bf8d3b904dfd65d
SHA1: 93c1bf2de1326f44c5172d776e9978b095f85aa9

.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
Sistem: Microsoft Windows 10
Dosya: WsBlocker_x64.exe