Yardım Samsung Galaxy Note 4 SM-N910A Root Ve Türkçe Dil Sorunu

Yazdır

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54
Unlock şebeke içindir. Bu gibi cihazlardaki bootloader kilidi, aslında donanımsal kilittir. Ufak bir şifre dizisiyle, içindeki sigortayı açarlar. Basit tarifi bu. Denemedim ama şu yapılabilir belki, T-Mobile aynı cihazdan cpu değiş tokuş yapılırsa bootloader kilidi kalkabilir. Ondan sonra da Kingroot yada One Click Root ile root yaparsın. Belki bu suriyeli öyle birşeyde yapıyor olabilir.

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54
Burası şu an canlı chat yapabilirsin. Adamlar online mesela. Gir mesajla sor, nasıl ne nedir diye.

• Beğen
Tepkiler: silivriserdar

braveturks

Çalışkan üye
Yasaklı üye
3 Ocak 2017
1,011
839
113
38
Forumda kendi android sürümünü derleyen arkadaş var mı? Ya da elinde android işletim sisteminin çekirdek dosyalarını genel hatlarıyla açıklayabilecek kimse var mı? İşletim sisteminde ki hangi dosya ne işe yarıyor, hangi işlevleri içinden barındırıyor. Bunları bilmek, öğrenmek istiyorum. Elinde yerli veya yabancı kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim. Belki bu sayede root'lanmış bir cihazı manuel olarak Türkçe'ye çevirebilirim. Web scriptlerinde böyle yapılıyordu. Muhtemelen aynı kod mantığı(dil dosyalarının içeren bir dosya) android için de geçerlidir.

Herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim.

• Beğen

kaforummp

Yeni üye
Yasaklı üye
Kayıtlı üye
17 Ocak 2017
12
5
3
44
z3x ve octopusun yaptıgını manuel zaten yapıyoduk system /csc altındaki launguage.xlm yi silmek 4.4 ustu surumlerde ıse yaramaz
bootloader unlock unlock aynı seyler degil bosuna 12-15 doları hiç etme :) link e bakmadım bile

• Beğen

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Forumda kendi android sürümünü derleyen arkadaş var mı? Ya da elinde android işletim sisteminin çekirdek dosyalarını genel hatlarıyla açıklayabilecek kimse var mı? İşletim sisteminde ki hangi dosya ne işe yarıyor, hangi işlevleri içinden barındırıyor. Bunları bilmek, öğrenmek istiyorum. Elinde yerli veya yabancı kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim. Belki bu sayede root'lanmış bir cihazı manuel olarak Türkçe'ye çevirebilirim. Web scriptlerinde böyle yapılıyordu. Muhtemelen aynı kod mantığı(dil dosyalarının içeren bir dosya) android için de geçerlidir.

Herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim.

İstediğiniz bilgilerin paylaşımını yapmak yıllar sürer.
Bu bilgileri başından sonuna kadar paylaşmak ile bu konu hakkında kitap yazmak arasında hiç bir fark yoktur.
Bir kaç yıl öncesine kadar üniversitelerdeki Android eğitimi bile uygulama yapmaya yetecek kadardı.
Şu anda bir ilerleme var mı bilmiyorum.

Çok minicik bir bilgi kırıntısı paylaşmak gerekirse,
Android uygulamalarının çoğu kendi işlerinde bir çok dil barındırır.
Siz cihazınızın dilini değiştirdiğinizde, mevcut uygulamalarda, kendi içlerindeki dil dosyaları sayesinde, cihaz dilinde kullanılır.
Bazı uygulamalar bütün dilleri barındırmaz.

Şayet cihazınızdaki sistem uygulamalarında kullanmak istediğiniz dil yoksa,
Her uygulama için ayrı ayrı bir dil dosyası oluşturmanız gerekir ki, bu da uygulamaların adedine göre yıllarınızı alır.
Bu gibi durumlarda, mesela ayarlar bölümünü Türkçe kullanmak istiyorsanız, uygulama üzerinde bir kaç oynama ile bunu yapabilirsiniz.
Uygulama içinde Türkçe dil seçeneği yoksa, Türkçe dil seçeneği olan ve cihazınızla uyumlu olan bir Setting.apk dosyası kullanabilirsiniz.
Elbette, çoğu zaman bu bile yeterli değildir.
Yukarıda bahsettiğim yöntem, basit rom düzenleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bu gibi işler genellikle ekip işidir.
Geliştiriciler de, Google'ın yayınladığı kaynak kodları kullanır ve düzenleme yaparlar.
Her şeyi kendileri sıfırdan yapmazlar.
Yapamazlar!
Google yeni bir Android sürümü çıktığında kaynak kodları geliştiricilere gönderir.
Geliştiriciler kendilerine göre düzenleme yaparlar.

ve bazı bilgiler edinebilirsiniz.
Daha fazlası için, arama motorlarından faydalanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: braveturks

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Size önerim, klasik, alışkın olduğunuz yöntemlere ve Box'lara bağlı kalmamanızdır.
Yeni bilgiler edinmeniz ve değişik yöntemler denemenizdir.

Çoğu kişi ne yazık ki mevcut bilgisine ve elindeki ekipmana bağlı kalmakta bu nedenle de yapacağı işte başarısız olmaktadır.
(Aşağıdaki videoları sorununuzun çözümü için değil, bazı şeylerin farklı yöntemlerle de yapılabildiğini göstermek için paylaşıyorum.)

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

• Beğen

braveturks

Çalışkan üye
Yasaklı üye
3 Ocak 2017
1,011
839
113
38
İstediğiniz bilgilerin paylaşımını yapmak yıllar sürer.
Bu bilgileri başından sonuna kadar paylaşmak ile bu konu hakkında kitap yazmak arasında hiç bir fark yoktur.
Bir kaç yıl öncesine kadar üniversitelerdeki Android eğitimi bile uygulama yapmaya yetecek kadardı.
Şu anda bir ilerleme var mı bilmiyorum.

Çok minicik bir bilgi kırıntısı paylaşmak gerekirse,
Android uygulamalarının çoğu kendi işlerinde bir çok dil barındırır.
Siz cihazınızın dilini değiştirdiğinizde, mevcut uygulamalarda, kendi içlerindeki dil dosyaları sayesinde, cihaz dilinde kullanılır.
Bazı uygulamalar bütün dilleri barındırmaz.

Şayet cihazınızdaki sistem uygulamalarında kullanmak istediğiniz dil yoksa,
Her uygulama için ayrı ayrı bir dil dosyası oluşturmanız gerekir ki, bu da uygulamaların adedine göre yıllarınızı alır.
Bu gibi durumlarda, mesela ayarlar bölümünü Türkçe kullanmak istiyorsanız, uygulama üzerinde bir kaç oynama ile bunu yapabilirsiniz.
Uygulama içinde Türkçe dil seçeneği yoksa, Türkçe dil seçeneği olan ve cihazınızla uyumlu olan bir Setting.apk dosyası kullanabilirsiniz.
Elbette, çoğu zaman bu bile yeterli değildir.
Yukarıda bahsettiğim yöntem, basit rom düzenleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bu gibi işler genellikle ekip işidir.
Geliştiriciler de, Google'ın yayınladığı kaynak kodları kullanır ve düzenleme yaparlar.
Her şeyi kendileri sıfırdan yapmazlar.
Yapamazlar!
Google yeni bir Android sürümü çıktığında kaynak kodları geliştiricilere gönderir.
Geliştiriciler kendilerine göre düzenleme yaparlar.

ve bazı bilgiler edinebilirsiniz.
Daha fazlası için, arama motorlarından faydalanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Başlangıç düzeyinde de olsa yaptığım işin mantığını kavramak istiyorum. box'ların yaptığı işlemlerin-en azından bir kısmını- linux işletim sistemi üzerinden veya adb ve fastboot komutları ile yapmak istiyorum. Sırf android programlamanın mantığını az da olsa kavrayabilmek için java çalışmaya başladım. Java'dan sonra android programlamaya geçmeyi planlıyorum.

Aslında bakarsanız bu işe gireli daha bir yıl bile olmadı. android'in piyasaya çıkalı nerdeyse10 yıl olacak aradaki farkı kapatmak için çok çaılışmam lazım.

Verdiğiniz bilgiler ve öğütler için teşekkür ederim.
Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

• Beğen

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,404
163
54
z3x ve octopusun yaptıgını manuel zaten yapıyoduk system /csc altındaki launguage.xlm yi silmek 4.4 ustu surumlerde ıse yaramaz
bootloader unlock unlock aynı seyler degil bosuna 12-15 doları hiç etme :) link e bakmadım bile

Çok şey bildiğini zanneden az şey biliyordur.Daha linke bakmadan yorum yapıyorsun, o da çok ilginç. Böyle siteler server tabanlı unlock işlemi yaparlar. Serdar kardeşimizin bahsettiği cihazda kilit var. Bu bir. Kim koymuş bunu AT&T firması. Neden ?. Hattımı kullanacaksan sana bu cihazı veriyorum ama başka hatta kullanamazsın diyor adamlar. Bunun içinde boot kilidi kullanırlar. Cihaza sim kilit atarlar. Zaten server tabanlı unlocklarda cihaz direk boot kilidi açılır ve sim kilidi kalkar. Ve ardından bootloader tekrar aktif olur. Yurt dışından cihaz getirtirdik. Ve simlock süresinin bitmesini bekler sonra da mail atar uzaktan cihazı açtırırdık. Yok olmadı 40 eu 30 eu gibi paralara açtırırdık.
Yani güzel kardeşim, duramıyorum kendimi tutamıyorum kusuruma bakma. Cevap vermek durumunda kalıyorum. Boot kilidi olacak cihazdaki, sen tutup başka yazılım atıp sim kilidini açma diye. Elbette boot unlock ile unlock aynı şey değiller. Ama bu gibi cihazlarda ikisi aynı anda kullanılırlar. Mesela HTC M8 de, HTC DEV adresinden bootunlock kodunu alırsın ve cihazın boot kilidini açarsın. Sonra rom ve ardından ADB komutlarıyla sim kilidini açarsın. Burada size unlock konusunu bir anlatırım 10 sayfa tutar. Ama gerek yok. Kıssa dan hisse manuel language.xml konusuna girmişken, senin bu verdiğin bu bilgi sadece samsung için geçerli. Zte yada bir HTC de nasıl yapıldığını senden duymayı isterdim. Mtk işlemcilerde default.xml mi silinirdi. Nasıl olurdu, hatırlatırsan sevinirim.
Yukarıdaki cevabımda, zaten ben linki rasgele bulduğumu söyledim. Ha bu sitelerin hepsimi düzenbaz. Asla değil. Bu işi nokia S30 zamanından beri yapan siteler var. Araştırıp bulacaksın, sanal karttan yatırcaksın paranı 2 gün bekleyeceksin. Eğer bu işi yapıyorsun güzel kardeşim.

• Beğen

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Başlangıç düzeyinde de olsa yaptığım işin mantığını kavramak istiyorum. box'ların yaptığı işlemlerin-en azından bir kısmını- linux işletim sistemi üzerinden veya adb ve fastboot komutları ile yapmak istiyorum. Sırf android programlamanın mantığını az da olsa kavrayabilmek için java çalışmaya başladım. Java'dan sonra android programlamaya geçmeyi planlıyorum.

Aslında bakarsanız bu işe gireli daha bir yıl bile olmadı. android'in piyasaya çıkalı nerdeyse10 yıl olacak aradaki farkı kapatmak için çok çaılışmam lazım.

Verdiğiniz bilgiler ve öğütler için teşekkür ederim.
Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

Rica ederim.
Teşekkürler.

• Beğen

silivriserdar

Çalışkan üye
Yasaklı üye
23 Ara 2016
4,452
3,505
163
40
Bende uğraşmıyorum artık. Cihaz Türkçe olmuyor bir türlü , ama yeni bir bilgiye ulaşırsam mutlaka konuya yazarım.