Haber (MTK8163) İşlemcili Tabletlere Android Pie (9.0) Umudu

Yazdır

Arif Demir

Yeni üye
Kayıtlı üye
6 Tem 2018
10
0
1
29
Konya
Konuyu merak edenler için öncelikle başlıkta belirttiğim gibi şimdilik küçük bir umut, namıdiğer Amerikan Bim'i Walmart, gariban vatandaşları faydalansın diye adında bir ürün sürmüş piyasaya, burada bizi ilgilendiren kısım bu cihazın donanımı ve yazılımı, cihazda MTK8163 işlemci mevcut, Android 9.0 işletim sistemiyle satılıyor, beni etkileyen kısmı kendi cihazım olan Reeder M7Plus ile ekran çözünürlüğü kamera çözünürlüğü ve bluetooth wifi sürümlerinin aynı olması çok dikkatimi çekti, ram ile rom ise 2 katı 1 inç de büyük cihaz, konu paylaşım tarihi itibariyle cihazın yazılımını aramaya koyuldum, 10 güne kadar da flaslama denemesi yaparım, işin ehillerinden konu hakkındaki düşünce ve tavsilerini bekliyorum.
Olaya cahilce yaklaşıyor olma ihtimalim yüksek, bilenler lütfen çekinmeyin, cihaz elimde kalmasın

Moderatör tarafında düzenlendi:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Android Pie elbette MTK8163 işlemcili cihazlarda çalışabilir.
Önemli olan, yükleyeceğiniz yazılımı cihazınıza uyumlu hale getirmeniz veya cihazınıza uygun bir yazılım bulabilmenizdir.
Çoğu cihazın güncelleme almaması, o cihazın yeni Android sürümlerini desteklememesinden değildir.
Güncelleme işlemi ekip çalışması gerektiren, zahmetli ve takip edilmesi gereken bir iştir.
Günümüzde, çoğu markanın derdi insanlara güncel cihaz sunmaktan çok cihaz satmaktır.
Güncel ve sorunsuz bir cihazınız varsa, yeni bir cihaz alır mısınız?
Elbette hayır.
Markalar güncellemeleri, cihaz satışlarına yansıyacak şekilde kullanmaktadır.

Bazı cihazlar için oluşturulmuş gönüllü ekipler, cihazlara imkanları dahilinde destek vermektedir.
Elbette onların çalışmaları da bir yere kadardır.
Çünkü bir kazançları olmamalarına rağmen, haftalarca, hatta aylarca bu işlerle ancak bir yere kadar uğraşabiliyorlar.
Örneğin bazı eski cihazlar için sunulan yazılımlar mevcut.
Samsung yukarıda paylaştığım bağlantıda ki cihazlara, bu ekibin verdiği yazılım desteğini veremez miydi?
Elbette verebilirdi.
Lakin o zaman bu cihaz sahiplerinin en az yarısına cihaz satamazdı.

Yukarıda belirttiklerimin yanı sıra, bir de güncel Android ve uygulama sürümlerinin kaynak tüketimleri var.
Bu konu elbette göz ardı edilemez.
Güncel sürümler, daha çok özellik barındırdıklarından, her zaman daha çok kaynak tüketimi yaparlar.
Bu nedenle de, güncelleme alacak cihazlarda, donanım da oldukça önemlidir.

Bu konuda sayfalarca yazabilirim ama sanırım bu kadarı yeterli olacaktır.

yabsoftt

Yeni üye
Kayıtlı üye
13 Tem 2018
4
1
3
41
Andoid 9.0 ve MTK8163 işlemcisine sahip herhangi bir tabletin romu lazım. Bildiğiniz bir model var mı?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hometech ht10 M tabletim var Mediamarkette 2 yıl önce smsung dan daha iyi olduğunu iddia ederek sattılar tablete Netflix bile yükleyemiyorum. İşlemci modeli mt8163 acaba konudaki ile aynı mı ve uygun rom bulabilir miyim

Cihazınıza yazılım yüklemesi yapmak istiyorsanız, cihazınızın yazılımını bulabilirsiniz.
Muhtemelen, indireceğiniz dosyaların arasında kurulum açıklaması da vardır.

Cihazınız sertifikalı olmadığı için Google Play üzerinden bazı uygulamaları yükleyemeyebilirsiniz.
Çoğu Çin malı cihaz sertifikasızdır.
Farklı bir cihazın yazılımını cihazınıza yükleseniz bile bu sorun devam edecektir.
Cihazınızın sertifikalı olup olmadığını, Google Play uygulamasının Ayarlar bölümünün en alt kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.
Şayet bir uygulamayı Google Play üzerinden yükleyemiyorsanız, uygulamanın AKP dosyasını farklı kaynaklardan edinerek cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Size bir de anımı anlatmak isterim.
Emekli olmadan önce bir dönem bir şirketin genel müdürlüğünü yaptım.
Bu şirket yurt dışından getirdiği çeşitli ürünleri internet sitelerinde ve teknoloji mağazalarında satıyordu.
Öyle küçük yerlerden bahsetmiyorum.
Hepimizin bildiği, Türkiye'nin her yerinde çokça rastlanan ve TV kanallarından bol bol reklamları dönen yerlerden bahsediyorum.
Bir gün bir toplantıya katılmak üzere bu mağazaların birine gittim.
Erken gittiğim içinde mağazayı biraz gezmek istedim.
Vatandaşın birisi TV almaya gelmişti.
Vatandaş gerekli araştırmaları ve fikir alış verişlerini yapmış, belirlediği bir markanın bir modelini almak istiyordu.
Mağaza çalışanı ise ısrarla başka bir markanın başka bir modelini öneriyordu.
Mağaza çalışanının önerdiği TV vatandaşın almak istediği TV ile hemen hemen aynı fiyattı ama özellik olarak bir kaç alt sınıftaydı.
Sonunda satış elemanı ne yaptı etti, vatandaş almak için geldiği TV'yi değil de, mağaza çalışanının önerdiği TV'yi aldı.
Vatandaş gittikten sonra mağaza çalışanının yanına gittim, kendimi tanıttım.
Kendisine neden vatandaşa almak istediği TV'yi değil de, aynı fiyata daha kötü bir TV sattığını sordum.
Cevap yeterince açık ve tatmin ediciydi:
"İnsanlar buraya ne almaya gelirlerse gelsinler, mağaza müdürü bugün bu markalı ürünler satılacak derse,
Bu gün o ürünler bu mağazanın en iyi ürünleridir ve sadece onlar satılır.
"

Neden mi?
Satılacak ürünün kar payı diğer ürünlerden daha fazla olabilir.
Mağazanın sattığı ürünlerden farklı kazançları olabilir.
Mağaza müdürünün veya çalışanlarının mağazadan bağımsız olarak farklı kazançları olabilir.
Ürünler sıkıntılıdır ve bir an önce elden çıkması gerekiyor olabilir.
Mağazada başka ürünler için yer açılması gerekiyor olabilir.

Bazen çeşitli ürünleri farklı yollarla burnumuza sokarlar, överler ve daha bir sürü şey yaparlar.
Biz de bazen bunlara kanarız, satış personelinin tecrübelerine güveniriz.
Lakin ne yazık ki çoğu zaman kullanılırız.
Dikkat etmek lazım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Arif Demir

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Merhaba, konuyu biraz hortlatıyor gibi olacağım ama aynı işlemcili reeder m7 plus tabletime bu romu yükledim. Şu an hiçbir tepki vermiyor, çözümü nedir acaba eğer varsa? Bende bu sırada araştırıyor olacağım bulursam buraya eklerim.

Neden böyle bir şey yaptınız ki?
Paylaşılan yazılım sizin cihazınıza ait değil.
Konuya yazılan yorumları okursanız, paylaşımın farklı bir amaçla yapıldığını görürsünüz.
Cihazınızın yazılımını indirebilirsiniz.