Safir Tab A13 Quad-Core Rom Yardım

kariyer63

Üye
Kayıtlı üye
9 Ocak 2017
41
24
8
26
MERHABA BAŞTA BELİRTTİĞİM GİBİ ARKA KAPAĞINDA SAFİR TAB YAZISI VAR MENÜ AYARLARDA
A13 QUADCORE YAZIYOR.
BİRÇOK FORUMLARDA ARAŞTIRDIM AMA ROMUNU BULAMADIM LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

silivriserdar

Çalışkan üye
Yasaklı üye
23 Ara 2016
4,452
3,505
163
40
MERHABA BAŞTA BELİRTTİĞİM GİBİ ARKA KAPAĞINDA SAFİR TAB YAZISI VAR MENÜ AYARLARDA
A13 QUADCORE YAZIYOR.
BİRÇOK FORUMLARDA ARAŞTIRDIM AMA ROMUNU BULAMADIM LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Lütfen forum Kuralları Gereği sadece büyük yazı ile yazmayınız. Sorunuzun cevabı ise
Bulunan konudan yardım alarak yazılım araması yapabilirsiniz. Resimleri buraya atarsanız bizde yardımcı olmaya çalışırız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kariyer63

Üye
Kayıtlı üye
9 Ocak 2017
41
24
8
26
ilgili yardımlarınız için teşekkürler tabletin resimlerini attım.

Ekli dosyalar

• 20170211_181358.jpg
    20170211_181358.jpg
    781.7 KB · Görüntüleme: 184

ecde

Yeni üye
Kayıtlı üye
28 Ocak 2017
13
3
3
Selamün Aleyküm Hayırlı ramazanlar yazılımını bulamadığım bir tabletim var yardımlarınızı talep ediyorum mümkünse
İşlemci marka Spreadtrum işlemci Model SC7731G
Şimdiden Allah razı olsun
Not Simli tablettir

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

silivriserdar

Çalışkan üye
Yasaklı üye
23 Ara 2016
4,452
3,505
163
40
Selamün Aleyküm Hayırlı ramazanlar yazılımını bulamadığım bir tabletim var yardımlarınızı talep ediyorum mümkünse
İşlemci marka Spreadtrum işlemci Model SC7731G
Şimdiden Allah razı olsun
Not Simli tablettir

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.
bulunan konuya bakarak cihazınız için yazılım araması yapabilirsiniz. Ayrıca resimleri konuya atarsanız bizlerde yardımcı olmaya çalışırız.

• Beğen
Tepkiler: ecde

ecde

Yeni üye
Kayıtlı üye
28 Ocak 2017
13
3
3
İlginize çok teşekkür ederim emeğinize sağlık
Bu yazılımı indirmiştim daha önce tekrardan indirdim
Ama bu yazılım Tablete atmak için denemedik yardımcı program bırakmadım lakin başaramadım
Dosya pac dosyası olduğu için tablete atamıyorum
Sp flash tool phoneix card bcrktool vs hiç biri olmadı
Bildiğiniz varsa yardımlarınızı bekliyorum
Allah razı olsun

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54
Rica ederim.

İngilizce nasıl kullanılır dökümanı:
  • Find and Get the ROM /firmware [.pac] file according to your device.
  • unzip the downloaded file for the new folder.
  • Run SpreadTrum Upgrade tool. [.exe]
  • Connect your device , your device needs to be switched off
  • After connecting your device --> Load Pocket and select PAC/PAC5 file for the connected device.
  • Click/ Select “Start Downloading"
  • Follow the instruction appears and continue the flashing.
  • The device will reboot automatically during the flashing.
  • A successful flashing appears with a green passed message on the tool.

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Dosya şifresi: spdflashtool

• Beğen
Tepkiler: ecde

mkural

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 Haz 2018
5
1
3
43
10 gündür bende bu tablet ile uğraşıyorum. Bu dosyayı denedim fakat dosya aktarılırken Failed:uart send error diye hata mesajı alıyorum. FDL dosyalarını atarken sanırım bu hata oluşuyor. bu rom u atabilen varmı? yoksa benim ayarlarımda mı bir sıkıntı vardır.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,648
163
www.yavuzcakar.com
10 gündür bende bu tablet ile uğraşıyorum. Bu dosyayı denedim fakat dosya aktarılırken Failed:uart send error diye hata mesajı alıyorum. FDL dosyalarını atarken sanırım bu hata oluşuyor. bu rom u atabilen varmı? yoksa benim ayarlarımda mı bir sıkıntı vardır.

Birebir aynı cihazdan bahsediyorsunuz değil mi?

mkural

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 Haz 2018
5
1
3
43
Birebir aynı cihazdan bahsediyorsunuz değil mi?
Evet aynen öyle. Anakart üzerinde aynı ifade yazılı. Fakat daha önce başka bir rom yüklemeye çalışmıştım. Yüklediğim hatalı rom sonucunda tabletin sadece ekranında ışık yanıyor ve görüntü gelmiyordu. Spd tool ile verdiğiniz rom'u yükleyebiliyorum. Fakat rom'u yükleyince power tuşu hiç tepki vermiyor. Siyah bir ekran var karşımda.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,648
163
www.yavuzcakar.com
Evet aynen öyle. Anakart üzerinde aynı ifade yazılı. Fakat daha önce başka bir rom yüklemeye çalışmıştım. Yüklediğim hatalı rom sonucunda tabletin sadece ekranında ışık yanıyor ve görüntü gelmiyordu. Spd tool ile verdiğiniz rom'u yükleyebiliyorum. Fakat rom'u yükleyince power tuşu hiç tepki vermiyor. Siyah bir ekran var karşımda.

Bir de bulunan yazılımı dener misiniz?
Ayrıca, cihazınızın yazılım yükleme işleminden önceki durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

mkural

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 Haz 2018
5
1
3
43
Bir de bulunan yazılımı dener misiniz?
Ayrıca, cihazınızın yazılım yükleme işleminden önceki durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Cihaza çocuk parola koyduğu için ve unuttuğu için giriş yapamıyorduk. Yani makine çalışır durumdaydı. SC7731 diye arattığımızda gelen rom'u yükledik. Hatalı rom olduğu için tablet açılmadı tabi. Tabletin kapağını açıp anakart üzerinde yazan (ET 706 v1.2 2016.05.26) ifadeye göre bulduğum rom'u yükledim fakat yine açılmadı. Tablet rom yüklenmesine izin veriyor. Sizin en son paylaştığınız rom'u da yükledim sonuç aynı. Yüklemeden sonra bataryayı da söktüm biraz bekledikten sonra tekrar taktım ve sonuç hiç tepki vermeyen bir power butonu.

Ancak yükleme yaparken FDL aşamasında yani ilk aşamada Failed:uart send error diye hata mesajı alıyorum. fdl1.bin dosyasını ilk yüklediğim hatalı rom paketindeki dosyayı referans gösterince sorunsuz işlem tamamlanıyor. İnternette araştırdığımda jtag denilen bir işlemden bahsediliyor. Fakat beni aşacak bir işlem sanırım.

Vaktinizi aldım, her şey için çok teşekkür ederim.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,648
163
www.yavuzcakar.com
Cihaza çocuk parola koyduğu için ve unuttuğu için giriş yapamıyorduk. Yani makine çalışır durumdaydı. SC7731 diye arattığımızda gelen rom'u yükledik. Hatalı rom olduğu için tablet açılmadı tabi. Tabletin kapağını açıp anakart üzerinde yazan (ET 706 v1.2 2016.05.26) ifadeye göre bulduğum rom'u yükledim fakat yine açılmadı. Tablet rom yüklenmesine izin veriyor. Sizin en son paylaştığınız rom'u da yükledim sonuç aynı. Yüklemeden sonra bataryayı da söktüm biraz bekledikten sonra tekrar taktım ve sonuç hiç tepki vermeyen bir power butonu.

Ancak yükleme yaparken FDL aşamasında yani ilk aşamada Failed:uart send error diye hata mesajı alıyorum. fdl1.bin dosyasını ilk yüklediğim hatalı rom paketindeki dosyayı referans gösterince sorunsuz işlem tamamlanıyor. İnternette araştırdığımda jtag denilen bir işlemden bahsediliyor. Fakat beni aşacak bir işlem sanırım.

Vaktinizi aldım, her şey için çok teşekkür ederim.

Doğrusunu söylemek gerekirse, sorunun neden kaynaklandığını anlayamadım.
Daha önceki denemelerinizde bir şeyler ters gitmiş olabilir.
Size başka yazılımlarda önerebilirim ama muhtemelen sorun çözülmeyecektir.
Size önerim mümkünse cihazınızı teknik servisine göndermenizdir.

• Beğen
Tepkiler: mkural

mkural

Yeni üye
Kayıtlı üye
25 Haz 2018
5
1
3
43
Sonunda uzun uğraşlardan sonra tablete rom yükleyebildim. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar için buradan yazmak istiyorum. Benim için zor bir süreç oldu ve aynı zorlukları yaşamanızı istemiyorum. Piyasada kol gezen kalitesiz çin malı tabletlerin rom'unu bulmak ve yüklemek deveye hendek atlatmak kadar zor. Öncelikle anakart üzerinde ET 706 v1.2 yazıyorsa bu aşamalar sizin de probleminizi çözer diye düşünüyorum.

İşlemci : SC7731
Anakart: ET 706 v1.2

Gerekli dosyalar
ROM :
FLASH TOOL:
HARİCİ BOOT DOSYALARI:
SPREADTRUM USB DRIVER:

gerekli dosyaları indirdikten sonra başlayabiliriz.

1- Öncelikle usb driver'ını yükleyin. Windows'un bazı sürümlerinde ( Win7 ve sonrası) bilinmeyen yayımcılarının sürücülerini normal şartlar altında yükleyemiyorsunuz. Bunun için gelişmiş başlangıç seçeneklerinden bunu devre dışı bırakın. Gerekli adımları web den bulabilirsiniz.
2- Rom dosyasını klasöre çıkarın. içerisinde .pac uzantılı bir paket olacak.
3- Spd flash tool'unuzu klasöre çıkarın. Bu tool'un daha yeni sürümleri de var fakat paket dosyalarını değiştirmeye imkan tanımıyor. O yüzden bu versiyonu kullanın.
4- spd flash tool programını (ResearchDownload.exe) yönetici olarak çalıştırın. Paket dosyasını yükleyin.
5- Tabletinizi kapatın ve usb kablonuz ile bilgisayarınıza bağlayın. Ardından spd flash tool programında download butonuna basın ve tabletin güç düğmesine ve ses (+) tuşuna birlikte basın. İşlemin başladığını göreceksiniz (youtube üzerinde bir çok video mevcut, bakabilirsiniz).
a) Bu noktadan sonra FDL dosyalarını (fdl1.bin ve fdl2.bin) yüklemeye başlayacaktır. Eğer bir sorun yok ise işlem tamamlanana kadar bekleyin.

b) Ben yükleme yapar iken bu aşamada Failed: uart send error şeklinde hata mesajı aldım ve günlerce çözemedim. Bu noktadan sonrası için kendi bulduğum çözümü anlatacağım.
b1) Harici boot dosyalarını bir klasöre çıkarın.
b2) Spd flash tool ayarlarına girin.
b3) fDL1(fdl1.bin), FDL2(fdl2.bin), SPL_LOADER(u-boot-spl-16k.bin), UBOOT_LOADER(u-boot.bin) dosyalarını harici boot dosyalarındaki ile değiştirin. Yani referans olarak gösterin.
b4) 5. adımı tekrarlayın. Bu aşamadan sonra hatasız bir şekilde benim yüklemem tamamlandı.​

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada harici boot dosyalarını başka bir rom'dan aldım. İsterseniz bu düzeltmenin tam tersini de deneyebilirsiniz. Yani ikinci rom dosyasını açıp sadece fdl1,fdl2,spl_loader,uboot_loader dosyalarını aynen bırakıp diğer tüm dosyaların referansını ilk rom'un dosyalarını gösterebilirsiniz. rom dosyalarını spd flash tool programı ile pac dosyasını açtıktan sonra spd flash tool klasöründe ImageFiles klasöründe bulabilirsiniz. Oradan başka bir yere yedekleyip kullanabilirsiniz.

İkinci bulduğum rom :
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Umarım işinize yarar ve benim kadar uğraşmazsınız.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: sezai75