Bilgi Vestel V Tab 1041 İçin Linux Dokunmatik ve Döndürme Sensörü Ayarları

Meta başlık: Vestel V Tab 1041 İçin Linux Dokunmatik ve Döndürme Sensörü Ayarları

Meta açıklama: Vestel V Tab 1041 İçin Linux Dokunmatik ve Döndürme Sensörü Ayarları

Yazdır

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
Merhabalar
Elimde Vestel VTAB 1041 model Intel CherryTrail İşlemcili bir tablet var. Windows yüklü olarak geliyor. Ben bu cihazı Linux ile kullanmak istediğim için MX Linux 19.4.1 yükledim. Dokunmatik, Ekran döndürme ve Conky ile batarya düzeyini gösterme gibi sorunlarını çözdüm. Birileri faydalansın diye buraya koyayım. Benzer cihazlar için de uyarlanarak kullanılabilir.

1. Dokunmatik

nano /usr/lib/udev/hwdb.d/61-evdev.hwdb komutuyla dokunmatik boyutlarının okunacağı dosyayı oluşturuyoruz:

içeriğe aşağıdakileri ekliyoruz.

Kod:
# Goodix Touchscreen and Pen
evdev:name:*Goodix*
EVDEV_ABS_00=::2178
EVDEV_ABS_01=::1364
EVDEV_ABS_35=::2178
EVDEV_ABS_36=::1364

systemd-hwdb update udevadm trigger
komutlarıyla ayarları aktifliyoruz.

nano /etc/X11/xorg.conf.d/21-defaultrotatetouchscreen.conf komutuyla dokunmatik ayarlarının okunacağı dosyayı oluşturuyoruz:

Kod:
Section "InputClass"
        Identifier "GoodixTouchscreen"
        MatchProduct    "Goodix Capacitive TouchScreen"
        Option    "TransformationMatrix" "0 -1 1 1 0 0 0 0 1" # sol laptop görünümü için
        #Option    "TransformationMatrix" "1 0 0 0 1 0 0 0 1" # normal kamera yukarıda dikey kullanım için
        #Option    "TransformationMatrix" "0 1 0 -1 0 1 0 0 1" # sağ
        #Option    "TransformationMatrix" "-1 0 1 0 -1 1 0 0 1" # ters
EndSection

Yukarıdaki kodun kullanacağımız matrixin önündeki işareti kaldırıyoruz.

Bilgisayarı yeniden başlatınca aktif hale geliyor.

2. Ekran Döndürme

nano /etc/udev/hwdb.d/61-sensor-local.hwdb komutuyla yön sensörünün ayarları olan dosyayı oluşturuyoruz:

Kod:
sensor:modalias:acpi:KIOX000A*:dmi:*:svnVESTEL*:pnVTAB1041*
ACCEL_MOUNT_MATRIX=1, 0, 0; 0, -1, 0; 0, 0, 1

systemd-hwdb update udevadm trigger
komutlarıyla ayarları aktifliyoruz.
Bilgisayarı yeniden başlatınca aktif hale geliyor.

monitor-sensor komutuyla sensörün çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz.

İşimiz bitmedi. Sensör çalışsa da sistemin ekran döndürme işini yapabilmesi için bir dosya daha yapmamız gerekiyor.

sudo apt install iio-sensor-proxy inotify-tools monitor-sensor ile gerekli programları kuruyoruz.

nano /opt/autorotate.sh komutuyla ekranı döndürecek dosyayı oluşturuyoruz:

içeriği ekliyoruz.

Kod:
#!/bin/bash
# https://github.com/julienw/config-files/blob/master/yoga/rotate-screen.sh
# October 2016 - Tested and worked on Toshiba Radius 11 Convertible Laptop with Debian 8.5 Sid and XFCE 4.12
# This is a bash script to make screen autorotation possible based on device orientation.
# All you need for this script to run  iio-sensor-proxy and inotify ($sudo apt install iio-sensor-proxy inotify-tools)
# Nowdays, iio-sensor-proxy usually is included in any Linux Distro.
# For inotify source : https://github.com/rvoicilas/inotify-tools
# PS: Gnome has a built in implementation of auto screen rotation based on iio-sensor-proxy.
#
# Source Code: https://linuxappfinder.com/blog/auto_screen_rotation_in_ubuntu
#
# Receives input from monitor-sensor (part of iio-sensor-proxy package). You can run monitor-sensor first in command line to verify correct working.
# This script could be added to startup applications for the user.
#scr=$(xrandr |grep connected)
#echo $scr
#pos=$(expr index "${scr}" connected)
#echo 'position:' $pos
#screen=$(expr substr "${scr}" 1 $(($pos-2))) #pos has the value of "c" from connected. -1 has a space , -2 has the screen name
#echo 'Auto Recognized Screen:' $screen
function Tablet {
    [[ $1 == "off" ]] && action="enable"
    [[ $1 == "on" ]] && action="disable"
    while read i; do
       #echo "enabling $(xinput list --name-only $i)"
       xinput $action $i;
    done <<< "$(xinput list |grep -e 'AT.*keyboard' -e 'Synaptics' |grep -Po 'id=\K[0-9]+')";
}

screen2=$(xrandr | grep " connected" | awk '{print $1}') #this seems also to work and print the VGA-1 / eDP-1
echo 'Auto Recognize screen {alt}:'$screen2
> sensor.log # Clear sensor log to keep the size small.
#screen2=DSI1
monitor-sensor >> sensor.log 2>&1 & # Launch monitor-sensor - store output in a variable to be parsed by rest script

# Parse output or monitor sensor to get the new orientation whenever the log file is updated
# Possibles are: normal, bottom-up, right-up, left-up. Light data will be ignored
while inotifywait -e modify sensor.log; do  #switch -e = event.  modify = event to watch. sensor.log = file to watch.
    ORIENTATION=$(tail -n 1 sensor.log | grep 'orientation' | grep -oE '[^ ]+$')  # Read the last line that was added to the file and get the orientation
    case "$ORIENTATION" in # Set the actions to be taken for each possible orientation
    normal)
           xrandr --output $screen2 --rotate normal
           xinput set-prop "Goodix Capacitive TouchScreen" "Coordinate Transformation Matrix" 1 0 0 0 1 0 0 0 1
           Tablet on;; ##&& gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left ;;
    bottom-up)
            xrandr --output $screen2 --rotate inverted
            xinput set-prop "Goodix Capacitive TouchScreen" "Coordinate Transformation Matrix" -1 0 1 0 -1 1 0 0 1
            Tablet on ;; ##&& gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left ;;
    right-up)
            xrandr --output $screen2 --rotate right
            xinput set-prop "Goodix Capacitive TouchScreen" "Coordinate Transformation Matrix" 0 1 0 -1 0 1 0 0 1
            Tablet on ;; ##&& gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom ;;
    left-up)
            xrandr --output $screen2 --rotate left
            xinput set-prop "Goodix Capacitive TouchScreen" "Coordinate Transformation Matrix" 0 -1 1 1 0 0 0 0 1
            Tablet off ;; ##&& gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom ;;
    esac
done
exit #exit may not required. added by me.

Bu dosyayı XFCE4 başlanğıcında çalıştıracak şekilde autostart kısmına ekliyoruz.

3. Pil Düzeyi

Batarya düzeyini Conky programında göstermek için kullanılan "battery" komutu işe yaramadığı için bu şekilde bir düzenleme yaptım.
conkirc dosyamıza aşağıdaki komutları ekliyoruz

Kod:
$Batarya  ${hr 2}
% ${exec acpi |awk '{print +$4}'} ${exec acpi |awk -F'[, ]' '{print $3}'} # Batarya yüzdesi, Batarya durumu
${execbar acpi |awk '{print +$4}'} # Batarya Yüzdesi Bar olarak göstermek için

Şimdilik bu kadar.

• Beğen
Tepkiler: guilty_2121

omer3901

Yeni üye
Kayıtlı üye
12 Mar 2018
1
0
1
25
Merhabalar bu tablete chrome os yükledim fakat dokunmatiği çalıştırmayı bir türlü yapamadım. Input devices i açınca Goodix touch screen olarak görüyor fakat doknumatik çalışmıyor hiç bir şekilde. Chrome os da linux kodları da çalışabiliyor acaba sizin kodlarınız bi şekilde uyarlayabilir miyiz?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Merhabalar bu tablete chrome os yükledim fakat dokunmatiği çalıştırmayı bir türlü yapamadım. Input devices i açınca Goodix touch screen olarak görüyor fakat doknumatik çalışmıyor hiç bir şekilde. Chrome os da linux kodları da çalışabiliyor acaba sizin kodlarınız bi şekilde uyarlayabilir miyiz?

Benim ne yazık ki Chrome OS konusunda bir bilgim yok.

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
Yükleyip denemem lazım. Boş bir flash bulabilirsem deneyeyim. Cevabını bulursam yazarım.
ChoremOS'un hangi versiyonunu yüklediniz?
yazana göre v91'de goodix dokunmatiklerde iyileştirme yapılmış.

Moderatör tarafında düzenlendi:

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
yazanlara göre
sürümünü ve
adresten de 91 sürümü recovery imajını indirerek yaptım. Dokunmatik çalışıyor.
Kullandığım cihaz Casper N410 ama bu cihazla aynı dokunmatiğe sahip.

Moderatör tarafında düzenlendi:

guilty_2121

Yeni üye
Yasaklı üye
5 Mar 2019
29
0
1
36
eline emeğine sağlık, bir ustada çıkıp şunu güncel windows versiyonu için yapsa veya tarif etse harika olacak. ne yaptıysam doğru basmıyor. saçma sapan yerleri tıklıyor.

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
Onu da düzeltmiştim, Ama ne yazık ki dün cihazı sattım. "touchsettings.gt" diye bir dosya olması lazım yanlış hatırlamıyorsam

ghvcn

Yeni üye
Kayıtlı üye
31 Mar 2020
2
0
1
33
vallahi bıravo tek kelime ile harikasın baya araştırdım ama bu model için bir türlü doru çözümü bulamamıştım teşekkür ederim eline sağlık

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
vallahi bıravo tek kelime ile harikasın baya araştırdım ama bu model için bir türlü doru çözümü bulamamıştım teşekkür ederim eline sağlık
Rica ederim, ben de çok araştırmıştım. Bulunca millete faydalı olması için buraya yazdım.

ghvcn

Yeni üye
Kayıtlı üye
31 Mar 2020
2
0
1
33
Rica ederim, ben de çok araştırmıştım. Bulunca millete faydalı olması için buraya yazdım.
Tekrar teşekkür ederim. sadece şu depoyu bulup yükleyemedim ekran dönme çalışmadı.
Kod:
sudo apt install iio-sensor-proxy inotify-tools monitor-sensor
iio-sensor ve inotify-tools yüklendi fakat monitor-sensor dosyasını bulamadı acaba depo eklemek falan mı gerekli.

PmEx

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Mar 2022
1
0
1
24
Linux'u sanal makine üzerindenmi kurdunuz yoksa bilgisayar sistemini UEFİ den sıfırlayıp sıfırdan Usb üzerinden linuxmu aktardınız ?

madanadam

Yeni üye
Kayıtlı üye
17 Ağu 2019
12
3
3
Sanal makineden değil sd karta kurdum. Şu an bu cihazdan yok elimde benzeri var.

xnumox

Yeni üye
Kayıtlı üye
11 Eyl 2023
2
0
1
Hocam vestel 1041 var dediklerinizi yapamadım resimli olsa süper olurdu bir türlü ekleyemedim