Custom Rom Samsung Galaxy S4 Mini Android 8.1 Oreo Yükleme Rehberi

Yazdır

Lord Raiden

Always...
Kayıtlı üye
11 Mar 2018
186
28
28
Merhabalar.
Cihaz eski evet ama mutlaka birilerinin işini görecektir.

Anlatım bana aittir. Alıntı yapacaklar kaynak belirtmelidir.
Bu konudaki dosyalar sadece
serrano3gxx sürümler içindir. Başka cihazlar için o cihaza özel Rom/Recovery dosyaları mevcuttur.
Onun dışında yükleme adımları hemen hemen aynıdır.

Buradaki işlemleri eksiksiz ve atlamadan yaptığınızda cihazınıza Android 8.1 Oreo sürümü yüklenmiş olacaktır.

Gerekli Malzemeler
1- Bilgisayar
2 - Çalışan bir USB kablosu
2.5- Hafıza Kartı :)

İndirmeler
3-
4-
5-
6-
7-

8 (ARM + 8.1 + Pico)

Ek olarak isteğe bağlı

(GApps paketini bu sürüme göre indirin. ARM + 7.1.2 + Pico)

NOT: İndirme linkleri anlatım yaptığım cümlelerde yeniden belirtilmiştir. Buraya içerik amaçlı yazdım.
Tavsiyem önce 1 kez tüm konuyu okuyup sonrasında işlemlere başlamanızdı
r.

1. BÖLÜM

Eğer halihazırda recovery yüklü ise güncellemeniz yararınıza olacaktır.
Cihazı rootlu olanlar marketten Official TWRP App uygulamasını indirerek de güncelleme yapabilir. Ancak tavsiyem benim anlatacağım yolla (Odin) yükleme yapmaktır.

Ben gene sıfırdan anlatım yapacağım.

1-a) Hazırlık: Bilgisayarınıza Samsung cihazlar için yazılmış olan Odin programını indiriniz, arşivden çıkartınız.
Cihaz için gerekli sürücüleri indiriniz ve bilgisayarınıza kurunuz.

nden indirme işlemini bilgisayarınıza yapınız. Uzantısı .tar olan dosyayı indiriniz.
İsteğe bağlı olarak GApps (Google Uygulamaları) yüklenebilir. Yüklemenizi mecburen öneriyorum. (Google servisleri olmadan maalesef çoğu uygulama sorun yaşıyor. Örnek olarak mesajlaşma uygulamaları ya da mail uygulamaları.)
OpenGApps sitesine girin ve resimde gördüğünüz şeyleri işaretleyip indirmeyi yapın.

Halihazırda resmi olarak, bilindik custom rom dağıtımlarında S4 Mini için pek güncel custom rom bulunmuyor maalesef. O yüzden size XDA forumundan aldığım LineageOS 15.1 UNOFFICIAL romunu paylaşacağım.
Ayrıca diğer sürümler de paylaşılmış. Dileyen oradan da indirme yapabilir. Ben diğer linktekini kurdum ve sorun yaşamadım.
NOT: Elimde bulunan el değmemiş AOSP Extended ve Resurrection Remix rom dosyaları konu başında verilmiştir. İsteyenler onlardan birini yükleyebilirler.

2. BÖLÜM

2-a)
Telefonda şu yolu izleyerek geliştirici seçeneklerini aktif ediniz. Ayarlar>Daha Fazla>Cihaz Hakkında burada yapı numarasını bulup üzerine 7-8 kez dokununuz. Geliştirici seçenekleri aktif olmuş olmalı. Yapamayan bakabilir.
Sonra geri gelip Geliştirici Seçenekleri ekranında USB Hata Ayıklama modunu aktif edin, gelen uyarıya onay verin.

Hafıza kartınıza, indirdiğiniz Rom ve GApps paketini kopyalayın.

Telefonu kapatın ve şarjının yeteceğinden emin olun.

Şarjdan ayırın.

Şimdi Ses Kısma, Ana Ekran Düğmesi ve Güç Tuşuna aynı anda basılı tutun. Cihaz titreşince güç tuşunu, 2 saniye sonra diğer tuşları bırakın.

Cihaz Download Mode' a girmiş olacaktır. (Ölü Android resmi gibi bir ekran:))
Ses açma tuşuna 1 kez basarak devam edin.

Odin programını çalıştırın ve resimdeki tikler dışında aktif olan varsa pasif yapın.
Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Telefonu bilgisayara USB kablo ile bağlayın.
Odin programında Log sekmesinde "Added" gibi bir yazı görmelisiniz. Telefonu tanıyamıyorsa sürücülerde sorun vardır. Tekrar sürücüleri yükleyip bilgisayarı yeniden başlatın.
Bir sorun yoksa devam edin.
AP butonuna basıp açılan gezginde indirdiğiniz .tar uzantılı recovery dosyasını bulup seçin.
Burada seri olmak gerekiyor çünkü program içerisinde otomatik yeniden başlatmayı açtığımız için cihaz açıldığında KNOX sistemi işlemlerin hepsini iptal edecektir.
Start butonuna tıklayın.
Bir kaç saniye içinde işlem bitmiş olacak. Hem telefonun ekranından ilerlemeyi, hem de üst kısımdaki alanda yeşil zemin üzerinde PASS yazısını görebilirsiniz.
Ayrıca ya da bakabilirsiniz. Resimli anlatım yapılmış.
İşlem bittiğinde telefon kapanınca sadece Ses Yükseltme ve Ana ekran Tuşlarına basılı tutun.
Recovery ekranına geldik.
Yetişemezseniz de telefon açılırsa tekrar kapatıp yüklemeyi yeniden yapın, bu sefer Auto reboot kutusunun tikini kaldırın ve yükleme bitince pili ve USB kablosunu çıkartıp pili geri takın ve Ses açma, Ana Ekran ve Güç tuşlarına basılı tutarak Recovery Mode'a girin.

Recovery ekranında bir onay ekranı sizi karşılayacak.

Gördüğünüz kaydırma çubuğunu sağa çekerek onay verin.

Daha sonra Wipe sekmesinde Advanced Wipe sekmesini bulun.

Burada ilk 5 kutucuğu seçerek onaylayın.

System / Internal Storage / Dalvik / Cache / Data
Aman hafıza kartını seçmeyin :)
Çubuğu sağa çekin.
Gene bir kaç saniye içinde işlem bitecek.
Gezinme tuşları ile Ana Ekrana gelin.

Install sekmesine tıklayın ve Up A Level yazısına basın. (Siz buraya girdiğinizde sadece Up A Level yazısını göreceksiniz. Ben ekran görüntüsünü sonradan aldığım için başka şeyler de var.)

Ekranda ext_sd, external_sd gibi bir klasör arayın hafıza kartımıza girmiş olacağız.

Burada attığınız Rom dosyasını seçin ve onay çubuğunu sağa çekerek onay verin.
biraz sürecek, bekleyin.
Bitince clear dalvik / cache seçeneğine basın.
Tekrar ana ekrana gelip bu sefer GApps dosyasını aynı şekilde yükleyin.
Reboot system seçeneğine basın.
Her şey bitmiş olacak.
İlk açılış uzun sürecektir endişelenmeyin. Yaklaşık 15-20 dakika arası.
Root yetkisi romun içinde mevcut fakat bi türlü aktif edemediyseniz telefonunuza ya da hafıza kartınıza indirin ve TWRP ekranında bu dosyayı da yükleyin. (Bu dosya LineageOS Romlarda sorunsuz çalışıyor ancak diğer Romlarda bazen işe yaramıyor.)

Gerisi sizin merakınıza kalmış. Ayarlar kısmını kurcalayıp değişik şeyler görebilirsiniz.

Not: İlk rehberimdi. Bazı yerlerde kafanızı karıştırmış olabilirim. Yorum yazın, yardımcı olurum. Saygılar, Teşekkürler

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Azrail

viladimir1917

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Mar 2021
1
0
1
39
sebeke üzerinden görüntülü arama iptal olmuş bunu aktif yapabiliyormuyuz ve bigisayar görmüyor