Custom Rom -Özgür RÜYA- Vestel Venüs V3 5580 Rom (Android 6.0 + Root + TWRP + Xposed)

Yazdır

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
ÖZGÜR RÜYA v2.1
Vestel Venüs V3 5580 ROM
Android 6.0 Marshmallow
_made by ozgursarier_

İddalıyım
* Benzer özellikleri ile en ucuz rakibi 1200TL olan 5580'in tek sıkıntısı ufak tefek yazılımsal problemlerdir.
* Bu ROM, 620TL'lik fiyat/performans canavarı olan 5580'i tam bir rüya telefon haline getirecektir.

Yerli Malı Yurdun Malı
* Vestel ile hiç organik bağım yok ama bu telefon bi harika dostum... :laughing:
* Bu telefonu herkese önerin ve destekleyin istiyorum. Çok şık, ekran kasa oranı ve performansı çok iyi. İnternet fiyatı çok makul.

!!! DİKKAT !!!
* MT6753 işlemcili tek simkartlı Venüs 5580 modelleri içindir.
İşlemci modelini CPUz yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Güncelleme (v2.1)
* Flashlama hatası (sparse image size span overflow) düzeltildi.
* Sistem güncelleme bildiriminin sürekli çıkması engellendi.
* Yedekleme hesabı ekle bildiriminin sürekli çıkması düzeltildi.
* Marshmallow SD Fix: Uygulamaların harici karta yazma engelini kaldırabilirsiniz.
* Folder Mount: Hiçbir şekilde SD karta yazamayan uygulamalar için dahili hafızadan herhangi bir klasörü, harici karttan bir klasöre bağlayabilirsiniz.
*NOT: Youtube çok sık hata verip kapanırsa, Xposed modüllerinden "Youtube Adaway" uygulamasını silin.
*NOT: Camera FV-5 ile genellikle "ISO 100" ayarıyla çekim yapın. "Auto ISO" resim kalitesini düşürüyor.

Güncelleme (v2)
* İlk sürümdeki flashlama hataları giderildi.
* Başlangıç resmindeki android yazısı silindi.
* init.d desteği eklendi (/etc/init.d).
* L Speed, AppOps ve özel inid.d betiği ile pil ömrü iyileştirildi.
* BusyBox desteği eklendi (/system/bin).
* USB Hata Ayıklama mesajı kaldırıldı.
* Xiaomi Mi Dosya Yöneticisi uygulaması eklendi.
* Camera FV-5 uygulaması eklendi.

ÖZELLİKLER
* Orjinal Vestel Orsa MM 6.0 ROM'dan derive edilmiştir, bu nedenle Wifi, 4G, Bluetooth, Kamera vs. hiç bir sıkıntı olmayacaktır.
(7.0'ı batarya ve performans kayıplarından dolayı tercih etmedim. 7.0 güncellemesi için lütfen istek atmayın.)
* TWRP recovery
* ROOT (SuperSU)
* Vestele ait tüm programlar kaldırıldı.
(Duvar kağıdı, Zil sesleri:laughing:, Kamera ve ES Dosya Yöneticisi hariç)
* Ekran DPI'ı 400 e ayarlanarak orantısız simge ve yazı boyutları düzeltildi.
* Nova Launcher+Klasör Desteği
* AdAway kurularak uygulamalardan TÜM REKLAMLAR kaldırıldı.
* Xposed Frameworks
- Gravity Box
- Alarm simgesi kaldırıldı.
- Digital Saat ortaya alındı.
- Daire pil simgesi eklendi.
- Hızlı ayarlar sekmesi küçültüldü ve simgeler iyileştirildi.
- Durum çubuğu gezinti çubuğu küçültüldü.
Ekran kullanım oranı daha da arttı.
- S8 benzeri gezintinti çubuğu
- 360 derece ekran döndürme.
Bu sayede telefonu şarz ederken tersine kullanabilirsiniz.
- Ekran döndüğünde ses tuşları da yer değiştirecek.
- Ses arttırma uyarı sesleri kapatıldı.
- Youtube arkaplada çalışma özelliği, ekran kapalıyken bile Youtube çalışır
- Youtube reklam kaldırma
- NotifyClean ile istenmeyen kalıcı bildirimleri gizleme

İNDİRME BAĞLANTISI ve EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Kurulumda cihazınızın IMEI'si korunacaktır.
* NVRAM bölümü flashlanmayacağı için %99 IMEI korunacaktır.
Yanlış işlemlerden doğacak %1 risk size aittir.

BAŞLANGIÇ BİLGİLERİ
* Genel android bilginiz yoksa ve tecrübesizseniz, doğacak sıkıntılardan sorumlu değilim. Yükleme için gerekli yardımcı programları internetten(Windows) veya paket yöneticisinden(Linux) indirebilirsiniz.
* Cihaz bu işlemle garantiden çıkacaktır.
Tekrar garanti dahiline girmesi için fabrika yazılımını atmanız ve oem klidini "fastboot oem lock" komutu ile kapatmanız gerekir.
* Rehber, Whatsapp konuşmaları, fotograf vs. önemli kişisel verilerinizin tam bir yedeğini alın veya Google'a senkronize edin.

Yükleme Talimatları (Linux / Windows)
* Cihazı tam şarz edin yoksa flashlama hata verir.
* Geliştirme seçeneklerini aktif edin ve OEM kilidini kaldırın.
* ADB ve fastboot sürücüsünü bilgisayarınıza indirin.
(Diğer flash programları karmaşıktır, NVRAM gibi önemli bölümlere format atabilir. Bundan dolayı kesinlikle fastboot ile flaslayın....)
* İndirdiğiniz ROM dosyalarını çıkarın ve komut satırından ilgili klasöre gidin.( cd komutu ile)
* Windowsta adb ile aynı klasöre çıkarmanız gerekebilir.

* Cihaz kapalıyken SES AÇMA+GÜÇ TUŞU'na basılı tutun. Bir süre sonra kurtarma menüsü gelicek.
* Kurtarma menüsünden BOOTLOADER'a giriş yapın. Fastboot aktifleşecektir.
* Cihazınızı USB kabloyla bilgisayara bağlayın.
* Bilgisayarın komut satırından aşağıdaki komutu verin. (adb ve fastboot kullanımı için internete bakınız)
Kod:
fastboot oem unlock
* Ekranda bir soru soracak SES AÇMA tuşu ile onaylayın.
* Sırasıyla aşağıdaki komutları verin.
Kod:
fastboot flash lk lk.bin
fastboot flash logo logo.bin
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash boot boot.img
fastboot flash cache cache.img
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata userdata.img
fastboot reboot
* Yeniden başlayacak ve HOŞ GELDİNİZ ekranı gelicek, devam edin.
("checkfrpfragment" yazısıyla takılı kalırsa cihazı kapayıp SIM kartı kontrol edin ve yeniden başlatın.)
* Ekran bir kaç kere tekrar başa dönebilir.
* Her seferinde devam edin, WİFİ'a bağlanın ve kurulumu sihirbazını tamamlayın.
* Ana ekrana geldiniz ise başardınız demektir.
* Yazılım güncellemesi bildirimi çıkarsa açmayın ve daha sonradan da güncellemeyi denemeyin. Hata verir ve boşuna yer işgal eder.
* Tüm ayarlarınızı yapın ve son olarak cihazı yeniden başlatın. (!!! init.d'nin devreye girmesi için ÖNEMLİ !!!)
* Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yaşar Çiv

Yeni üye
Kayıtlı üye
22 Şub 2018
9
4
3
43
Anlatım ve uğraşlarınız için teşekkürler. Romu kurduktan sonra batarya süresinde artma oldu mu (orijinal roma göre)?

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
Extra uygulamalar çalışmadığo için %5-10 daha fazla diyebilirim. Ama kullanıma ve yükleyeceğiniz uygulamalara göre değişir.

sertancay

Üye
Kayıtlı üye
15 Mar 2018
76
20
8
43
bende vestel venüs v3 5580 modeli almak istiyorum lakin piaysadakilerin hepsi v3 5580T diye geçiyor acaba sizin yapmış olduğunuz bu romu kurabilirmiyim ne farkı var 5580 ile 5580T nin

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
bende vestel venüs v3 5580 modeli almak istiyorum lakin piaysadakilerin hepsi v3 5580T diye geçiyor acaba sizin yapmış olduğunuz bu romu kurabilirmiyim ne farkı var 5580 ile 5580T nin
Ben de 5580 diye aldım içinden Turkcell uygulamaları çıktı. T eki Turkcell demek, işllemcisi aynı büyük ihtimal. İşlemcisi aynı ise hiç bir sıkıntı olmaz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sertancay

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
fastboot reboot komutunu yazdım ve telefon venus logosunun olduğu ekranda takıldı yaklaşık 30 dakikadır bekliyorum bir şey olmadı. Bu süre normal mi yoksa bir şeyleri yanlış mı yaptım? Yardım edin lütfen

*Düzenleme: TWRP ye girdim telefondan İşletim Sistemi yok diyor ?!

**Bi yardım edin telefon tuğlaya döncek diye korkuyorum

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: EREN.KAYGUSUZ

EREN.KAYGUSUZ

Yeni üye
Kayıtlı üye
22 Mar 2018
29
3
3
fastboot reboot komutunu yazdım ve telefon venus logosunun olduğu ekranda takıldı yaklaşık 30 dakikadır bekliyorum bir şey olmadı. Bu süre normal mi yoksa bir şeyleri yanlış mı yaptım? Yardım edin lütfen

en kötü spflashtool ile stock yazilimi atarsin dostum ben ole yaptim çöp olmaz insallah

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
en kötü spflashtool ile stock yazilimi atarsin dostum ben ole yaptim çöp olmaz insallah

Yok çöp olmadı başka bir rom yükledim de keşke hiç girmeseydim diyorum piyasada stock rom yok çünkü. Telefonun kamerası çok iyidi rom yüklemeden önce yükledim şimdi grenli çıkmaya başladı fotoğraflar var mı önerebileceğiniz bir kamera uygulaması?

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31

Ben imaj dosyalarını orjinal 6.0 roma göre yaptım. 7.0 güncelleyip daha sonradan bu romu yüklüyorsanız eğer, SP Flash tool ile flashlayın. Probleminiz çözülür inşallah.

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
Ben imaj dosyalarını orjinal 6.0 roma göre yaptım. 7.0 güncelleyip daha sonradan bu romu yüklüyorsanız eğer, SP Flash tool ile flashlayın. Probleminiz çözülür inşallah.

Şu anda başka bir rom yükledim forumdaki başka bir arkadaş yapmış onu da tabi sizin romu da denemek isterim (çok daha güzel gözüküyor elinize sağlık) ama şu anda başka bir rom yüklü twrp var root da var sizin roma nasıl geçebilirim?

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
Şu anda başka bir rom yükledim forumdaki başka bir arkadaş yapmış onu da tabi sizin romu da denemek isterim (çok daha güzel gözüküyor elinize sağlık) ama şu anda başka bir rom yüklü twrp var root da var sizin roma nasıl geçebilirim?

SP Flash Tool ile "Download only" modda verilen dosyları flashlarsanız sıkıntınız çözülür. Verilen dosyalar dışındaki bölümler flashlanırsa IMEI gidebilir...! Dikkatli olmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
Sp flash tool denilen illetin linki var mıdır acaba? Anladığım kadarıyla recovery moda alıcam sonra bu sp flash tooldan dosyaları flashlıyacam. Doğru mudur hocam?

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
Sp flash tool denilen illetin linki var mıdır acaba? Anladığım kadarıyla recovery moda alıcam sonra bu sp flash tooldan dosyaları flashlıyacam. Doğru mudur hocam?
Gönderideki bağlantı linkine yükledim.
TWRP den tüm bölümlerin yedeğini alın.
Telefonu kapatın, programı çalıştırın, scatter dosyasını gösterin, download only modda sadece gönderideki dosyaları seçip tek tek bilgisayardaki konumlarını gösterin. Download tuşuna basın ve telefonu USB kablo ile bilgisayara takın. Program telefon kapalıyken aniden download moda alıcak ve dosyalar yüklenmeye başlayacak. Bu sırada ekran tamamen karanlık olacaktır, bu sizi yanıltmasın. Eğer otomatik download moda geçmezse açma kapama tuşuna basıp geçmesini sağlayın. Umarım işinize yarar.

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
Teşekkürler yarın deneyeceğim umarım başarılı olur iyi akşamlar

Emre_1

Yeni üye
Kayıtlı üye
10 May 2018
14
2
3
33
Denedim twrp yedeğini falan aldım sp flash tool kurdum scatter dosyasını tanımladım sizin verdiğiniz diğer dosyaların da konumunu belirttim download tuşuna bastım, telefonu taktım ve şöyle bişey oldu

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

*Telefona bir şey olmadı hala kullanıyorum usbyi çıkardım normal devam ediyo

ozgursarier

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Nis 2018
9
16
3
31
Format All+Download modda tüm bölümlere format atar. PMT değiştiği için mutlaka format all gerekiyor yazıyor o uyarıda.
Orjinal stock romu VestelDriver sitesinden indirin. Format all+Download modda benim verdiklerimi orjinal stock romdakilerle değiştrip tümünü flashlayın. IMEI gidecek, sonra TWRP'den tekrar SDKART'a aldığınız nvram ve secro yedeklerini geri yükleyin IMEI geri gelecektir.
Tüm bunlar riskli işlemlerdir, İngilizce'nin ve Genel Android bilginiz yoksa mesuliyet kabul etmem.

• Beğen
Tepkiler: silivriserdar